ATAKÖY HALKI SAHİLLERİ İÇİN REFERANDUM İSTİYOR

ATAKÖY sahilde 140 dönüm arazi doldurularak mega yat limanı projesi 2 yıl önce hayata geçirildi. KARA KALMADI Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) adına eyleme katılan Süleyman Solmaz da, ” Rant üzerinden elde edilen yağma ve talan üzerinde ayak basacağımız kara kalmayacak noktaya geldi. Bunun karşılığında yöneticiler bu yağma düzenini devam ettirmek için denizleri doldurmaya başladılar” dedi.

ATAKÖY  HALKI SAHİLLERİ İÇİN REFERANDUM İSTİYOR
01 Kasım 2016 Salı 12:30

ATAKÖY sahilde 140 dönüm arazi doldurularak mega yat limanı projesi 2 yıl önce hayata geçirildi. 

Doldurulan alana da 3 ve 5'er katlı restoran, konferans ve kongre binaları yapmak için bir ay önce inşaatlara başlandı. Bakırköy Belediyesi ruhsatsız olduğu gerekçesiyle inşaatları mühürledi. Dati Holding tarafından sürdürülen proje için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı devreye girip inşaat ruhsatlarını verdi. Ancak parselnumarası bile olmayan dolgu alanı için bakanlık ruhsatı "142 parsel yanı" adı altında düzenledi. Bakırköy Belediyesi dava açtı. 

YENİDEN MÜHÜRLENDİ

Dati Holding tarafından İstanbul Ataköy'de sürdürülen mega yat limanı projesinde doldurulan alanlarda inşaat başladı. Bakırköy Belediyesi tarafından mühürlenen alanlar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı devreye girip inşaat ruhsatı verdi. Bakırköy Belediyesi dava açtı.


DATİ Holding inşaatlara başlamak için Bakırköy Belediyesi'ne ruhsat başvurusu yaptı. Belediye süresi içinde ruhsat vermeyince Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan ofis ve işyeri olarak 15 Ağustos 2016 tarihli ruhsatları aldı.

Ancak ruhsatlar "142 parsel yanı" gibi garip bir tanımlamayla verildi. Bakırköy Belediyesi ruhsat iptali için mahkemeye "Yapı ruhsatı verme yetkisi belediyemizde olması gerekirken 564 ada 142 parsel yanı diye parseli belli olmayan bir yere iksa, ofis ve işyeri olarak iki ay içinde yetkili idarelerce ruhsatlandırma yapılmaması bahane edilerek yapı ruhsatının tanzim edilmesi hukuka uygun değildir" itirazında bulunarak dava açtı.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA

İstanbul 4. İdare Mahkemesi dava konusu ruhsatların tümünün okunaklı bir şekilde ikinci kez istenilmesine, ruhsatların yasal dayanağı ve sebep unsurlarının tüm bilgi ve belgelerinin tekrar istenilmesine karar vererek yürütmeyi durdurma istemini kabul etti. Dün çıkan tarihli kararda şöyle denildi; "Davalı idareye kararın bildirim gününü izleyen günden başlayarak 10 gün süre verilmesine, davanın durumu ve olayın niteliği gereği yürütmeyi durdurulması isteminin ara kararı cevabı yerine getirildikten veya veya verilen süre geçtikten sonra yeniden karar verilinceye kadar kabulüne karar verildi."

10 FUTBOL SAHASI

Ataköy sahilde yapılaşmalar tamamlandıktan sonra deniz doldurulup mega yat limanı için start verildi. 2 Haziran 2015'te Hürriyet "Ataköy'e Yarımada" başlığı ile haberi manşetten duyurmuştu. Ortaya çıkan dolgu alanda 3 katlı ticaret ve eğlence merkezi, 2 katlı lokanta ve gazino, 2 katlı kongre merkezi, 5 katlı yönetim ofisi, 5 katlı tekne satış ofisi, 724 ve 320 araçlık açık otopark ve ayrıca 5 ayrı yerde 32 araçlık açık otopark, tekne onarım ofisleri, yüzme havuzları yer alacak. 140 bin metrekare yani 10 futbol sahası büyüklüğünde deniz dolduruldu. Ardından çalışma ofisleri için inşaatlar başladı. Bakırköy Belediyesi ruhsatları olmadığı gerekçesiyle inşaatı mühürledi. Dati Holding'in ruhsat başvurusunu da reddetti. Gerekçe olarak da 1/1000 ölçekli AtaköyTurizm Merkezi Yat Limanı uygulaması planı ile ilgili İstanbul 5. İdare Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurma kararı olduğunu bu nedenle imar durumu tanzim edilemeyeceği belirtildi. 

 DATİ Holding Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na müracaat ederek ofis ve işyeri olarak 15.08.2016'da inşaat ruhsatını aldı. Ancak ruhsatlar "142 parsel yanı" gibi garip bir tanımlama ile verildi. Bakırköy Belediyesi dava açtı. Dava dilekçesinde şu ifadelere yer verildi: "Bahse konu 564 ada 142 parsele yapılan ruhsat başvuruları sürüncemede bırakılmadığı İstanbul Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'ne gerekçeleriyle bildirildi. Yapı ruhsatı verilme yetkisinin belediyemizde olması gerekirken, 564 ada 142 parsel yanı diye parseli belli olmayan bir yere iksa, ofis ve işyeri olarak iki ay içinde yetkili idarelerce ruhsatlandırma yapılmaması bahane edilerek yapı ruhsatının tanzim edilmesi hukuka uygun değildir."

BAKAN MÜDAHALE ETSİN!

GEÇTİĞİMİZ günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Hürriyet'e yaptığı açıklamada imar artışlarına yönelik plan değişikliklerine karşı olduğunu, bakanlığının paralel belediye meclisi gibi çalışmasına izin vermeyeceğini açıklamıştı. Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, bakanın açıklamalarını takdirle karşıladıklarını belirterek uygulamanın da bu açıklamalar yönünde olması gerektiğini söyledi.

Kerimoğlu, "Ataköy sahilde deniz dolduruldu, şimdi üzerine bina yapılacak. Bizden ruhsat istediler. Mahkemesi süren, bürokratik işlemleri tamamlanmamış, yoğunluk artışı getirecek bir projeye biz ruhsat vermedik.

Bakırköy halkı istemiyor. Referandum yaparız dedik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 'parsel yanı' gibi imar literatüründe olmayan bir yöntemle ruhsatı verdi. Sayın Bakanın bu duruma müdahale edeceğini düşünüyorum" 

Belediye Başkanı Kerimoğlu, Bakırköy’de kamu adına yapacakları hizmetleri yurttaşlar, sivil toplum örgütleri, meslek odaları, kanaat önderleri ve muhtarların ortak aklı ile gerçekleştirmek istediklerini belirtmişti.

Halka siz istemiyor olabilirsiniz ama isteyenler ne olacak?” sorusu yöneltilmişti,Başkan Dr.Bülent Kerimoğlu daha önce yapılan referandumlarını hatırlatarak “Bu ciddi bir sorun; o halde halka soralım” Referandum uygulamasının katılımcı belediyecilik ve demokrasi anlayışının gereği olduğunu . referandumlar gibi son kararı halka bırakıyoruz ve çıkan karara belediye dahil tüm tarafların uymasını istiyoruz. Demokratlık bunu gerektiriyor,Tartışmaya hiç gerek yok, vatandaş istiyorsa yapılır, istemiyorsa yapılmaz. En doğru kararı Ataköylüler verecektir. O halde Ataköy’de referandum yapılsın” diyerek noktayı koymuştu.

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.