Bakırköy"de Tarihi spor kulübü için alınan yıkım kararı durduruldu

Tarihi Bakırköy Osmaniye İstiklal Spor Kulübü için Bakırköy Belediyesi tarafından alınan yıkım kararı durduruldu. Kulübün önünde toplanan Osmaniyeli vatandaşlar belediyenin aldığı yıkım kararını protesto etti. Bakırköy Ak Parti ve MHP İlçe Örgütleri"de yıkım protestosu"na destek verdi.

Bakırköy"de Tarihi spor kulübü için alınan yıkım kararı durduruldu
25 Ekim 2016 Salı 14:16

Tarihi spor kulübü için alınan yıkım kararı durduruldu

Bugün sabah saatlerinde belediye ekipleri çok sayıda çevik polisi, zabıtalar ve yıkım ekipleriyle beraber kulüp tesislerinin önüne geldi. Bu sırada çok sayıda Osmaniyeli vatandaş kulübün önüne gelerek kulübü yıktırmayacaklarını söyledi. Vatandaşlar, “İstiklal bizimdir bizim kalacak” sloganları atarak, “95 yıllık tarihi çınarımıza dokunma” şeklinde dövizler açtı. Duruma tepki gösteren ve kulübün yıkılmaması için mücadele veren Bakırköy Osmaniye İstiklal Spor Kulübü Başkanı Sultan Öztürk mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı çıkarttı. Tartışmaların devam ettiği sırada kulübe, Bakırköy İlçe Emniyet Müdürü Murat Çetiner ve Bakırköy Kaymakamı Adem Öztürk geldi.

Uzlaşma sağlanabilmesi için yoğun çaba harcayan İlçe Emniyet Müdürü Çetiner ve Öztürk, kulüp yöneticileriyle yapılan görüşmenin ardından yıkımı durdurma kararı aldı.

Tarihi Bakırköy Osmaniye İstiklal Spor Kulübü için Bakırköy Belediyesi tarafından alınan yıkım kararı durduruldu. Kulübün önünde toplanan

Osmaniyeli vatandaşlar belediyenin aldığı yıkım kararını protesto etti.

1921 Yılında Kurulan ve Mustafa Kemal Atatürk’ün de maaşını bağışladığı Bakırköy Osmaniye İstiklal Spor Kulübü için Bakırköy Belediyesi tarafından yıkım kararı alınmıştı. Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu kulübe gönderdiği yazıyla buraya Belediye Ek Hizmet binası yapılacağını kulübe bildirdirmişti. Bugün sabah saatlerinde belediye ekipleri çok sayıda çevik polisi, zabıtalar ve yıkım ekipleriyle beraber kulüp tesislerinin önüne geldi. Bu sırada çok sayıda Osmaniyeli vatandaş kulübün önüne gelerek kulübü yıktırmayacaklarını söyledi. Vatandaşlar, “İstiklal bizimdir bizim kalacak” sloganları atarak, “95 yıllık tarihi çınarımıza dokunma” şeklinde dövizler açtı. Duruma tepki gösteren ve kulübün yıkılmaması için mücadele veren Bakırköy Osmaniye İstiklal Spor Kulübü Başkanı Sultan Öztürk mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı çıkarttı. Tartışmaların devam ettiği sırada kulübe, Bakırköy İlçe Emniyet Müdürü Murat Çetiner ve Bakırköy Kaymakamı Adem Öztürk geldi. Uzlaşma sağlanabilmesi için yoğun çaba harcayan İlçe Emniyet Müdürü Çetiner ve Öztürk, kulüp yöneticileriyle yapılan görüşmenin ardından yıkımı durdurma kararı aldı.

“Atatürk'ün ilk maaşını bize destek olarak bağışladığı köklü bir kuruluş olan kulübü bu hala getirenler utansın”
Tarihi spor kulübünün yıkılma kararını protesto eden Banu Özenses, “Öncelikle bizim İstiklal canımız her şeyimiz. Benim çocuklarım burada 4 yıldır futbol oynuyor. Benim ailem gibi olan bu yeri belediye başkanının bu şekilde yıkmak istemesi hiç hoş değil. Hiç etik değil. Ayrıca bildiğimiz üzere hemen yan tarafımızda bulunan kitap kafeyi ve bunun gibi benzeri yerleri belediye başkanımız kendi akrabalarına ve yandaşlarına vermiştir. Burayı rant olarak gördüğünden dolayı da yıkmak istemektedir. Biz bunu kınıyoruz. 1921 yılında kurulmuş ve Atatürk'ün ilk maaşını bile bize destek olarak bağışladığı köklü bir kuruluş olan kulübü bu hala getirenler utansın. Burayı kaptırmayacağız. İstiklal bizimdir” dedi.

“Ölüm pahasına da olsa biz burayı yıktırmayacağız”
Kulübün yıkılmasını protesto eden başka bir vatandaş ise “Bizim İstiklal kulübümüzü yıkmaya gelmişler biz kesinlikle kulübümüzü yıktırma taraftarı değiliz. Biz doğma büyüme Osmaniyeliyiz. Burasının yıkılmaması lazım . Burası tarihi olan bir yer Atatürk buraya maaşını bağışlamış bir insan. Kendi gelsin o zaman belediye başkanımız bir gelip oturup konuşmadı bile burada. Yani bu TOMA'lar polis arabaları nedir? Biz PKK mıyız? Biz yeşilliğimizi koruyoruz. Nefes alıyoruz, burada çoluğumuz çocuğumuz herkes aile gibi, birbirini tanıyor. Her şeyden önce küçücük çocuklarımız var burada onlar ne olacak. Ölüm pahasına da olsa biz burayı yıktırmayacağız” şeklinde konuştu.

Osmaniyeli bir vatandaş da" Başkan Dr.Bülent Kerimoğlunu yanlış mı bilgilendiriyorlar başkan iyi bir insan bizi mağdur etmeyeceğini düşünüyoruz, çünkü sizlerde görüyorsunuz burda her partiden insan var bize destek veren aileler var halk var lütfen herkes sağ duyulu olarak bir çözüm bulsunlar diyerek bu mücadele giderek büyür bizden söylemesi "şeklinde konuştu.

İsmini vermek istemeyen bir osmaniyeli 70 yaşındaki bir bayan vatandaşta"burası bizim aile yadigarı yerimiz herkes birbirini tanır bizler emekli insanlarız burda paramız olmasa bile çay içiyor yemek yiyor aybaşında da emekli maaşımızı aldığımızda  sonra ödüyoruz ,ama yandaki  İskender Iğdır Parkında çay bahçesinde çay 2tl ,burda 1 tl  ,üstelik ordaki insanları tanımıyoruz paramız olmasa çay vermezler diyerek "serzlenişte bulundular.

YARGI KARARI VAR 

Kulüp yöneticileri gelen tebligatın ardından Kaymakamlık ve İstanbul 7. İdare Mahkemesi’ 2016/1741 Esas yürütmeyi durdurma kararı aldı.

BELEDİYE  YAZI GÖNDERDİ

Ancak iki karara rağmen belediye kulübe bir yazı daha göndererek yıkımın -bugün 10.00’da yapılacağını söylenmişti.Duruma tepki gösteren Osmaniye İstiklalspor Kulübü Başkanı Sultan Öztürk, “Tesisler için ruhsat yok diyorlar ama bu tesisleri yapan Bakırköy Belediyesi  Belediye Hizmet Binası yapacaklarmış. 6 dönümlük arazi burası, burada 300 lisanslı futbolcu var, 178 ağaç var. Vatandaş depremde 1 ay burada kaldı” dedi.  

Kulüp Başkanı Sultan Öztürk, "1927 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk  İstiklal Spor Kulübünün bir futbolcusunu tedavi ettirmiştir ve bir maaşını da bağışlamıştır bu resmi belgelerle de kanıtlanmıştır" diyor.

Bakırköyde, tarihi spor kulübünün önünde yıkım gerilimi
Söz konusu alanda yapılması planlanan projenin görüntülerine www.gelecekgundem.com ulaştı.

Bakırköyde, tarihi spor kulübünün önünde yıkım gerilimi

BELEDİYE: YENİ BİR ALAN TAHSİS EDİLECEK

Konu ile ilgili aradığımız  Bakırköy Belediye Başkanlığından www.gelecekgundem.com yapılan açıklamada şöyle denildi: “Mevcut Belediye Binamız Müdürlüklerimizin ihtiyacını karşılamamakta.

Dağınıklığı gidermek amacıyla ve hizmet kalitesini arttırmak, belediyemize gelen vatandaşın daha rahat bir ortamda hizmet alması amacıyla, yeni bir binaya ihtiyaç duyulmuştur.

Mevcut hali ile şu anda Fen İşleri Müdürlüğü, Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, Sağlık İşleri Müdürlüğü, Veteriner İşleri Müdürlüğü, Sosyal Yardım İşleri  Müdürlüğü mevcut belediye binası dışında olup, koordinasyonda sıkıntılar yaşanmakta. Bakırköylü yurttaşımız bu durumdan ciddi bir şekilde sıkıntı yaşamakta.

 Örneğin; birkaç müdürlükte işi olan bir vatandaş bu işlerini halledebilmek için Bakırköy’ün farklı bölgelerine gitmek zorunda kalmaktadır. Hizmetlerin daha sağlıklı olması için aynı çatı altında toplamak amacıyla Osmaniye’de bulunan belediye arazisinin projeleri tamamlanmış olup, inşaatın yapımına başlanacaktır.

Mevcut haliyle içinde bulunan İstiklal Spor Kulübü mağdur edilmeyip, Atatürk Spor ve Yaşam Köyü’nde faaliyetlerine devam edecektir. Kamu binası yapılacağından kimseyle özel menfaat sağlanması söz konusu değildir.” 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.