CUMARTESİ ANNELERİNE YİNE İZİN YOK

Cumartesi Anneleri’nin oturma eylemi öncesi Galatasaray Meydanı polis ablukasına alındı. Kayıp yakınlarının meydana yürüyüşü engellendi.

CUMARTESİ ANNELERİNE YİNE İZİN YOK
01 Eylül 2018 Cumartesi 12:53

1995 yılından bu yana gözaltında kaybolan yakınlarını arayan ve her cumartesi Galatasaray Meydanı’nda toplanarak oturma eylemi düzenleyen Cumartesi Anneleri’nin bu haftaki eylemleri öncesi Galatasaray Meydanı ve İstiklal Caddesinin önemli bir bölümü polislerce ablukaya alındı.

Galatasaray Meydanı ve İstiklal Caddesi’ne çıkan tüm yollar bariyerler ile kapatılırken, bölgede çok sayıda TOMA konuşlandırıldı. Cumartesi Anneleri’nin toplandığı Hazzopulo Pasajı da polisler tarafından kepenkleri indirilerek kapatıldı.

POLİS'TEN YÜRÜYÜŞE ENGELLEME

Cumartesi Anneleri, polis ablukasına rağmen, İHD İstanbul Şubesi önünde bir araya gelerek Galatasaray Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Polis İstiklal Caddesi’ne çıkan Büyükparmakkapı Sokak’ta Cumartesi Annelerinin önünü kesti.

Yapılan görüşmede anlaşma sağlanamayınca kayıp yakınları burada oturma eylemine geçti.

Basın açıklaması da engellemenin yaşandığı bölgede yapıldı.

Açıklama sonrası Cumartesi Anneleri ve kayıp yakınları İHD İstanbul Şubesine döndü.

Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Meydanı’nda 701’inci kez zorla kaybedilen yakınlarının akıbetini soracakları eylem öncesi İstiklal Caddesi’nin bazı bölümleri polis ablukasına alındı. Bunun üzerine Cumartesi Anneleri ve kayıp yakınlarının meydana yürüyüşü ise engellendi.

Her hafta kayıpların akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen Cumartesi Anneleri’nin düzenleyeceği 701’inci hafta eylemi öncesi Taksim’in önemli bir bölümü polislerce ablukaya alındı.

Galatasaray Meydanı ve İstiklal Caddesi’ne çıkan tüm yollar bariyerler ile kapatılırken, bölgede çok sayıda TOMA konuşlandırıldı.

Cumartesi Anneleri’nin toplandığı Hazzopulo Pasajı da polisler tarafından kepenkleri indirilerek kapatıldı.

Galatasaray Meydanı’na yürüyüş engellendi

Cumartesi Anneleri ve kayıp yakınları ise polis ablukasına rağmen, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde bir araya gelerek Galatasaray Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Polis İstiklal Caddesi’ne çıkan Büyükparmakkapı Sokak’ta ellerinde karanfiller ve faili meçhul cinayetlerde öldürülen ve zorla kaybedilenlerin fotoğraflarını taşıyan hak savunucularının önünü kesti.

Yapılan görüşmede anlaşma sağlanamayınca Cumartesi Anneleri, kayıp yakınları ve hak savunucuları burada oturma eylemine geçti. Basın açıklaması da engellemenin yaşandığı bölgede yapıldı.

Açıklama sonrası Cumartesi Anneleri ve kayıp yakınları İHD İstanbul Şubesi’ne döndü.

Ne olmuştu?

Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü hafta eylemi geçtiğimiz hafta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun emriyle yasaklanmıştı.

Buna rağmen oturma eylemi yapmak isteyen hak savunucularına polis saldırmış, aralarında kayıp yakınlarının da olduğu 47 kişi gözaltına alınmıştı.

Yaşananların ardından açıklamalarda bulunan Bakan Soylu, “700. gösterilerini yapmak istediler, izin vermedik çünkü bu istismarın ve kandırmacanın son bulmasını istedik” diyerek, Galatasaray Meydanı’ndaki bu yasağın kalıcılaştırılacağı sinyalini vermişti.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de partisinin MYK toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, Cumartesi Anneleri eylemine yönelik yasağın kalıcılaştırılacağı mesajı vererek “Bundan sonra İstiklal Caddesi gibi yerlerde bu eylemlere izin verilmeyecektir. Bu AK Parti bile olsa müsaade edilmeyecek” demişti.

Uluslararası Af Örgütü, Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü buluşmasına saldırı sonrası Galatasaray Meydanı’ndaki yasağın kalıcılaştırıldığı mesajı veren hükümete çağrı yapmıştı. 

Açıklamada, yetkililere, ifade özgürlüğü ve barışçıl toplanma hakkının 1 Eylül’de yapılması planlanan bir sonraki eylemde ve ondan sonraki eylemlerde korunması ve güvence altına alınması istenmişti.

Dün basın toplantısı düzenleyen Cumartesi Anneleri ve kayıp yakınları ise her hafta olduğu gibi 701’inci haftada da Galatasaray Meydanı’nda olacaklarını ifade etmişti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.