Kurultaya 105 imza kaldı

Son kulis iddialarına göre şu ana kadar toplanan imzalar 520'yi buldu. Yarın konu hakkında açıklama yapılacak.

Kurultaya 105 imza kaldı
18 Temmuz 2018 Çarşamba 20:10

Kılıçdaroğlu'na yakın isimler her ne kadar imzaların toplana bilecek olmasına imkansız gözü ile baksa da şu ana kadar toplanan imzaların 520'yi bulduğu beyan ediliyor. Kurultay için kalan gerekli imza sayısı ise 105. İmza ve destek verenlerin arasında sürpriz isimler de yer alıyor.

Ekonomiden Sorumlu Başdanışman Ekrem Kerem Oktay da görevinden istifa ederek, Kurultay için imza verdiğini duyurdu.

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’ye yakın isimler tarafından olağanüstü kurultay için başlatılan imza toplama çalışması devam ederken, bir çağrı da parti içindeki bir başka ekipten geldi.

CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke ve eski milletvekili İlhan Cihaner’in çağrısıyla bir grup milletvekilince oluşturulan ve mevcut parti yönetimini eleştirerek sol siyaset vurgusu yapan “Gelecek için Biz” ekibi de olağanüstü kurultay için “açık çağrı” yaptı.

Yapılan açıklamada, adil ve güvenli koşullarda olmayacağı bilinerek girilen 24 Haziran seçimlerinin CHP adına “açık bir başarısızlıkla” sonuçlandığı ifade edilerek, “24 Haziran seçim sonuçları CHP’de uzun döneme yayılmış siyasetsizliğin eseridir. Hal böyleyken CHP’nin mevcut yönetimi, bugünkü siyaset anlayışını sürdürmekte ısrarlıdır. Yeni bir siyasete olan ihtiyaç her zamankinden daha fazladır. Bugünün olağanüstü koşulları, siyasi mücadeleyi toplumla buluşturacak, Meclis’i de içeren ama mutlaka onun da dışına taşan bir siyaseti gerektirmektedir” denildi. Gelecek için Biz grubuna dahil olan CHP Parti Meclisi üyesi, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Kurultay çağrısına imza atmadığını belirtti.

Çelebi de destek vermişti

Dün de CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Kurultay çağrısı yapmıştı. Çelebi sosyal medya hesabından “Ulusun geleceği için, ihtirassız yalnız vatan ve memleket selametini gaye edinerek: Değişim için + 1” diye yazmıştı.

CHP eski Milletvekili Fikri Sağlar da sosyal medya hesabından kurultay çağrısı yapmıştı. Sağlar şunları kaydetmişti:

“İddialı olan hedefinde kararlıysa UMUT olur. Hele de vefalıysa GÜVEN duyulur. CHP “değişim ve umut” kurultayı ile güven duyulan parti haline dönüşür. Sol partiler ideoloji,örgüt ve üyelerden oluşur.

Sol Kanat’tan açıklama

Parti içindeki CHP Sol Kanat isimli grup da yaptıkları açıklamada seçim sonuçlarının partileri adına başarılı olmadığını belirtti.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bu seçimlerin kaybedilmesinde Genel Başkan, Parti Yönetim Kadroları ve Cumhurbaşkanı Adayının sorumluluğu örgüte göre çok daha fazladır. Partimizin oylarını artıramamasının en önemli nedeni; parti yönetiminin siyaset üretememesinden kaynaklanmıştır. Ekonomik krize çok büyük bir hızla sürüklenen ülkemizde her şey ‘güllük gülistanlık’ gibi ekonomik konuları öncelemeyen politikalar izlenmesi yenilginin ana nedenlerinden birisidir.

Cumhurbaşkanı adayı da bu siyasetsizlik batağına saplanmış, mevcut Cumhurbaşkanı ile polemiğe girerek başarılı olacağını sanmıştır. Oysaki Cumhuriyet Halk Partisi geçmişte olduğu gibi; sosyal ve ekonomik konulardaki politikaları ile topluma yön vererek iktidarı yakalayabilme şansı bulacaktır. Toplumun büyük bir çoğunluğu ekonomik olarak zorluk içerisinde yaşamlarını sürdürürken partimizin bu konuyu siyaset ekseninin merkezine yerleştirememesi geçiştirilebilecek bir hata değildir. Bu durumun sorumluları öncelikle Parti Yönetimi ve Cumhurbaşkanı Adayıdır. Toplumdaki değişim talebini ve konjonktürel (topludurumsal) yapıyı iyi algılayamayan Cumhurbaşkanı Adayının alınan tüm oyları kendi kerameti sayması da ayrı bir mizah konusudur. Seçim gecesi kendisine güvenen tüm partili, partisiz insanları hayal kırıklığına uğratan ve verilen oylara sahip çıkmayan Genel Merkez ve Cumhurbaşkanı Adayımızın davranışının mantık ile izah edilecek bir yanı bulunmamaktadır. İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da birçok sandık sonucu şaibelidir. Bunları araştırmadan AA (Anadolu Ajansı) verileri ile yenilgiyi kabul eden bu kişiler; parti örgütüne hesap vermek zorundadırlar. Ayrıca bu açıklamayı hangi koşullarda yaptıklarını da kamuoyu hala merakla beklemektedir. Taraflar yenilgiyi kabullenmedikleri gibi bir tanesi daha ince bir politika ile adeta yenildik ama ezilmedik demektedir.”

Kılıçdaroğlu’na yakın isim de ses verdi

CHP’nin Ekonomiden ve İş Dünyası’ndan Sorumlu Başdanışmanı Ekrem Kerem Oktay, yaptığı açıklamada partideki görevinden istifa ettiğini açıkladı. Oktay, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Halkımız CHP’nin yenilenmesini ve çok daha güçlü bir şekilde demokrasi mücadesine liderlik etmesini bekliyor. Bu talebin gereğini yerine getirmek hepimizin temel görevidir” ifadelerine yer verdi. Oktay, Kurultay için imza verdiğini de duyurdu. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yakınlığıyla bilinen Oktay’ın bu kararı dikkat çekti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.