'Yurt dışı fon' çetesi, 40 kişiyi 86 milyon lira dolandırdı

Yurt dışından önemli projeleri hayata geçirmek için getirecekleri fonlar üzerinden yüksek kar payı vermeyi vadederek 40 kişiyi 86 milyon lira dolandırdığı ileri sürülen 28 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürerken, diğer 6 zanlının yakalanması için çalışıldığı bildirildi

'Yurt dışı fon' çetesi, 40 kişiyi 86 milyon lira dolandırdı
10 Mayıs 2019 Cuma 22:30

İstanbul merkezli 4 ilde düzenlenen dolandırıcılık operasyonunda 40 kişiyi 86 milyon lira dolandırdığı iddia edilen 28 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, adliye ve emniyete şikayette bulunan 40 kişi ve 10 banka yetkilisinin, bir şebekenin önemli projeleri hayata geçirmek için yurt dışından getirecekleri fonlar üzerinden yüksek kar payı vermeyi vadederek dolandırıcılık yaptığını ifade etmesi üzerine çalışma başlattı.

6 ZANLI ARANIYOR

Ekipler, şebekenin mağdurları arayarak fonlar üzerinden gelecek bütçeden yüksek kar payı verebileceklerini, bunun karşılığında ise projenin bir an önce hayata geçmesi için gerekli teminatın belirli banka şubelerinde kendi adlarına açacakları hesaplara yatırmalarını istediklerini belirledi.

Şebekenin, söz konusu 10 banka şubesinde irtibatlı olduğu çalışanlar üzerinden sahte evrakla 40 kişinin hesabındaki 86 milyon lirayı farklı hesaplara transfer ettiği tespit edildi.

Soruşturma kapsamında, İstanbul, Tokat, İzmir ve Adana'da eş zamanlı operasyon düzenleyen ekipler, haklarında gözaltı kararı bulunan 34 kişiden 5'i bankacı 28'ini yakaladı.

Şüphelilerin emniyetteki işlemlerinin sürdüğü, diğer 6 zanlının yakalanması için çalışıldığı bildirildi.

ÇETE LİDERİ DE GÖZALTINDA 

Soruşturmayı takip eder isimlerden Av. Mehmet Yıldırım konuya ilişkin “Müvekkillerimiz Hasan Kaya, Veysi Z. ve Hasan M’nin şikayeti ile soruşturma süreci başladı.

Gelinen aşamada süreç nihayet olumlu sonuçlandı. Şüpheliler, yurt dışında illegal faaliyetlerden elde edilen gelirleri Türkiye’ye getirmek için fon yöntemi kullandıklarını belirtiyordu. Ve bu fon için gösterdikleri bankalarda hesap açtırıp para yatırarak bu kredileri getirmek için kullanacaklarını ve devlete hizmet etmiş olacaklarını belirtiyordu. Bu süreçte aynı zamanda, yatırılan paranın iki katının kazanılacağı vaat ediliyordu. Çete üyeleri, bankalara yatırılan paraları, müştekilerin bilgileri dışında sahte talimatla çektirdi. Çetenin liderliğini yapan E. Ö.’nün de gözaltına alındığını öğrendik” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.