Koronavirüs salgını hakkında bomba iddialar

Siyasal İletişimci Şeyda Taluk, Türkiye'yi etkisi altına alan Covid-19 salgınıyla ilgili önemli bir bilgiyi paylaştı. Taluk, Bilim Kurulu'nun 2 ay önce umreden dönenler hakkında uyarmış ancak AKP kabul etmediğini söyledi. Bir iddia da ABD'den geldi. ABD istihbarat kurumlarının Ocak ve Şubat aylarında hükûmeti yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınının bir pandemiye dönüşebileceği konusunda uyardığı, ancak hükûmetin patojenin yayılma hızını yavaşlatmak için gerekli önlemleri almadığı belirtildi.

Koronavirüs salgını hakkında bomba iddialar
21 Mart 2020 Cumartesi 18:08

Siyasal İletişimci Şeyda Taluk katıldığı bir canlı yayında, ocak ayının başında Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanı'nın AKP hükûmetini umreden dönen herkesin derhal karantinaya alınması hususunda uyardığını ancak AKP iktidarını ikna edemediklerini söyledi.

Sağlık Bakanı'nın uyarısının bir iddia olduğunu belirten Taluk, Bilim Kurulu'nun uyarısından emin olduğunu da ekledi.

NE OLMUŞTU?

Yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgını sonrası umreden 21 bin kişi yurda dönmüş ve bu kişilerin hastalık taşıdığı endişesiyle toplumda büyük panik oluşmuştu.

İlk etapta dönen kişiler, geç alınan karar nedeniyle karantinaya alınamazken birçok kişinin umreden dönen bu kişileri ziyaret ettiği fotoğraflar sosyal medyada yer almıştı.

Son dönen 10 bin 330 kişinin karantinaya alındığı açıklanırken; yaklaşık 11 bin kişiye "14 gün evinizden çıkmayın" çağrısı yapılmakla yetinilmişti.

Fakat geçtiğimiz gün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, umreden dönenler dahil yurtdışından dönen 9 bin 800 kişiye karantina uygulandığını ifade etti.

Bu hesaba göre karantina altında olması gereken yaklaşık 5 bin kişinin nerede olduğu ise belirsizliğini koruyor.

Başakşehir'deki Kanuni Sultan Süleyman KYK Yurdu'nda karantina altında olan bir öğrenci, "Bize test yapılmıyor. Ateşimiz ölçülüyor ama ateşi olmayanlar herhangi bir teste tabi tutulmuyor. Maske yok ve aynı odada kalanlar var" diyerek şikâyetlerini dile getirirken, karantina altındaki yurttaşların durumu hakkında da endişe veren açıklamalarda bulundu.

'ABD İSTHİBARATI TRUMP'I UYARDI AMA DİNLEMEDİ'

ABD istihbarat kurumlarının Ocak ve Şubat aylarında hükûmeti yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınının bir pandemiye dönüşebileceği konusunda uyardığı, ancak hükûmetin patojenin yayılma hızını yavaşlatmak için gerekli önlemleri almadığı iddia edildi.

The Washington Post gazetesinin istihbarat kurumlarına yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre istihbarat kurumları raporlarında virüsün ne zaman ABD'ye ulaşacağı veya ne tür önlemler alınması gerektiği konusunda bir bilgi vermedi ancak Çin'deki yetkililerin salgının boyutu konusunda gerçek verileri paylaşmadığını, durumun çok daha ciddi olduğunu vurguladı.

Haberde, istihbarat kurumlarının hükûmete sıklıkla gönderdiği benzer raporlara rağmen ABD Başkanı Donald Trump ve müttefiklerinin "salgını önemsiz gibi göstermeye çalıştığı" belirtildi.

t24'te yer alan habere göre istihbarat raporlarına erişimi olan bir başkan yetkili, bu raporların sadece hükûmete değil, Kongre üyeleri ve onların ekiplerine de ulaştırıldığını belirtti ve "İstihbarat kurumları bunu Ocak'tan beri bekliyordu" dedi. İsminin gizli tutulması şartıyla konuşan yetkili, "Trump bunu beklemiyordu, ancak hükûmette görev yapan birçok kişi biliyordu ve onun hiçbir şey yapmasını sağlayamadılar. Sistem kırmızı ışık yaktı" dedi.

ABD'de bugüne kadar 19 binden fazla Koronavirüs vakası görüldü.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.