Ve Seçim Kurulu CHP İstanbul İl Kongresi için tartışmalı kararını verdi!

Beyoğlu İlçe Seçim Kurulu, yarın yapılacak olan CHP İstanbul İl Kongresi'ne ilişkin şikayeti değerlendirmek üzere toplanmıştı. Beklenen karar çıktı.

Ve Seçim Kurulu CHP İstanbul İl Kongresi için tartışmalı kararını verdi!
08 Şubat 2020 Cumartesi 20:51

Beyoğlu İlçe Seçim Kurulu, yarın  (9 Şubat 2020 Pazar) yapılacak olan CHP İstanbul İl Kongresi'ne ilişkin şikayeti değerlendirmek üzere yaptığı toplantıdan karar çıktı.

CHP İstanbul İl Başkanlığı'nın pazar günü Haliç Kongre Merkezi'nde düzenleyeceği Olağan İl Kongresi, Ali Alagöz ve Yücel Korkmaz adlı iki kişinin şikayeti üzerine İlçe Seçim Kurulu tarafından incelendi.

İLÇE SEÇİM KURULU'NA BAŞVURUDA BULUNULMUŞTU

Ali Alagöz ve Yücel Korkmaz adlı kişiler, Beyoğlu İlçe Seçim Kurulu'na başvurmuş ve "Kongrenin yapılacağının ilan edildiği Haliç Kongre Merkezi ile CHP İstanbul'un kurduğu çadırın adresi tutmuyor. Kongre iptal edilsin" talebinde bulunmuştu.

BEYOĞLU İLÇE SEÇİM KURULU: İL KONGRESİ KURULAN ÇADIRDA YAPILABİLİR

Bunun üzerine "Acil" olarak toplanan Beyoğlu İlçe Seçim Kurulu, şikayete konu olan çadırı inceledi.

www.gelecekgundem..com 'un edindiği bilgiye göre, heyet incelemeyi yaptıktan sonra "İl Kongresi kurulan çadırda yapılabilir" kararını verdi.

Buna göre CHP İstanbul İl Kongresi Pazar günü Haliç'te gerçekleşecek.

KARAR ŞAİBELİ Mİ? NE OLMUŞTU...?

"KONGRENİN GERÇEKLEŞTİRİLECEĞİ YER AÇIK VE TAM ADRES OLARAK ÖNCEDEN İLAN EDİLMESİ ZORUNLU"
"2820 Sayılı Seçim Kanunu'nun 21. ve devamı maddeleri uyarınca söz konusu kongrenin yasal ilan süresi içerisinde, kongreye katılacak parti üyelerini belirleyen listeler, kongrenin yapılacağı gün ve saat ile kongrenin gerçekleştirileceği yer (açık ve tam adres olarak) gibi hususların önceden ilan edilmesi zorunlu bulunmaktadır.

"KONGRENİN YAPILACAĞI YER BİNANIN DIŞINDA VE ÇADIR KURULMAK SURETİYLE SEYYAR ALAN TESİS EDİLDİ"
"Parti İl Başkanlığınca ilan edilen hususlarda söz konusu il kongresinin yapılacağı yerin İstanbul Haliç Kongre Merkezi Ana salonu olduğu ilan edilmesine rağmen, tarafımızca kongrenin farklı bir adreste, Haliç Kongre Merkezinin binasının dışında yer alan bir otoparkta açık ve net bir adresi bulunmayan ve çadır kurulmak suretiyle seyyar olarak tesis edilen kapalı alan içerisinde yapılacağı tespit edilmiştir"

"ANAYASA VE SEÇİM KANUNUNA AYKIRI…"

"Kongrenin yapılacağı yerin, ilan edilen adresten farklı bir yer olması ve delegelerin ve partililerin ilgili kongreye tam ve etkin olarak katılım sağlamalarını imkansız kılmaktadır.

Bu nedenle söz konusu il kongresi neticesinde belirlenecek yönetim seçimi şeffaf olmayarak usulsüz şekilde gerçekleşecektir.

Bu husus açıkça anayasaya, seçim kanununa muhalefet oluşturmaktadır. Geçmişte emsal aykırılıktan il ve ilçe kongrelerinin iptaline karar verildiği bilinmektedir."

KURULTAYIN YAPILACAĞI MEKÂNIN DURUMUNU ARAŞTIRMADAN KARAR ALDI
CHP İstanbul İl Başkanlığı; 9 Şubat Pazar günü gerçekleşecek CHP 37. Olağan İstanbul İl Kongresi'nin Haliç Kongre Merkezi'nde yapılacağını duyurdu.

CHP İstanbul İl Başkanlığı tarafından yapılan duyuruda; "CHP İstanbul 37. Olağan İl Kongremiz, 9 Şubat 2020 Pazar günü Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecektir. Kongremiz çoğunluk sağlanması durumunda saat 08.00'de; çoğunluk sağlanamaması durumunda ise saat:11.00'de toplanacaktır" deniliyor.

CHP İstanbul İl Başkanlığı; kurultayın yapılacağı mekânın durumunu araştırmadan karar aldı ve adres olarak Haliç Kongre Merkezi gösterildi. Ancak Haliç Kongre Merkezi, aynı tarihte salonlarında üç düğün olduğunu, düğünlerden birine de Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağını belirterek, kurultayın yapılmasının mümkün görünmediğini bildirdi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.