ATAKÖY 5.KISIM CAMİSİNDE ,ZABITANIN UYARISINA İMAM UYMADI İDDİASI

İstanbul Ataköy 5. Kısım Camii'nde cenaze namazı kılanların üzerine kar biriken tente çatı çöktü. Olayda 2 kişi hayatını kaybederken, 23 kişi yaralandı. Olay öncesi zabıtanın 'tentenin çökebileceğine yönelik anons yaptığı' GÜVENLİK ŞERİDİ ÇEKİLMESİNE ancak buna uyulmadığı iddia edildi.

ATAKÖY 5.KISIM CAMİSİNDE ,ZABITANIN UYARISINA İMAM UYMADI İDDİASI
10 Ocak 2017 Salı 17:30

BELEDİYE BAŞKANI DR.KERİMOĞLU OLAY YERİNE İLK GELEN KİŞİYDİ.

Başkan Dr.Bülent Kerimoğlununda yaralı çıkarma işleminde kendisi de ilk yardım edenler arasındaydı.


ZABITANIN UYARISINA İMAM UYMADI İDDİASI

Öte yandan olayla ilgili vahim bir iddia ortaya atıldı. Olayda ihmal olduğunu söyleyen Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, "Kar yağdığı zaman tenteleri kapatmak gerekiyordu. Fakat zannedersem bunu gözden kaçırmış caminin görevlileri. Burada cenaze için bulunanlar da tentelerin çökebileceği endişesini duymuşlar. Bu konuda bizim belediye yetkillerinin uyarısı olmuş. Dahası uyarıyla birlikte etrafa girilmez diye bir emniyet şeridi de çekilmiş. Camii imamından bu koşullarda ceneze namazını avluda kılmayalım, içerde camii içinde kılalım da denilmiş" diye konuştu.

Olay anında cami avlusunda bulunan ve şans eseri yara almadan kurtulan yaralı yakınlarının açıklamaları da belediye başkanını destekler nitelikte. Hastaneye yaralı bir arkadaşını ziyarete gelen emekli öğretmen Selma Cephanecigil, çöken tentenin altında kalmaktan son anda kurtulduğunu belirtti. Cenaze namazı sırasında camide bulunduğunu kaydeden Cephanecigil, yaşadıklarını şu şekilde anlattı: 

"Cenaze namazından önce bir zabıta bize 'çökebilir' diye uyardı. Hepimiz kenara çekildik. Öğle namazı vakti geldi, namaz kılındı. Sonra imam geldi ve cenaze namazı kılınması için herkesi tentenin altına davet etmiş. Bu bir hatadır."

İsmini vermek istemeyen bir görgü tanığı da olayda abisinin ağır yaralandığını belirterek "Zabıta megafonla anons ederek 'tentelerin altında durmayın, çökme tehlikesi var' diye uyarıyordu. Tentenin etrafı da ikaz bandıyla çevrildi. Camide öğlen namazının kılınıp cenaze namazına geçildiğinde imamlardan birisi 'tentenin altına gelin' dedi. Namaz kılınıp cenazeler alınırken olay oldu" şeklinde konuştu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.