Organize suç Örgütü lideri Yakup Süt yakalandı!

Yakup Süt İstanbul'da gözaltına alındı. Süt, silahlı suç örgütü kurmakla suçlanıyor.

Organize suç Örgütü lideri Yakup Süt yakalandı!
15 Şubat 2020 Cumartesi 10:07

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri uzun süredir takip edilen Yakup Süt ve adamlarını yönelik operasyon yaptı.

Pendik, Gaziosmanpaşa ve Küçükçekmece ilçeleri başta olmak üzere il genelinde daha önceden belirlenen birçok adrese saat 06.00'da eş zamanlı baskın gerçekleştirildi.

Operasyona Özel Harekat Polisleri de destek verdi.

Ekipler, haklarında yakalama kararı bulunan çok sayıda şüpheliyi gözaltına aldı.

Gözaltına alınanlar arasındaYakup Süt'ün de olduğu öğrenildi.

Baskın yapılan adreslerden biri de Gaziosmanpaşa, Fevzi Çakmak Mahallesi, 795 sokakta bulunan siteydi. Saat 06.00 sıralarında Özel Harekat Polisleri ile adrese gelen ekipler içeriye girdi.

Küçükçekemece'de ise baskın yapılan adreslerden biri Kanarya Mahallesi'nde bulunan Leylek Caddesi oldu. 5 katlı binaya giren ekiplerin, arama ve gözaltı işlemleri devam ediyor.

Üç ilde baskın

İstanbul merkez olmak üzere üç ilde düzenlenen operasyonda, haklarında yakalama ve arama kararı bulunan aralarında Yakup Süt’ün de bulunduğu 52 şüpheli gözaltına alındı. 1990’lı yıllarda işlenen birçok suçta doğrudan veya dolaylı parmağı bulunduğu tespit edilen ve “organize suç çetesi soruşturması” kapsamında aranan Yakup Süt ve adamlarının adreslerinde, çeşitli marka ve modellerde 16 tabanca, üç pompalı tüfek, üç kurusıkı tabanca ile bu silahlara ait fişekler, çok sayıda çek, senet ve bir balistik çelik yelek ele geçirildi.

Yakup Süt Üç kez kaçtı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde 51 adamıyla sorguya alınan Yakup Süt, 1989’da tefeci Abuzer Soldanı vurdu. Bir yıl sonra uyuşturucu kaçakçısı olduğu ileri sürülen Halil Kurt’u öldüren Süt, müebbet hapis cezası aldı ve cezaevinden kaçtı. 1994’de uyuşturucu kaçakçısı Nejat Daş’ı kaçırmaya hazırlanırken yakalanan Süt, bu kez adliyeden kaçtı. 1994’te Nejat Daş’ı, Sinop Cezaevi’nden İstanbul’a getiren jandarmaları yemeklerine uyku ilacı koyup uyuttu, on adamıyla birlikte Daş’ı kaçırdı. Bir süre sonra yakalanan Süt’ün adı 1998’de Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan’ın vurulmasında azmettirici olarak geçti.

Yakup Süt, 1999’da da cezaevinden götürüldüğü hastaneden kaçtı.

Uyuşturucu Kaçakçısı öldürülen Kemal Sarıtaş'ın, kızkardeşi Endam Sarıtaş ile birlikte Sarıyer de saklandığı evde yakalandı.

Sabıkasında çok sayıda yaralama ve cinayet bulunan Süt, tahsilat, kumar ve silah kaçakçılığından gözaltına alındı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.