“FETÖ iktidara yasa değişikliği yaptırarak cemaatçi komutanların önünü açtı”

Ankara Başsavcılığı, 15 Temmuz Genelkurmay Çatı Davası iddianamesinde FETÖ’nün yasa değişikliği yaptırarak cemaat içinde yer alan komutanları erken general yaptırdığı tespitine yer verdi.

“FETÖ iktidara yasa değişikliği yaptırarak cemaatçi komutanların önünü açtı”
07 Şubat 2020 Cuma 19:44

Orgeneral İlker Başbuğ’un FETÖ’ye ilişkin açıklamalarının yankıları sürerken; 15 Temmuz Genelkurmay Çatı Davası’nın iddianamesinde Başbuğ’un iddialarını destekler bir tespitler yer alıyor.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre; Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, “FETÖ’nün 2008-2014 yılları arasında TSK’yi ele geçirdiği” belirtilirken, 430. sayfada, “Diğer yandan generallikte rütbe bekleme süresini dört yıldan üç yıla indirerek, kendisine müzahir olmayan generalleri daha kısa sürede TSK dışına çıkarmaya çalışmıştır. Son olarak kendisine müzahir elemanların en az bulunduğu 1988 ve daha önceki yıllarda mezun olmuş subayları TSK’den tasfiye etmek için üç devreyi birden toplu olarak emekli edecek ve hizmet süresini 28 yıla indirecek kanuni düzenlemeleri siyasi otoriteye yaptırabilmiştir” değerlendirmesi yapıldı.

“FETÖ’cü subaylara erken general olma” yolunu açan bu yasa değişikliği teklifinin altında ise AKP’lilerin imzası vardı. 37 AKP milletvekilinin imzasının olduğu teklif, 30 Aralık 2015 tarihinde “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” adıyla Meclis Başkanlığı’na sunulmuştu.

FETÖ’CÜLERİ KİM GENERAL YAPTI?

İddianamede, “2013 yılı Yüksek Askeri Şura (YAŞ) sonrasında terfi eden generallerin neredeyse tamamının FETÖ mensubu olduğu” belirtilirken, “2013 YAŞ’ta terfi eden generallerin bir iki istisna hariç hepsi darbeye fiilen iştirak ettikleri için TSK’den ihraç edilmiş veya tutuklu durumdadır. 2011 ve 2012 yıllarında icra edilen YAŞ toplantıları neticesinde de durum aynı şekildedir. 2014 ve 2015 yıllarında albaylıktan Tuğgeneralliğe/Tuğamiralliğe terfi ettirilen personelin yüzde 80’i ihraç edilmiştir” denilmişti

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.