İMAR BARIŞINI BİR BİLENE SORUN

Son günlerin çok konuşulan İmar Barışı konusunda, Özanadolu Yapı Denetim Hizmetleri LTD ŞTİ'nin sahibi İnşaat Mühendisi İsmet Ertekin ile konuştuk.

İMAR BARIŞINI BİR BİLENE SORUN
24 Temmuz 2018 Salı 16:12

Sayın Ertekin, Bizlere İmar Barışı hakkında bilgilendirebilir misiniz?

İmar affı kanunu yasa tasarısı bakanlar kurulunda kabul edildikten sonra meclise gönderildi. Önümüzdeki günlerde mecliste yasalaşarak resmi gazetede yayınlanması beklenen kanundan kimler faydalanacak bir bakalım. Öncelikle gecekondular yani herhangi bir ruhsat almadan yapılan binalar imar affı kapsamında en ön sırada gelmektedir. Ruhsatı olan ancak aldığı ruhsata uygun yapılmayan binalar, imar affı uygulamaları başladığında en çok talepte bulunacak yapılar arasında.

Örneğin 3 kat imar olan ancak binasını 5 kat yapan binalar İmar Affı uygulamasından faydalanacak.

Yapı kayıt belgesi alarak yapmış olduğu son 2 katı yasal hale getirerek İmar Affı kanunundan yararlanmış olacak. Ruhsata göre yapılmış, imar durumuna uygun yapılan ancak eklentiler sebebiyle kaçak duruma düşmüş binalar İmar Affı kapsamına girmekte. Yapı kayıt belgesi alma imkânına sahiptirler.

İmar Affı kanunu; hazine arazisi üzerinde yapılaşmış binaları da İmar Affı uygulaması içerisinde değerlendiriyor. Hazine arazisi üzerinde yapılaşmış kaçak binalar bakanlık tarafından belirlenecek rayiç değerler doğrultusunda satın alınabilecek ve İmar Affı uygulamasından faydalanacaklardır.

Ülkemizde imar affı uygulamasından faydalanmak isteyen yaklaşık 16 milyon bina vardır.

Yapı Kayıt Belgesi Nedir?

Yapı Kayıt Belgesi verilen, yapılar Yapı Kayıt Sistemi’ne yapı sahibinin beyanına göre, yapının ve arsasının durumu, cins değişikliği yapı sınıf ve grubuna göre kat mülkiyeti tesis edebilecekler.

Bu yapıların sahiplerine daire yapım maliyetinin %3’ü bedelle yapı kayıt belgesi verilecek. İstanbul Beykoz’da 128 bin 500 bağımsız bölümün 115 bin 500 ruhsatız bölüm Sarıyer’deki binaların yüzde 80’i Üsküdar’daki binaların %75’i ruhsatsız ve kaçak. İzmir’deki binaların yine %70 aynı bu sorunu yaşıyor. Kat mülkiyeti alamadığı için teknik olarak yıkılma riski bulunan, binadaki daire sayısının tapu kayıtlarında belirsiz olduğu binalar için yapı kayıt belgesi alınabilecek. 5 kat için ruhsat alıp 6 veya daha fazla kat çıkan yapılarda bu kapsamda alınacak.

Bu imar barışı bizlere ne gibi faydalar getirecek?

Ülkenin çok önemli sorunu olan kaçak yapılaşmanın sonucunda, sağlıklı bir yapı envanteri bulunmadığından böyle bir kanunun çıkması her yönden ülke için çok faydalı olacaktır. Yapıların öncelikle son durumları ile kayıt altına alınacaktır. Bu yapıların depreme dayanıklı olup olmadığı tespit edilecektir.

İmar Barışı’nın kapsamı hakkında bizlere biraz bilgi verebilir misiniz?

İmar barışı = İmar affı Türkiye cumhuriyeti hudutları dahilinde doğal sit alanları, ören yerleri ve İstanbul sur içindeki arkeolojik yapılar, 1 gurup eski eserler ile Boğaziçi’ndeki kıyı şeridi ile öngörünümdeki binalar hariç ruhsatsız ve ruhsat eklerine aykırı tüm yapıları kapsamaktadır.

Urda önemli olan yaptırımlardan devam eden mahkemelerin iptal olması, imar para cezalarının ve yıkım kararlarının kaldırılıyor olması ile hem yargının hem belediyelerin bu konudaki çözümsüzlükleri kaldırılıyor hem de vatandaş ile bir nevi barış sağlanıyor.

Şu anki durumun bizler için dezavantajları nelerdir ve bu durum hangi yollar ile çözülecek?

Yapılar zaten kullanılmakta olduğu için belediyeler kullanım amacına göre vergilerini alamamaktaydılar, vatandaş elektrik su ve doğalgaz hizmetlerinden yararlanamıyorlardı.

Yararlananlar ise şantiyeye su ve elektrik almış gibi çok yüksek fiyatlarla bu hizmetleri almaktaydılar.

Bir kısım vatandaş ise tankerlerle su taşımaktaydılar binalarına Florya’da çok sayıda böyle bina mevcuttur.

Vatandaş şimdi binasının son halini öğrenecek isterse riskli yapı sınıfına sokup yenisini yaptıracak isterse bu belge ile elektrik su doğalgaz, hizmetleri ile tapudaki alım satımlarında, banka kredilerinde bu kanun ile büyük kolaylıklara sahip olacaktır.

İsterlerse arsa ve bina rayiç bedelleri toplamının %9 u kadar harç bedeli yatırdıkları taktirde cins tashihi yaptırıp kat mülkiyeti tapularını alabileceklerdir.

Bu işleri yapacak kuruluşların başında özellikle bizim gibi çevre ve şehircilik bakanlığınca lisanslandırılmış yapı denetim şirketleri faaliyet göstereceklerdir.

Bu şirketler içinde riskli yapı tespiti lisans belgesine sahip şirketler bu işin öncülüğünü yapacak lisanslı kuruluşlardır. Bu şirketlere müracaat ederek bilgi alabilirsiniz. Kayıt yaptırabilirsiniz.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.