Diyanet çalışanları, ‘Kanal İstanbul Konut Yapı Kooperatifi' kurdu!

Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanlarının Kanal İstanbul’un çevresinde ev yapmak için kooperatif kurduğu ve şirket adresi olarak bir telefon bayisini gösterdikleri ortaya çıktı. Kaynak Yeniçağ: Diyanet çalışanları, ‘Kanal İstanbul Konut Yapı Kooperatifi' kurdu!

Diyanet çalışanları, ‘Kanal İstanbul Konut Yapı Kooperatifi' kurdu!
05 Şubat 2020 Çarşamba 13:03

Kanal İstanbul’un çevresindeki rant mücadelesi tartışma konusu olmaya devam ediyor. Özellikle Arap yatırımcıların Kanal İstanbul’un çevresinden aldıkları araziler dikkat çekerken rant tartışmaları yeni bir boyut kazandı. Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanlarının Kanal İstanbul’un çevresinde ev yapmak için kooperatif kurduğu ve şirketin adresi olarak bir telefon bayisini gösterdikleri ortaya çıktı.

ÇED raporu vatandaşların itirazlarına rağmen onaylanan Kanal İstanbul çevresinde arazi kapma yarışına Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanları da dahil oldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan'ın bu yıl içerisinde ilk kazmanın vurulacağını açıkladığı projenin çevresinde konut yapmak için Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı çalışanlar önce 2016 yılında 'Sınırlı Sorumlu Kanal İstanbul Konut Yapı Kooperatifi' isimli bir yapı kurdu.

İstanbul Ticaret Odası'na kayıtlı olan kooperatif daha sonra isim değişikliğine gitti. Şirket 2017'de 'Sınırlı Sorumlu Kanal İstanbul 2023 Konut Yapı Kooperatifi' adını aldı. İstanbul'un Bağcılar ilçesinde bulunan kooperatifin yönetiminde Osman Önal, Ali Kiriş ve Veysel Çavuş bulunuyordu. Bu isimlerden Diyanet İşleri Başkanlığı görevlilerinden imam Osman Önal adı değiştirilen kooperatif yönetiminden ayrıldı. Türk Diyanet Sen İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Ekrem Taşçı kooperatifin yönetiminde bulunan isimlerden biri olarak görevine devam ediyor.

Kooperatifin tanıtım bilgisinde ise "Diyanet İşleri Başkanlığı'nın çeşitli kademelerinde görev yapan din görevlilerince kurulmuş olan Kanal İstanbul Yapı Kooperatifi birikimleri değerlendirmek isteyenler için güvenilir bir yatırım kapısı olmuş ve olmaya da devam etmektedir" ifade yer alıyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.