Kerkük'te son dakika gelişme! İşte Kuzey Irak'ta son durum

Irak Başbakanı İbadi, Kerkük'te yaşananlar hakkında son dakika açıklamada bulundu. İbadi "Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelere Irak bayrağı çekilsin" dedi. Irak'tan gelen bir diğer bilgide de, Irak Ordusu'nun Kerkük Valilik binasının çatışma olmadan ele geçirildiği ifade edildi. Binanın ele geçirilmesinin ardından Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin bayrağı indirildi. Bağdat yönetimi, Kerkük'ün tamamen kontrol altına alındığını duyurdu.

Kerkük'te son dakika gelişme! İşte Kuzey Irak'ta son durum
16 Ekim 2017 Pazartesi 17:44

Kerkük'te son dakika gelişme! İşte Kuzey Irak'ta son durum

Son dakika haberine göre Bağdat yönetimi Kerkük'ün tamamen kontrol altına alındığını duyurdu. Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin, Kerkük ve tartışmalı bölgelerde ülke bayrağının asılması talimatı verdiği bildirildi.

Irak Başbakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre İbadi, güvenlik güçlerine hitaben, "Kerkük ve tüm tartışmalı bölgelerde Irak bayrağını asınız." dedi. İbadi, bugün gün içinde "Görevim, anayasaya göre halka hizmet etmek ve parçalanma riskine maruz kalan ülkenin birliğini korumaktır" şeklinde açıklamada bulunmuştu.

VALİLİK BİNASI ELE GEÇİRİLDİ

Irak ordusunun Kerkük valiliği binasını çatışma olmadan ele geçirdiği ve Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin talimatıyla binaya bayrak çekildiği belirtildi.

"GEÇİCİ HÜKÜMET KURULMALI"

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) muhalefetin başını çeken Goran (Değişim) Hareketi, bölgenin bu durama gelmesine neden olanların istifa etmesi ve ivedilikle "Geçici Ulusal Hükümet" kurulması gerektiğini belirtti. Goran Hareketi'nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, gayrimeşru referandumla başlayıp Kerkük'e askeri operasyonla devam eden sürece ilişkin şu ifadelere yer verildi:

"(IKBY'deki) İktidarın tüm devlet kurumlarındaki yetkililerinin görevlerinden istifa edip, kurumların ulusal ve yapıcı bir şekilde yeninden inşa edilmesi gerekiyor. Halkımızı bu duruma getirenler en kısa zamanda istifa etmelidir. Çünkü referandum öncesi yaptıkları açıklamada bedelini ödemeye hazır olduklarını belirtiyorlardı. Aynı zamanda genel seçimler yapılana kadar geçici ulusal hükümetin kurulmasını talep ediyoruz."

PEŞMERGE KAÇMAYA BAŞLADI

Irak ordusunun Kerkük merkezine girmesi üzerine bölgedeki Peşmerge de kaçmaya başladı. Peşmerge birlikleri içinde kaçanların başında KYB Peşmergelerinin olduğu öğrenildi. Peşmergeler arasında arbede yaşanırken küçük çaplı çatışmalar da meydana geldi. Erbil yönetimine bağlı KDP Peşmergeleri de mevzilerini terk eden KYB peşmergelerine tepki gösterirken, tartışma yaşandığı bu sırada silah seslerinin de duyulduğu öğrenildi.

BÖLGEDEKİ HALK ŞEHRİ TERK EDİYOR

Kerkük’te silahlanarak sokağa çıkan Kürtler ise araçlarıyla kaçan Peşmergeleri durdurmaya çalıştı. Kerkük’teki Kürtler kaçan peşmergelerin önüne barikatlar kurarak, bunları ateşe verdi. Araçların üzerine çıkan Kürtler, Peşmergeye silah çekerek kaçışlarını engellemeye çalıştı. Kürtlerden bazıları kaçan Peşmergelerden silahlarını da aldı. Tüm engellemelere rağmen

Peşmergenin şehirden çıktığı, Peşmergelerin ardından bölgedeki halkın da kenti boşaltmaya çalıştığı öğrenildi.

Öte yandan Kerkük kentindeki KYB ve KDP binalarının da boşatıldığı öğrenildi. Tuzhurmatu’da kontrolü tamamen sağlayan Irak ordusu, kentteki ilerleyişini kritik bölgelere doğru sürdürüyor. Tuzhurmatu’da 480 Peşmergenin, Haşdi Şabi tarafından esir alındığı bildirildi. Altınköprü bölgesindeki petrol şirketleri Irak ordusunun kontrolüne geçti.

KERKÜK, VALİ YARDIMCISI TARAFINDAN YÖNETİLİYOR

"Valilik, halen geçici olarak Vali Yardımcısı Rakan Cuburi tarafından yönetiliyor." diyen Türkmen milletvekili Casım Muhammed Caferi, Başbakan Haydar el-İbadi'ye "Kerkük'e yeni bir vali seçip meclise göndermesi" çağrısında bulundu. Vali Yardımcısı Cuburi'nin Kerküklü Sünni Arap asıllı olduğu biliniyor.

Irak meclisi, 14 Eylül Perşembe günü Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) üyesi olan Kerkük Valisi Necmeddin Kerim'i oy çokluğuyla görevinden azletmişti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.