Dışişleri Bakanlığı tercümanı, Adnan Oktar’ın köstebeği çıktı

Dışişleri’nde çalışan Rusya uyruklu tercüman Leyla O.’nun Bakan Çavuşoğlu ve heyetinin Rusya ile yaptığı görüşmeleri Adnan Oktar grubuna sızdırdığı iddia edildi.

Dışişleri Bakanlığı tercümanı, Adnan Oktar’ın köstebeği çıktı
05 Aralık 2018 Çarşamba 16:05

Milliyet'ten Elif Altın'ın haberine göre, Adnan Oktar ve grubuna yönelik soruşturmada itirafçı olan bazı şüpheliler, Dışişleri Bakanlığı’nın Rusya ziyaretlerinde tercümanlık yapan bir kadının, diplomatik görüşmeleri Oktar grubuna sızdırdığını söyleyince savcılık harekete geçti. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 4 ay önce yapılan operasyon kapsamında aralarında Adnan Oktar’ın da bulunduğu 168 kişi tutuklanmıştı. Ekim ayında yapılan operasyonun 2. dalgasında ise 7 kişi tutuklanmıştı. Soruşturmada yeni bir gelişme yaşandı. Tutuklandıktan sonra itirafçı olan bazı şüphelilerin verdiği ifade savcılığı harekete geçirdi. 

GÖRÜŞMELERİ SIZDIRIYORMUŞ

İtirafçılar ifadelerinde, Dışişleri Bakanlığı ile anlaşmalı olarak çalışan Rusya uyruklu tercüman Leyla O.’nun Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve heyetinin Rusya ile yaptığı görüşmelerin tercümesini yaptıktan sonra, görüşme detaylarını Adnan Oktar grubuna sızdırdığını söyledi.

Şüphelilerin ayrıca Leyla O.’nun Rusya’da yaşadığını ve Türk heyetlerin Rusya’ya gittiklerinde tercümanlık yaptığını da ifadelerinde belirttiği öğrenildi. Bunun üzerine bakanlığa yazı yazan savcılık, Rusya ziyaretleri sırasında böyle bir tercümanla çalışıp çalışılmadığını sordu. 

Savcılık ayrıca böyle bir tercüman ile çalışılıyorsa açık kimlik bilgilerinin de kendilerine verilmesini istedi. Bakanlıktan ise henüz cevap gelmediği öğrenildi. 

banner235
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.