'Gülen için gitti Zarrab'ı istedi'

Wall Street Journal gazetesi, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın, ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch ile bir araya gelerek kara para aklama, İran ambargosunu delmek ve dolandırıcılık suçlarından tutuklu bulunan işadamı Rıza Sarraf'ın davasında 'delil sunulamaması' gerekçesiyle serbest bırakmasını talep ettiğini yazdı.

'Gülen için gitti Zarrab'ı istedi'
17 Kasım 2016 Perşembe 16:21

Bozdağ, Fethullah Gülen'in iadesi dosyasını götürmek için 25 Ekim'de gittiği ABD'nin Washington eyaletinde ABD Adalet Bakanı Lynch'le toplantı gerçekleştirdi. 


Cumhuriyet'in çevirisine göre, WSJ'de Nicole Hong imzasıyla yayınlanan haberde, toplantıda Rıza Sarraf'ın serbest bırakılması talebinin de gündeme geldiği öne sürüldü.

New York Güney Bölge Başsavcısı Preet Bharara, dün davanın görüldüğü mahkemeye verdiği dilekçede, AK Parti hükümetini, "Sarraf davasına müdahale etmekle" suçladı. 


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'la görüşmesinde Sarraf konusunu açmasına ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın Washington'da ABD Adalet Bakanı ile görüşmesinde konuyu gündeme getirdiğinini söylemesine dikkat çeken Bharara, dilekçesinde delillerin Türk makamlarıyla paylaşılması isteğine karşı çıktı. 

Deliller arasında Sarraf'ın 17 Aralık 2013'teki yolsuzluk poperasyonunun polis fezlekesi de var. Bharara bu delillerin zaten Türkiye hükümetinde var olduğunu ve delillerin ülke dışına çıkarılması gerekmediğini dile getirdi.


  Kaynak: Cumhuriyet
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.