CHP İZMİR'E SÜPRİZ ADAY!

Son Kulis bilgisinde ise Muharrem İnce'nin İzmir Büyükşehir Adaylığına kaydırılabileceği ,Mevcut Başkan Aziz Kocaoğlu'nunda bunu desteklediği belirtiliyor. 

CHP İZMİR'E SÜPRİZ ADAY!
29 Kasım 2018 Perşembe 19:14

Ankara ve İstanbul'da belediyeyi almak için "kazanılacak aday"la yola çıkmayı hedefleyen CHP, kazanılması "garanti" görülen İzmir'de ise partili aday göstermeyi planlıyor.

"En büyük açmaz küskün seçmen"

CHP açısından en büyük açmazı, 24 Haziran seçimlerinde partiye küsen, "kırgın ve kızgın" seçmenin nasıl sandığa götürüleceği oluşturuyor.

Aynı kaynak, "Esas mesele, bu seçmenin sandığa gitmesini sağlamak. Kılıçdaroğlu'nun yapması gereken, partide ayrımcılık olmadığına partilileri ikna etmek.

Bunun için de İnce ve ekibini dışlayan bir yaklaşım içinde olunmamalı" görüşünü dile getiriyor.

İstanbul ve Ankara'ya "kazanılacak" aday"

CHP yönetimi Ankara ve İstanbul'da "kazanılacak aday" göstermeyi planlıyor.

Ankara'da, adaylık için hala en güçlü isim, 2014 yerel seçimlerinde de CHP'nin Ankara'dan aday gösterdiği ancak Melih Gökçek'e karşı seçimi "kılpayı" sayılabilecek bir oranla kaybeden Mansur Yavaş.

İYİ Parti'nin de talip olduğu Yavaş'ın, hala MHP'den oy alma potansiyeli bulunduğu hesaplanıyor. Parti içi muhalefet Yavaş'ın seçimi alsa da "CHP'nin kazanmış olmayacağı"nı savunarak, partili, solcu bir aday gösterilmesinden yana.

Genel merkez yönetimi bu görüşe, "Yavaş kazanırsa, sonuçta AKP kaybedecek, CHP de tüm muhalefet de kazanmış olacak" yanıtını veriyor.

Sürpriz seçenek "Ankara ittifakı"

CHP yönetiminin aday gösterme eğilimine karşın Yavaş'ın iki partinin adayı olmak istediği sık sık dile getiriliyor.

Kulislerde, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Yavaş'a adaylık teklifi götürdüğü açıklamasının CHP'nin hesaplarını alt üst edebileceğine dikkat çekiliyor. İYİ Parti'nin Yavaş'ı adaylığa ikna etmesi durumunda, iki parti arasında Ankara ittifakı olabileceği de konuşuluyor.

İYİ Parti'nin, Ankara'da CHP'nin Yavaş'ı desteklemesi karşılığında, İYİ Parti'nin de diğer büyükşehir belediyelerinde CHP adayını destekleme seçeneği olasılık dahilinde görülüyor.

Yavaş'ın İYİ Parti'den aday olma kararı alması halinde, CHP'nin Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu ,Levent Gök,Cengiz Yıldırım 'ın adaylık  isimleri geçiyor.

"İzmir'de partili aday"

CHP'nin "kalesi" durumundaki İzmir'de, mevcut belediye başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yeniden aday olmayacağını açıklamasının ardından "garanti kazanılacak yer" olarak görülen İzmir en çok talep edilen il.

Bazı ilçe belediye başkanlarının yanısıra, çok sayıda milletvekilinin ve genel başkan yardımcısı Tuncay Özkan'ın adı başkan adaylığı için geçiyor ve CHP Genel Merkezinde adaylık için çok mücadele ediyor.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "kazanılması garanti" yerlerde milletvekili adayı  göstermekten  yana olmadığı biliniyor.

Bu Yüzden Tuncay Özkan ve ekibinin işinin çok zor olduğu ifade ediliyor.

Halen Seferihisar Belediye Başkanı olan Tunç Soyer ile Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur da İzmir adaylığı için öne çıkan isimlerden.

Muharrem İnce İstanbul'a mı , İzmir 'e mi aday gösterilecek?

Muharrem İnce'nin örgüt içinden gelmesi partili olması ve kısa bir sürede Cumhurbaşkanlığı çalışmalarında başarılı bir performans sağladığı,tanınırlığının fazla olduğu da dikkate alınmakta.

CHP'de İstanbul için aralarında Genel Sekreter Akif Hamzaçebi,  İstanbul Milletvekilleri Gürsel Tekin ve Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nunda aralarında bulunduğu  isimler  aday olmak istiyor.

Kulislerde partinin Cumhurbaşkanı adayı olan ancak 24 Haziran seçimlerinden sonra Kılıçdaroğlu'na muhalefet bayrağını açan İnce'nin de ismi adaylık için geçiyor.

Parti tarafından yaptırıldığı belirtilen ve geçtiğimiz günlerde basına da yansıyan bir İstanbul anketinden İnce'nin isminin çıkması dikkat çekmişti.

Genel merkez, bu anketi üstlenmezken, örgütlerin görüşleri alındıktan sonra parti yönetiminin adayı belirleyeceğini ifade ediliyor.

Genel merkez yönetiminin 24 Haziran seçimleri sonrasında yaşananlar nedeniyle İnce'yi aday göstermesinin zor olduğuna dikkat çekilerek, "Kılıçdaroğlu'nun en büyük sürprizi herhalde İnce'yi aday göstermek olur" yorumuda  yapılıyor.

Ama CHP Tabanının yoğun isteği Muharrem İnce 'nin aday yapılması yönünde ,CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı adayı gösterdiği birini Belediye Başkan Adayı olarak ta gösterebileceği söyleniyor.

Başarılı başkanlarla devam

CHP yönetimi , "başarılı" bulunan ve başkanlıkları döneminde beldelerini "marka kentler" haline getirdiği düşünülen belediye başkanları ile yola devam kararlılığında.

Görevden alınan belediyeler

CHP'nin İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Ataşehir ve Beşiktaş belediye başkanlıklarına kimlerin aday gösterileceği de merak konusu.

Kulislerde, Ataşehir'e görevden alınan başkan Battal İlgezdi'nin yeniden aday gösterilebileceği, ancak Beşiktaş için Murat Hazinedar yerine farklı bir ismin tercih edileceği belirtiliyor.

Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ile devam edileceği söyleniyor.

2014'de Antalya'yı AKP'ye kaptıran CHP, bu ili yeniden kazanma hesabı yapıyor.

Parti yönetiminin bu ilde büyükşehir için Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal arasında tercih yapacağı konuşuluyor.

Halen MHP'de olan Adana'da Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar öne çıkarken, tercihte zorlanılacak kentler arasında bir dönem önce CHP'de olan Mersin olduğu ifade ediliyor.

Mersin'de eski milletvekilleri Aytuğ Atıcı, Fikri Sağlar, İstemihan Talay, Vahap Seçer, İsa Gök aday olmak isteyen isimler.

Kürt ve milliyetçi oyların da yoğun olduğu ilde, aday tercihinin kamuoyu yoklaması, örgüt tercihine göre şekilleneceği belirtiliyor.

CHP'de halen AKP'de olan Kocaeli'de ise partinin milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet'in aday gösterilme şansının yüksek olduğu ifade ediliyor.

banner235
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.