FETÖ İddiası olan ,Ünlü mankenin ölümünde 10 Yıl sonra sanıklara beraat kararı!

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, 9 buçuk yıl önce manken Aslı Baş'ın turizmci Ahmet Bayer'in villasından düşüp, yaşamını yitirmesiyle ilgili davada karar açıklandı.

FETÖ İddiası olan ,Ünlü mankenin ölümünde 10 Yıl sonra sanıklara beraat kararı!
15 Ocak 2020 Çarşamba 22:32

Tutuksuz sanıklar Ahmet Bayer, oğulları Hakan Bayer, Volkan Bayer ile Murat Umirov beraat etti.

NE OLMUŞTU?

2003 yılında 'Miss Model Of The World' (Mankenler Kraliçesi) yarışması birincisi olan Aslı Baş, 21 Temmuz 2010 tarihinde saat 02.30 sıralarında, turizmci Ahmet Bayer'in Yalıkavak'taki Clup Flipper Tatil Köyü içindeki villasının, 6,5 metre yüksekliğindeki terasından düşerek yaşamını yitirmişti.

Olayla ilgili soruşturmanın ardından turizmci Ahmet Bayer (63) ve oğulları Hakan Bayer (33) ile Volkan Bayer (31) hakkında 'kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, yanlarında çalışan Murat Umirov (42) hakkında ise 'delilleri karartmak ve ortadan kaldırmak' suçundan 7,5 yıl hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

“FETÖ’YE PARASAL YARDIM YAPIYOR”

Duruşma sonrası gazetecilere açıklama yapan Aslı Baş’ın babası Mehmet Yavuz Baş, “Biz artık bıktık usandık. Adaleti yanıltmaya, adaleti şaşırtmaya çalışan, FETÖ’ye parasal yardım yapıyor, FETÖ silahlı terör örgütüne. Hala kendilerini kurtarmanın yolunu arıyor. Tutuklanması gerekenler tutuklanmıyor. Biz bittik” dedi.

Aslı Baş davasında 10. yıl Şeytan taşlıyoruz

Aslı Baş’ın avukatlarından Fahri Safa Küpçü 

“9 YILDIR ŞEYTAN TAŞLIYORUZ”

Baş ailesinin avukatı Faruk Zorba ise 9 yıldır davanın esasına giremediklerini söyledi. Zorba, “Bu davanın uzamasının nedeni bu sanıkların kendilerini aklamak için mahkemelerde kendilerini savunmak değil de, mahkeme heyetlerini, savcılarını, bilirkişilerini etkilemeye yönelik davranışlardır.

Biz bu iddiaların hiç birisini boş olarak ortaya koymadık. Hepsi bir delile dayanıyor ve hepsi tamamen davaya dönüştü.

Bu dosyada tanık olan herkes bu dosyada sanık. Dinleme kayıtlarını tutan jandarmalar sanık. Çünkü yüzlerce suç içeren görüşmeleri FETÖ’nün talimatı ile, emri ile bu ilişkilerle yok ettiler.

Biz bunu yıllar sonra 2014 yılında ortaya çıkardık ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk.

Yok edilmiş tapeleri çıkardık. Bugün 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde olan dava bununla ilgili olan bir dava. O davada bu tapelere yansıyan görüşmeler Ahmet Bayer’in İhsan Kalkavan isimli bugün kaçak olan, Amerika’da yaşayan, kaçak oylarla Amerika’ya giden, FETÖ’nün finans imamı olarak davalarda, mahkemelerde tanımlanan kişiden yardım istiyor.

Bu kişi FETÖ’nün Bodrum imamı Zeki Yağmur’u ve Muğla imamını görevlendiriyor.

Bunların hepsi tapelere yansımış ve yok edilmiş.

FETÖ imamı Ahmet Bayer ile ve avukatı ile görüşmeye başlıyor.

Bu dava 9 yıldır bu yüzden uzuyor ve biz 9 yıldır daha olayın esasına giremedik bugün girecektik.

Şeytan taşlıyoruz. Şeytan taşlamaktan bu dava 9 yıldır uzadı. Bizim iddialarımızın tamamı davaya dönüştü. Hiçbirisi boş değil” dedi.

9,5 yılda 3 cumhuriyet savcısı ile 3 mahkeme başkanın değiştiği dün başlayan ve bugünde devam eden davanın Muğla 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 36'ıncı duruşması görüldü. Duruşmaya Aslı Baş'ın babası Mehmet Baş, annesi Müyesser Baş, tutuksuz yargılanan Ahmet Bayer, Hakan Bayer, Volkan Bayer, Murat Umirov ile avukatlar katıldı. Yoklamayla başlayan duruşmanın ardından Bayer ailesinin avukatları yaklaşık 12 saat savunma yaptı. Savunmaların tamamlanmasının ardından mahkeme heyeti, tutuksuz sanıklara söz hakkı verdi. Sanıklar suçsuz olduklarını ifade ederek tahliyelerini talep etti.  Mahkeme heyeti, kararını açıklamak üzere duruşmaya 1 saat ara verdi. 

SALONDA GERGİNLİK YAŞANDI

Aranın ardından mahkeme heyeti, Ahmet Bayer, oğulları Hakan ve Volkan Bayer ile Murat Umirov'un CMK'nın 223/2'e maddesi (Yüklenen suçun sanıklar tarafından işlediğinin sabit olmaması) uyarınca beraatlarına karar verdi. Kararın açıklanmasının ardından duruşma salonunda gerginlik yaşandı. Aslı Baş'ın babası Mehmet Baş ile annesi Müyesser Baş, "32 yaşındaki çocuğumun canını aldınız" diyerek bağırınca, salondan dışarıya çıkarıldılar. Baş ailesi adliye binası önünde karara tepkilerini sürdürdü. 

'ADALETTEN HİÇ BİR ZAMAN KAÇMADIK'

Adliye önünde gazetecilere açıklamada bulunan Ahmet Bayer, "Hazırlanan iddianame ve mütalaa gerçek dışıydı. Adaletten hiçbir zaman kaçmadık. Oğullarımla birlikte her duruşmaya katıldım. Adalet yerini bulduğu için mutluyum" dedi.  

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.