DÖRT KADINLA EVLİLİK Mİ GELİYOR?

Müftülere nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Peki olayın arkasındaki gerçek neden ne?

DÖRT KADINLA EVLİLİK Mİ GELİYOR?
20 Ekim 2017 Cuma 13:43

Emekli Müftü Kamil Hayati Aydın, Aydınlık'a yaptığı açıklamada yasanın önceden planlanan pek çok şeyin ürünü olduğunu söyledi. Aydın, şöyle konuştu: “Aslında nikahı kıymak için özel bir din görevlisine ihtiyaç yok. Ama karşılıklı iki kişinin güvencesi için yapılan sözleşme nikah adını almıştır.

Günümüz şartlarına baktığımız zaman müftülere nikah kıyma yetkisinin verilmesinin arkasında neler var diye sorgulamak gerekiyor.

Şimdiye kadar yaptıkları her şey toplumu din kalıbına sokarak cumhuriyetten uzaklaştırma çabası dahilindeki çalışmalar. Müftülere nikah yetkisi vermek de Cumhuriyet rejimine, laikliğe, Atatürk ilkelerine karşı yapılan çalışmaların bir ürünüdür ve devamıdır.

Arkasında yatan niyet hiç samimi değil. Amaçları yavaş yavaş cumhuriyeti yıkmak, akılları sıra bir dini yönetime, şeriat idaresine geçmek.” Emekli müftü Aydın, bu yasanın laik bir sistemle yönetilen cumhuriyet rejimine yönelik gerici bir din uygulaması olduğunu belirterek, “Televizyonlarda hoca kılıklı adamlar çıkıp ‘6 yaşından itibaren kız çocukları evlendirilebilir’ diyor.

Kendilerine ruhsat çıkarmak için Hz. Ayşe 9 yaşında evlenmiş diye yalan söylüyorlar. 9 değil 18 yaşında evlenmiştir. Küçük çocukların evlendirilmesini meşrulaştırmak için müftülere nikah yetkisi veriyorlar.

Bu kadar şaibe ve gericiliğin olduğu ortamda nikah yetkisi kesinlikle müftülere verilmemeli. Müfredat değiştirildi, Atatürk çıkarıldı cihat eklendi. Ardından bu yasa. Akıllı olan niyetin ne olduğunu anlar. Tek niyet dinci ve gerici bir nesil yetiştirmek” diye konuştu.

'YENİ NESİL DİNDEN UZAKLAŞIYOR'

Emekli Müftü Kamil Hayati Aydın: “Bunlar dindar ve kindar bir nesil yetiştirmeye çalışıyorlar. Ama bu yobazlıklar bu bağnazlıklar yeni nesli dinden iyice uzaklaştırıyorlar. Genç nesil hızla dinden uzaklaşıyor. Bunlar yalan yanlış işler yaptıkça din de artık işlerine yaramayacak hale geliyor. Onların amacı aslında din değil kendi zihniyetlerine itaat eden askerler yetiştirmektir. Bunu din yoluyla yapmaya çalışıyorlar. Laik devleti ortadan kaldırmaya çalışmasalar, cumhuriyet ilkelerine uygun yapsalar nikahı kimin kıydığı hiç önemli olmazdı.”
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.