TÜRKİYE"DE ÇOCUKLARA VERİLEN DEĞER , AKP VE CHP İKİ FARKLI BAKIŞ AÇISI

AKP'nin 'Cinsel İstismar' Önergesine Tepki Yağıyor,CHP "li Bakırköy Belediyesi Başkan Dr.Bülent Kerimoğlu Başkanlığında ise çocukların hak ve hukuklarıyla ilgili panel yapması dikkatlerden kaçmadı.Türkiyede AK Parti ve CHPnin çocuklara bakış açısı yönünden önemli gözüküyor.

TÜRKİYE"DE ÇOCUKLARA VERİLEN DEĞER , AKP VE CHP İKİ FARKLI BAKIŞ AÇISI
18 Kasım 2016 Cuma 12:58

AKP büyük tartışmalara neden olacak bir önergeyi Meclis'e sundu. Önergeye göre; tecavüze uğrayan çocuğun tecavüzcüsüyle evlendirilmesi durumunda ceza ertelenecek.
Önerge AKP milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi.
Muhalefet partilerinin açık oylama talebi üzerine yapılan ikinci oylamada yeterli sayıya ulaşamayan önerge salı günü tekrar görüşülecek.

TBMM Genel Kurulu'nda AKP milletvekillerinin oylarıyla skandal bir önergeye imza atıldı. AKP tarafından cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi durumunda Ceza Muhakemesi Kanununun 213. maddesine bakılmaksızın hükmün açıklanmasının geri bırakılması teklif edildi.

CHP  ve HDP 'nin itirazlarına rağmen AKP'nin son dakikada Meclis'te oylattığı önerge yine AKP'lilerin oylarıyla kabul edildi.

Önergede 'cinsel istismar suçundan, mağdurla failin evlenmesi durumunda, ceza açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir' ibaresi yer aldı

Önergede 'cinsel istismar suçundan, mağdurla failin evlenmesi durumunda, ceza açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir' ibaresi yer aldı
 

Önerge şu şekilde:

"(2) Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın 16/11/2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçundan, mağdurla failin evlenmesi durumunda, Ceza açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir. Zamanaşımı süresi içinde evliliğin, failin kusuruyla sona ermesi halinde fail hakkıdaki hüküm açıklanır veya cezanın infazına devam olunur. Bu fıkra uyarınca fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine karar verilmesi durumunda, suçqan azmettiren veya işlenişine yardım edenler hakkında kamu davasının düşmesine veya infazının ortadan kaldırılmasına karar verilir"

 

Gerekçe: 'Mağdur ile failin evlenmesi durumunda fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına...'

Gerekçe: 'Mağdur ile failin evlenmesi durumunda fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına...'
 

Önergenin gerekçesinde; "cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın işlenen cinsel istismar suçunda, mağdur ile failin evlenmesi durumunda fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine imkan veren düzenleme yapılmaktadır" ifadesine yer verildi.

 

Muhalefet vekillerinin açık oylama talebi üzerine yapılan oylamada, 184 oyu bulamayan AKP  önergesi, salı günü tekrar görüşülecek.

CHP "Lİ BAKIRKÖY BELEDİYESİNDE BAKIRKÖY ÇOCUK MASASI,”HAK, HUKUK, DEMOKRASİ VE ÇOCUK PANELİ” YAPILDI.

 

Bakırköy Belediyesi öncülüğünde Türkiye’de ilk kez kurulan Bakırköy Çocuk Masası tarafından düzenlenen  “Hak, Hukuk, Demokrasi ve Çocuk” konulu panel  Bakırköy Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen panelde; “Çocuğun bir birey ve vatandaş olarak kendini ilgilendiren politika ve kararlara katılma hakkı nedir?”, “Hak nedir? Hukuk nedir?” Hukukun üstünlüğü nedir?”, Hakkın kullanımı nedir?”, “Demokrasi nedir?”, “Çocuğun vatandaşlık hakkı ve kavramı nedir?” başlıklarında sunum gerçekleşti.

Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu, Bakırköy Çocuk Masası Platformu Yür. Kur. Başkanı Ebrize Çeltikçi, Bakırköy Kaymakamı Adem Öztürk ve TBMM eski Başkanı Köksal Toptan’ın açılış konuşmalarıyla başlayan panele sivil toplum örgütleri ve öğrenciler büyük ilgi göstererek salonu tamamen doldurdular.

BAŞKAN KERİMOĞLU,”BİLİMİ,TEKNOLOJİYİ, AKILCILIĞI ESAS ALAN ÇOCUKLAR YETİŞTİRMELİYİZ”

Panelin açılış konuşmasını yapan Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu da yaptığı konuşmada Çocuk İzleme Masası hakkında bilgi vererek şunları söyledi:”  Bakırköy Belediyesi olarak yapılan bu çalışmalara ev sahipliği yapmak ve Çocuk İzleme Masası’nın Türkiye’de ilk kez Bakırköy’de kurulması nedeniyle duyduğum memnuniyeti sizlerle paylaşmak istiyorum. Geçen yıl başlattığımız Çocuk İzleme Masası’nda bizlere paydaşlık eden tüm kamu ve kurumları ile sivil toplum örgütlerine çok teşekkür ediyorum. Türkiye’de ilk kez yapılan ve Türkiye’de örnek olduğunu gördüğüm Çocuk İzleme Masasında çocukların haklarının korunması noktasında hem kamu yöneticisi, hem hekim , hem de bir veli olma hassasiyetiyle üstümüze düşen tüm görevleri yapma konusunda üstün gayret içerisindeyiz. Açtığımız Çocuk Sosyal Polikliniği ile de hem çocuklarımızın yaşadıkları şiddet ve haklarını öğrenmeleri noktasında doktor, psikolog, sosyolog ve eğitimci desteği veriyoruz. İstanbul Baromuzun katkılarıyla hukuki destek de sunuluyor.  Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere verdiği sorumlulukla ,” Fikri hür, vicdanı hür , irfanı hür” nesiller yetiştirmek zorundayız. Çocuklarımızın bilimi, teknolojiyi, akılcılığı esas alan eğitimden geçmesi şart. Ancak bu yolla demokrasiye, cumhuriyete, devrimlere bağlı geleceğimiz olur.”

Bakırköy Belediye Başkanı’nın ardından söz alan TBMM eski Başkanı Köksal Toptan da çocuklara kimseye biat etmemelerini, sadece Allah’a biat edilebileceği tavsiyesinde bulundu.

 İ.Ü. Hukuk Fak. Öğr. Üyesi Prof. Dr. Bahadır Erdem’in oturum başkanlığında; 1993-2016 arası çocuk temsilcisi olan Alpay Karakuş, Deniz Kut, Arın Çetin, Arda Toksoy, Aral Toksoy, Asmin Uğur,  İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu, İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Av. Aşkın Yaşar Topuzğlu, Galatasaray Üni. Hukuk Fak. Dekanı Prof. Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu, Okan Üni. Rektörü Prof. Dr. Şule Kut, Çalışma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ali Kemal Sayın  görüşlerini bildirdiler.

 Türkiye’nin önde gelen çocuklarla ilgili çeşitli sivil toplum örgütlerinin başkanları ve temsilcileri de  bulunarak  gözlemci sıfatıyla yer aldığı panelde çocukların haklarıyla ilgili geniş görüş alışverişinde bulunuldu. 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.