CHP içinden bir kurultay çağrısı daha

CHP içinden bir olağanüstü kurultay çağrısı daha geldi.

CHP içinden bir kurultay çağrısı daha
18 Temmuz 2018 Çarşamba 11:09

Aralarında Selin Sayek Böke ve İlhan Cihaner'in de bulunduğu CHP içindeki Gelecek İçin Biz ekibi tarafından yapılan açıklamada, "Cumhuriyet Halk Partisi delegelerini olağanüstü kurultay için imza vermeye davet ediyoruz" denildi.

Açıklamadan bir bölüm şöyle:

1- Partimizin “sağdan oy alma” kaygısıyla içine düşürüldüğü siyasetsizlik ve ideolojik kafa karışıklığı acilen giderilmelidir. Bugün görevimiz, sloganlara hapsedilmemiş ve içeriğinden soyutlanmamış Atatürk devrimleriyle, evrensel sol değerleri günümüz için bütünleştiren yeni bir devrimci siyaseti var etmektir. Eşitliğe, özgürlüğe, laikliğe, barışa ve demokrasiye sahip çıkan, Türkiye’nin tüm temel sorunlarıyla yüzleşen ve çözümler üreten bir siyasi program oluşturulmalıdır. 

2- Parti içi iktidarı korumaya ve merkezileştirmeye odaklı dar kadrocu ve tasfiyeci anlayış terk edilmelidir. Saray rejimi karşısında, büyüyen toplumsal muhalefetin Cumhuriyet Halk Partisi öncülüğünde örgütlenmesi mümkün kılınmalıdır. Parti işleyişini demokratikleştirecek kurumsal ve örgütsel dönüşüm hemen başlatılmalıdır. Anayasamız olan Parti Tüzüğü, bu anlayışla değiştirilmelidir. 

3- Genel Merkezimiz seçim sonrası kapsamlı bir muhasebe yapmaya olanak verecek bir olağanüstü Kurultay toplanmasını, Yerel Seçimleri gerekçe göstererek reddetmiştir. Oysa biliyoruz ki; mevcut siyasi yöntemler ve yaklaşımla yerel seçimlerin başarısızlıkla sonuçlanması kaçınılmazdır. Bu nedenle;

a.  Yerel seçim adaylarının belirlenmesinde önseçim temel yöntem olarak benimsenmelidir.

b. Sosyal demokrat belediyecilik programı katılımcı bir anlayışla bugünden oluşturulmalı ve kamuoyuna açıklanmalıdır.

c.  Seçim ve sandık güvenliği konusunda ortaya çıkan yetersizlik ve eksiklikler, profesyonel ve şeffaf bir yaklaşımla giderilmeli, toplumda bu konuda oluşan haklı kaygılar hızla ortadan kaldırılmalıdır.

4- 24 Haziran Seçimleri sonrasında halkımız hak etmediği bir moral bozukluğuna itilmiştir. Partimize gönül veren geniş halk kesimlerinde mevcut yönetimin inandırıcılığını yitirdiği görülmektedir. Bu nedenle, Partimizi tekrar umut haline getirecek, Türkiye’yi içinde bulunduğu karanlıktan çıkaracak yeni bir yönetim iradesinin oluşmasına olanak sağlanmalıdır. Genel Merkezimizin bu olumsuzluklar karşısındaki kayıtsız duruşu, parti içinde de hoşnutsuzlukları artırmıştır. Faşizme karşı omuz omuza mücadele etmesi gerekenlerin karşı karşıya gelmesine, yoldaşlık hukukunun bozulmasına izin vermemiz mümkün değildir. 

Bütün bu tespitler ve seçim sonrasında ortaya çıkan durum, Partimizin vakit geçirmeden Olağanüstü Kurultaya gitmesinin zorunlu hale geldiğine işaret etmektedir. Olağanüstü kurultayla eş zamanlı olarak, gerekli kurumsal ve örgütsel değişimi gerçekleştirmemize imkan tanıyacak Tüzük Kurultayı ve partimizin siyasi hattını netleştirecek Program Kurultayı için de somut takvim açıklanmalıdır. Türkiye’nin önüne gerçekçi bir iktidar vizyonu koyabilecek birikimli, samimi kadrolar iş başına gelmelidir.

Bu ilkeler ışığında, toplumun beklentisi haline gelen kapsamlı değişimi gerçekleştirmek üzere, Cumhuriyet Halk Partisi delegelerini olağanüstü kurultay için imza vermeye davet ediyoruz. Partinin ve ülkenin çıkışını evrensel sol değerlerde ve büyüyen toplumsal muhalefetle bütünleşmekte gören partimizin tüm bileşenlerini dayanışmaya çağırıyoruz.  

Gelecek için Biz olarak, bu tarihi sorumluluğu üstleneceğimizi ve üzerimize düşeni yapacağımızı kamuoyuna duyururuz. 

DÜNDE KURULTAY ÇAĞRISI YAPMIŞTI

CHP tüzüğüne göre seçimli olağanüstü kurultay yapılabilmesi için mevcut delegenin salt çoğunluğunun imzası aranıyor. Buna göre, duyurudan itibaren 15 günlük süre içinde 634 imzanın toplanması gerekiyor. Yeterli imzanın toplanması durumunda ise parti yönetiminin en geç 45 gün içinde kurultayı toplama zorunluluğu bulunuyor.

İnce’ye yakın isimler tarafından olağanüstü kurultay için noter aracılığıyla toplanan imza sayısının 2 gün içinde 400’ü geçtiği belirtiliyor.

ÇELEBİ DE ÇAĞRI YAPMIŞTI

Dün de CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Kurultay çağrısı yapmıştı. Çelebi sosyal medya hesabından "Ulusun geleceği için, ihtirassız yalnız vatan ve memleket selametini gaye edinerek: Değişim için + 1" diye yazmıştı.

YARKADAŞ: “ARTIK TADINDA BIRAKIN VE PARTİMİZİN ÖNÜNÜ AÇIN”

CHP İstanbul eski Milletvekili Barış Yarkadaş, parti yönetimine uyarıda bulundu.

CHP'li Yarkadaş'ın kurultaya ilişkin açıklaması şöyle:

"Partimizin genel merkezi, 500'e yaklaşan imza sayısını bir sinyal olarak değerlendirmeli ve bunun bir GÜVEN OYU İHTİYACI anlamına geldiğini görmelidir. Yapılması gereken 635 imza toplanmasını beklemeden KURULTAY ÇAĞRISI'nda bulunmaktır. Delegeler,  iradelerini kurultaydan ve değişimden yana koymuştur.

Genel merkezimiz, onlarca kurultay delegesinin açık tavrına rağmen, partiyi nasıl yönetebileceğini düşünüyor? Tüzük Kurultayı'nda devreye soktuğunuz anti demokratik yöntemlerin de artık işlemeyeceği ve delegelerin baskılara aldırmadığı görülüyor. Kurultay Delegeleri ile inatlaşmak, partimizi felakete sürükler... Delege, tabanın sesidir... Partimizin tabanıyla inatlaşmayın...

ÜYEYE DAYALI ÖN SEÇİM yaptırmadığınız için, partimiz sadece bu yüzden 1.5 puanlık oy kaybına uğradı. Bu bile tek başına kurultay sebebidir.

Tüm uyarılarımıza rağmen, dokunulmazlıkları kaldırmaktaki ısrarınız ise ayrı bir kurultay gerekçesidir. Artık tadında bırakın ve partimizin önünü açın... Yeter; içimiz yanıyor!

Milletvekilliği dönemimde tüm eleştiri ve önerilerimi grubun kapalı toplantılarında dile getirdim. Hiçbir eleştiriyi dinlemediniz. Ve bu yüzden hem yeni seçmenden oy alamadık; hem de 3.5 puan kaybettik. Unutmayın; aynı suda iki kez yıkanılmaz. Siz aynı suda 10. kez yıkanmak istiyorsunuz!"

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.