Eren Erdem hakkında skandal karar!

Kapanan Karşı gazetesine yönelik FETÖ davasında yargılanan eski CHP Milletvekili Eren Erdem hakkında tahliye kararına yapılan itiraz üzerine yakalama kararı çıkarıldı.

Eren Erdem hakkında skandal karar!
08 Ocak 2019 Salı 12:55

Gündüz tahliye edilen CHP Parti Meclisi (PM) üyesi Eren Erdem hakkında akşam yakalama kararı çıkarıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Eren Erdem hakkında kaçma şüphesi nedeniyle tahliye kararına itiraz etti.

Savcılık, atılı suçların yasada öngörülen ceza miktarı ve kaçma şüphesinin göz önünde bulundurularak, Erdem hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasını talep etti.

İtirazı değerlendiren üst mahkeme İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi, "dosya kapsamı, sanık savunmaları, dinlenilen tanık beyanları, mevcut delil durumu birlikte değerlendirildiğinde kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunması, sanığın yurt dışına çıkarken yakalanması göz önüne alınarak üzerine atılı suçun yasa maddesindeki cezasının alt ve üst sınırları, tutuklu kaldığı süre ve adli kontrol tedbirlerinin bu aşamada yetersiz kalacağı" gerekçeleriyle itirazın kabulüne karar verdi.

Mahkeme, Eren Erdem hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasına oy birliğiyle hükmetti.

İTİRAZ EDECEKLER
Avukatların karara itiraz edecekleri belirtildi.

'BU DAVA DA ÇÖKECEK'
CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek de katıldığı TV programında açıklamalarda bulundu.

Erkek şunları söyledi:

"Çağlayan Adliyesi'ndeydim davayı takip ettim. O kadar üzüntü verici ki, savcı mütalaasında FETÖ terör örgütüne yardım suçunu işlediğini idia ediyor. Bu iddia akıl dışı vicdan dışıdır. Eren Erdem'in hayatı FETÖ ile mücadeleyle geçti. Geçmişte kumpas davalarını yaşadık. Bütün kumpas davaları gibi bu da çökecek.

Dosyada hiçbir somut suçlama yok.

İnanın hukukçu olarak üzülüyorum suçsuz bir insanın hapiste olması hepimiz için ağır bir durumdur. Eren Erdem suçsuz. Eren Erdem'in FETÖ ile ne ilgisi olabilir?"

İNSAN HAKLARI BİLDİRGESİ'Nİ YIRTTI
CHP'li Mahmut Tanal, "Mahkemenin oluşması için sabah olması gerekirdi. Kendi evlerinde tahliye kararına itiraz ederek yeniden tutuklanması hukuk dışıdır. Mahkeme sanal ortamda bir karar oluşmaz. Bu tamamen bir insan hakların ihlalidir." dedi. Tanal cezaevi önünde İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'ni yırttı.

'NE BEN, NE OĞLUM KORKMUYORUZ'
Kararın ardından Eren Erdem'in babası Hasan Erdem "Bugüne kadar hiçbir yerde beyanda bulunmadım. Talimatlara veren kişiye sesleniyorum. Ne ben ne oğlum korkmuyoruz. Oğlumun tüm suçlarına ben ortağım. Senin gücün bana yetmez. Bu talimatlar bizi yıkamaz" ifadelerini kullandı.

ANNESİNİN GÖZYAŞLARI
192 gündür Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan CHP eski İstanbul Milletvekili ve PM üyesi Eren Erdem hakkında çıkarılan yakalama kararını öğrenen anne Hüsniye Erdem gözyaşlarını tutamadı. Anne Erdem, Sezgin Tanrıkulu'na sarılıp gözyaşı döktü. 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.