Ünlü iş insanı uyardı: İstanbul Havalimanı'nda yıllık 120 Milyon Dolar kimin cebine girecek?

Türkiye’nin yıllardır konuştuğu yeni İstanbul Havalimanı kullanıma açıldı. Türk Hava Yolları ve diğer uluslararası havayolu şirketleri artık Atatürk Havalimanı yerine burayı kullanıyor...

Ünlü iş insanı uyardı: İstanbul Havalimanı'nda yıllık 120 Milyon Dolar kimin cebine girecek?
16 Nisan 2019 Salı 11:25

Yapımına başlandığı dönemden bu yana hem doğayı mahveden anlayışıyla hem de maliyetiyle büyük tartışmalara yol açan yeni havalimanının aslında kullanıldığı sürece de zarara yol açtığı iddia edildi.

İş insanı Alphan Manas, Twitter’dan yaptığı paylaşımda “İstanbul Havalimanı ile ilgili önemli eleştirilerden biri pistlere/pistlerden erişim (taxi). Taxi süreleri her THY uçağına kalkış öncesi ve varış sonrası ortalama $400 fazladan yakıt harcamasına neden oluyor. Günde 1100 iniş ve kalkış hesabından kayıp yıllık $120 milyonu bulacak” ifadelerini kullandı.

Ayrıca havalimanı ile ilgili bir diğer iddia da pist mesafeleriyle ilgili oldu.

Alphan Manas@alphanmanas

İstanbul Havalimanı ile ilgili önemli eleştirilerden biri pistlere/pistlerden erişim (taxi). Taxi süreleri her THY uçağına kalkış öncesi ve varış sonrası ortalama $400 fazladan yakıt harcamasına neden oluyor. Günde 1100 iniş ve kalkış hesabından kayıp yıllık $120 milyonu bulacak.

4,339

2:49 PM - Apr 15, 2019

Twitter Ads info and privacy

1,838 people are talking about this

Buna göre pist mesafelerinden kaynaklı oluşan kalkış öncesi yüksek ısınmanın özellikle sıcak mevsimlerde sorun olacağı ve olası ilaveten bekleme/soğutma sürelerinin de ortaya çıkacağı aktarıldı. Bu şikayetlerin ise uçak pilotları tarafından dile getirildiği belirtildi.

Manas’ın paylaşımının altında yapılan şikayetler ise şöyle:

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.