CHP'DE 2.EKMELETTİN VAKASI ABDULLAH GÜL MÜ?

'GÜL ADAY OLAMAZ ÇÜNKÜ...' "Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı adayı olamaz. Bunları yapmış birinin aday olması sözkonusu değil...'

CHP'DE 2.EKMELETTİN VAKASI ABDULLAH GÜL MÜ?
24 Nisan 2018 Salı 18:05

İşte Ahmet Takan'ın emekli Kurmay Albay Ümit Yalım'ın açıklamalarına yer verdiği o yazısı: Kendisi ortalarda yok ama hayaleti Ankara'da dolaşıyor.  Baskın seçim kararının  netleşmesinin ardından geçtiğimiz hafta ortasından beri  bir "Abdullah Gül"dür  gidiyor!... Yurtdışı gezisinden yeni dönen eski Milli Savunma Bakanlığı Genel  Sekreteri emekli Kurmay Albay  Ümit Yalım ile konuşuyorduk, o da aynı konuyu  sordu.  

Kayıt dışı bir sohbet yaptık. Anlattıklarıma inanamadı. Büyük tepki  gösterdi. İki de bir "Nasıl olur yahu?"diye sordu. Sonunda, "Ahmet Bey sert bir  yazılı açıklama yapacağım.Yayınlar mısınız?" dedi. Yer vereceğimi söyledim. İşte  Yalım'ın o açıklaması:

*** "Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı adayı olamaz. Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı adayı  olmasına engel olan vukuatlarının bir kısmı aşağıda sunulmuştur:

VUKUAT 1: Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı olduğu dönemde Türkiye'nin yabancı  ülkelerdeki Büyükelçilik, Başkonsolosluk ve Konsolosluk gibi bütün  temsilciklerine bir genelge gönderdi. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün emri ile  gönderilen 16 Nisan 2003 tarih ve 3487 sayılı genelge, 'Fethullah Gülen ve  okulları'  hakkında uygulanacak hareket tarzlarını belirtiyordu. Anılan genelge  ile Türkiye'nin yabancı ülkelerdeki temsilciklerine, gelen heyetlere Fethullah  Gülen okullarının gezdirilmesi, okul açılmasının teşvik edilmesi ve ilişkilerin  güçlendirilmesi talimatı verildi.

Konu ile ilgili haberin bağlantısı aşağıdadır.

https://www.sozcu.com.tr/2015/yazarlar/saygi-ozturk/savcinin-okudugu-3847-sayili-kripto-721961/

VUKUAT 2: 26 Kasım 2004'te CHP Milletvekili Onur Öymen tarafından, Dışişleri  Bakanı Abdullah Gül'e yazılı soru önergesi verildi.

Önergede, Türkiye'ye yakın  bazı adalara Yunan bayrağı dikildiği belirtilerek anılan adaların Dışişleri  Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'nın listesindeki adalar olup olmadığı  soruldu. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül önergeye cevap vermedi.

Gül, Türk  adalarına Yunan bayrağı dikildiğini ve adaların işgal edildiğini zımnen ve  hukuken kabul etti. VUKUAT 3: Halkın Kurtuluş Partisi, 20 Mart 2015'de, Ege Denizi'ndeki Türk  adalarının Yunan askerlerine alenen teslim edilmesi ile ilgili olarak Erdoğan,  Abdullah Gül, Ali Babacan ve diğer sorumlular hakkında TCK 302'de tanımlanan  vatana ihanet gerekçesi ile suç duyurusunda bulundu.

Abdullah Gül ile birlikte  hareket edenlerin isimleri savcılık kayıtlarına girdi.

CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi yetkililerine brifing verildi Ege Denizi'nde işgal edilen 18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığı hakkında CHP, İYİ  Parti ve Saadet Partisi yetkililerine tarafımdan 2-4 saat süreli brifing  verilmiştir.

Bu bağlamda; CHP'den Deniz Baykal, İlhan Kesici, Muharrem İnce ve Haluk Pekşen'e, 16 Nisan  2017 Anayasa değişikliği referandumundan önce brifing verilmiştir.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve partinin kurmay heyetine,  parti genel merkezinde 17 Şubat 2017'de brifing verilmiştir.

İYİ Parti'den Ayfer Yılmaz, Tugay Uluçevik, Ümit Özdağ'a ve partinin kurmay  heyetine, parti genel merkezinde 19 Aralık 2017'de brifing verilmiştir.

Ayrıca  daha önce de Koray Aydın'a aynı konuda brifing verilmiştir. Brifingte adaların alenen Yunan askerlerine teslim edildiği,  baş sorumlunun  Tayyip Erdoğan olduğu, Abdullah Gül, Ali Babacan ve diğer isimlerin suça ortak  olduğu bilgisi verilmiştir.

SONUÇ: *Dışişleri Bakanlığı döneminde, yurtdışındaki Fethullah Gülen okullarının  gezdirilmesi, okul açılmasının teşvik edilmesi ve ilişkilerin güçlendirilmesi  talimatını veren, Gülen cemaatine sempatisi ile tanınan, *Ege Denizi'ndeki Türk adalarına Yunan bayrağı dikildiğini ve adaların işgal  edildiğini zımnen ve hukuken kabul eden ve ihanete ortak olan, *Hakkında TCK 302'de tanımlanan vatana ihanet gerekçesi ile suç duyurusunda  bulunulan ve ismi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kayıtlarına giren, *Türk Ceza Kanunu Madde 302, Terörle Mücadele Kanunu Madde 3 ve Ceza Muhakemesi  Kanunu Madde 100'e göre vatana ihanet ve terör suçu işleyen, anılan kanun  maddelerine göre tutuklu olarak yargılanması gereken Abdullah Gül'ün  Cumhurbaşkanlığı'na aday olması asla kabul edilemez.  Yukarıda sunulan somut gerekçeler rağmen, Abdullah Gül'ün CHP, İYİ Parti ve  Saadet Partisi tarafından ortak aday gösterilmesi halinde Yüksek Seçim Kurulu'na  başvurarak Abdullah Gül'ün adaylığına itiraz edeceğim.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur." Bir hususun altını özellikle çizeyim; bu tepki sadece Ümit Yalım'ın değil milli  kimliğe sahip Türkiye sevdalıların ortak hislerinin tercümesidir.  

Bilerek veya  bilmeyerek bazı çevreler bizleri iki kazıktan birini seçmeye zorluyor. Peşinen  söyleyeyim; muhalefetin ortak adayı Abdullah Gül formülü ikinci bir "Ekmek için  Ekmelleddin" olmaktan öteye gitmeyecektir.

İngiliz kurgusunun ikinci ayağıdır.  Sonunda kim seçilirse seçilsin kazanan Türkiye değil İngiltere/ABD olacaktır.  Hâlâ, "Erdoğan'ın karşısına Abdullah Gül çıksın" diye zorlayanlara sorum şu; Bana, FETÖ ile PKK'ya karşı mücadelenin garantisini verebilir misin Abidin?..

yuzdeyuzhaber 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.