Son dakika… “Trump Erdoğan’ın teklifini kabul etti” iddiası

Ortadoğu'daki gelişmelere yer veren İngiltere merkezli Middle East Eye (MEE) internet sitesi, ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yaptığı son telefon görüşmesinde Türkiye'nin S-400'lerle ilgili çalışma grubu oluşturulması teklifini kabul ettiğini öne sürdü.

Son dakika… “Trump Erdoğan’ın teklifini kabul etti” iddiası
31 Mayıs 2019 Cuma 12:39

Ragıp Soylu’nun Türk yetkililere dayandırdığı haberde, çarşamba günkü telefon görüşmesi sırasında, Başkan Trump’ın çalışma grubu fikrine karşı çıkan ABD Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nı boşa çıkardığı belirtildi.

Washington Yönetimi, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı ve S-400 hava savunma sisteminin F-35 savaş uçaklarının tehlikeye atacağını düşünüyor.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Rus yapımı S-400’lerin radar sistemiyle F-35’lerin gizli bilgilerini ele geçirebileceği kanaati taşıyor.

Bu çıkarımdan emin olan Pentagon ve Dışişleri yetkilileri, Ankara’nın teknik bir çalışma grubu oluşturma teklifini reddediyordu.

MEE’nin haberinde bu gelişme, teknik bir çalışma grubuyla S-400 ile F-35’lerin bir arada kullanmanın yollarının bulunabileceğini savunan Ankara için önemli bir kazanım olarak değerlendirildi.

Öte yandan, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye’nin Rusya’dan satın alınan S-400 hava savunma sisteminin sevkıyatını ertelemeyi düşünmediğini bildirdi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.