Yılbaşında cezaevlerinden tahliyeler başlayacak

Yargı paketinde yapılacak değişiklik sonrası 6 ay-1.5 yıldır cezaevinde bulunan ve davası açılmayan tutuklular tahliye edilebilecek.

Yılbaşında cezaevlerinden tahliyeler başlayacak
25 Eylül 2019 Çarşamba 13:23

Tutukluluk süresi, ağır cezalı suçlarda 1 yılı, diğer suçlarda 6 ayı geçemeyecek. "Terör" suçlarında ise ceza 1.5 yıl olacak. Uygulamanın 3 ay sonra yürürlüğe girmesi öngörüldü.

Böylelikle halen tutuklu olan ve iddianameleri hazırlanmayıp davası açılmayan sanıkların durumları yeni yasaya uyuyorsa, 2020 yılı başından itibaren cezaevlerinden çıkabilecekleri belirtildi.

SADECE TUTUKLULAR 

Düzenleme ile Ceza Muhakemesi Kanunu değiştirilerek halen en çok 5 yıla kadar olan soruşturma evresindeki tutukluluk süresi, 2 yıla indiriliyor.

"Terör" suçunda gerekçesi gösterilerek 6 ay da uzatılabilecek. Eğer bu madde yasalaşırsa, halen 6 ay ile 1.5 yıldır tutuklu olarak cezaevinde bulunan ve davası açılmayıp iddianamesi hazırlanmayanlar ise tahliye edilecek.

Bu konuda yasaya bir geçici hüküm de konuluyor. Maddenin yürürlüğü, yasalaşmasından 3 ay sonra uygulamaya girecek.

Yargı paketinin Ekim ayı ortasında yasalaşması bekleniyor. Bu maddeye uyan tutukluların ise 2020 Ocak ayından itibaren tahliye edilmeleri gündeme gelecek. Değişiklik sadece 6 ay-1.5 yıldır cezaevinde bulunan ve davası açılmayan tutukluları ilgilendiriyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.