YENİ DÜNYA SAVAŞLARI

Terör Uzmanı Stratejist Ayhan Dalyaprak sitemize çarpıcı açıklamalarda bulundu.

YENİ DÜNYA SAVAŞLARI
03 Ocak 2017 Salı 19:23


Ülkelerin birbirlerine yönelik siyasal,sosyal,ekonomik ve askeri faaliyetleri ile beklentilerinin önceden saptanması ihtiyacının zaman içerisinde giderek artması,haber almaya dönük yapılanmaların varlığını zaruri kılmıştır.

İşte bu zaruret doğrultusunda Osmanlı İmparatorluğunun son yıllarında Türkiye de sistemli ve organize nitelikte istihbarat örgütü kurma girişimleri başladı. Ve 17 kasım 1913 te Enver paşa tarafından "" Mondros mütarekesiyle dağılmıştır"Teşkilat'ı Mahsusa kuruldu.

İstanbul'un işgalinden sonra milli uyanışın başlaması ile kişiler çeşitli örgütlenmeler oluşturmuşlardı.Bunlardan bir tanesi ve en önemli olanı "hala yaşadığı rivayet edilmekte dir" KARAKOL örgütlenmesi dir.(KARAKOL TEŞKİLATI)

Basın,propoganda,Casusluk(istihbarat) olarak Üç ana kol dan oluşan KARAKOL teşkilatlanması Milli mücadele yıllarında Anadolu ya geçmek isteyen yurtseverlerin geçişlerini organize etmiş,işgal kuvvetlerinden ele geçirilen silahları Anadolu ya sevk etmiştir.

İşgal kuvvetlerinin şah damarlarına kadar girmiş en kritik planları ele geçirmişler bir yandan da Anadolu da ki mücadeleyi İstanbul ve diger bölgelerde halka duyurmuştur.

Semt semt,mahalle mahalle hücre yapılanmaları ile oluşturulan teşkilatta bir birim başka bir birimi tanımadığından fire vermemiş öyle ki dönemin en modern istihbarat birimlerine sahip işgal kuvvetleri bir türlü KARAKOL teşkilatını çözememiş ve mücadele den mağlup çıkmıştır.

1918 Yılında  Bolşeviklerle görüştükleri için lav edilen KARAKOL TEŞKİLATI"NIN dikkatli incelendiği vakit günümüzde de en önemli istihbari yapılanma olan Rus Gizli Servisi KGB"nin öncesindeki Rus Gizli Servislerinin esinlendiği bir yapı olması dikkat çekicidir.


İşte Günümüz çağında artık savaşlar meydan muharebeleri olarak değil istihbarat savaşları şekline gelmiş ve güç dengeleri bu yönde kurgulanmıştır.2016 Temmuzu göstermiştir ki artık yeni milli bir yapıya ihtiyaç vardır.

Hal böyle olunca bizim için çare Abd,İngiliz vs modelleri değil KARAKOL teşkilatlanması gibi tam milli yapıdır.KARAKOL yapılanması aslına uygun modern çağa uyarlandığı takdirde inanıyorum ki TÜRKİYE CUMHURİYETİ nin istihbarat zafiyeti olmayacaktır.

AYHAN DALYAPRAK
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.