TANK PALET’TEN SONRA BOR KARBÜR TESİSİ DE ETHEM SANCAK’A

Savunma sanayisinde kullanılacak bor içerikli malzemelerin üretileceği Bor Karbür Tesisi’nin temeli atıldı. Şirketin paydaşları arasında Ethem Sancak’ın BMC’si de var.

TANK PALET’TEN SONRA BOR KARBÜR TESİSİ DE ETHEM SANCAK’A
04 Kasım 2019 Pazartesi 12:39

Daha önce Cumhurbaşkanı tarafından duyurulan ve günlerce ulusal basında reklamı yapılan Bor Karbür tesislerinin temeli (25.10.2019) tarihinde Bandırma’da atıldı.

Törende konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Dünya bor lideri Eti Maden ve yine savunma sanayi alanında faaliyette bulunan özel sektörün katılımıyla TRBOR Bor Teknolojileri AŞ’yi kurduk.

Söz konusu şirkete Eti Maden yüzde 33 pay ile iştirak etti. Tesis ilk etapta yılda bin ton kapasiteyle bor karbür üretimi gerçekleştirecek.” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Balıkesir'in Bandırma ilçesinde ETİ Maden Bor Karbür Tesisi Temel Atma Töreni'ne katıldı. Bakan Dönmez burada bir konuşma yaptı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Balıkesir’in Bandırma ilçesinde ETİ Maden Bor Karbür Tesisi Temel Atma Töreni’ne katıldı. Bakan Dönmez burada bir konuşma yaptı.

Bor karbür tesisinin savunma sanayisinde önemli bir rol üstleneceğine değinen Dönmez, “Bandırma’daki tesisimizde üreteceğimiz bor karbür düşük yoğunluğu ve yüksek ısıya dayanma özelliği ile savunma sanayimizin yerlilik oranının artırılmasına da büyük oranda katkı sunacak. Bor karbür yüksek sertlik ve mukavemet/yoğunluk oranının kritik olduğu taktik araçlar, helikopterler, uçaklar, top namlusu, askeri kıyafetler ve personel koruyucu yeleklerin zırhlanması gibi askeri amaçlı malzemelerde yoğunlukla kullanılacak. Bunun yanı sıra aşınmaya dayanıklı makine ve seramik parçalarının üretiminde ve nükleer uygulamalarda da bor karbürü kullanacağız.” dedi.

Tartışmasız bir şekilde gerekli olan Bor Karbür yatırımının Eti Maden Genel Müdürlüğü tarafından değil, Eti Madenin yüzde 33 hisse ile iştiraki şekline kurulan TRBOR Bor Teknolojileri AŞ tarafından yapılacağı Bakan tarafından ifade edilmiştir.

PAYDAŞLAR ARASINDA TANIDIK BİR FİRMA: BMC

TRBOR Bor Teknolojileri AŞ firmalarının ortakları incelendiğinde, Eti Maden’den başka Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, SSTEK ve Bor Savunma Teknolojileri kurum ve firmalarının olduğu görülmektedir.

Paydaşlar arasında BMC de sayılmaktadır. Ortaklardan Bor Savunma Teknolojileri firması özel şahıs firması olup İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre 17.04.2018 tarihinde faaliyete başlamıştır.

Yönetim Kurulu Başkanı olarak Talip Öztürk ismi yer almaktadır.

Firma adresi “Maslak mah. Bilim Sok. Sun Plaza No 5A/6 Sarıyer” olarak belirtilmiştir. Nace kodu’nda Firmanın bor minerali madenciliği işi yapacağı ifadesi yer almaktadır.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.