CHP'de son sözü anketler söyleyecek !

En çok merak edilen “ CHP’nin İstanbul adayı kim olacak ? “ sorusunun yanıtını anketler verecek.

CHP'de son sözü anketler söyleyecek !
05 Aralık 2018 Çarşamba 12:51

En çok merak edilen “ CHP’nin İstanbul adayı kim olacak ? “ sorusunun yanıtını anketler verecek.

Yaklaşan yerel seçimde, adaylar yavaş yavaş belli olurken, en çok merak edilen aday, CHP’nin İstanbul adayı.

Bu seçimde İstanbul’u 24 yıl sonra Ak Parti’den devir almaya kararlı olan CHP’de, aday arayışı sürüyor.

Bu adaylık için Muharrem İnce ,Gürsel Tekin,İlhan Kesici ve Ekrem İmamoğlu arasında bir yarış son ana kadar gidecek gibi. 

Akif Hamzaçelebi ise, sadece “ Adayım “ açıklaması yapıp, beklemeye geçti. İlhan Kesici ise, ”Ben adaylığımı telaffuz edip, kulis yapmam. Aldığım devlet terbiyesi gereği, partimin bana görev vermesini beklerim.” mesajını veriyor.

Son günlerde adı ön plana çıkan Ekrem İmamoğlu ise, aslında pek hevesli değil. Bu adaylığı siyasi kariyeri için riskli görüyor. Kaybederse, 5 yıl boşta kalacak. Ancak Kılıçdaroğlu’nun ısrarı karşısında, bir şey yapamıyor.

Peki, Kılıçdaroğlu nasıl karar verecek ?

Kılıçdaroğlu, son kararını anket sonuçlarına göre verecek. Yapılan ilk anketlerde Muharrem İnce açık ara ilk sırada çıkarken, ikinci sırada Gürsel Tekin vardı.

Ancak, Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce’yi aday yapmamakta kararlı ama Kamuoyu ve CHP Tabanı da AKP Adayı olacağı kesinleşen Binali Yıldırım karşısında Ekrem İamoğlu'nun daha sahaya çıkmadan CHP kaybedeceği söyleniyor.

CHP 'liler ikinci bir Ekmelettin vakası yaşamak istemediklerini söylüyorlar.AKP adayı Binali Yıldırım karşısında çok zayıf bir aday olduğunu söyleyen CHP 'liler CHP adayının daha güçlü biri olması gerekir diye görüş bildiriyorlar.

Daha sonra yapılan anketlerde ise, Muharrem İncd’nin adı sorulmadı. Bu anketlerde Gürsel Tekin yüzde 36 ile ilk sırada çıktı. İkinci sırada yüzde 18 ile  İlhan Kesici, üçüncü sırada ise yüzde 8 ile Ekrem İmamoğlu var.

Yani, Kılıçdaroğlu’nun gönlünde yatan aslan olan Ekrem İmamoğlu, anketlerdecçok geride. Bu nedenle onun adaylığını ilan edemiyor.

Öte yandan bu seçimler Kılıçdaroğlu için de çok kritik. 10. kez yenilgi alırsa, koltuğunu koruması imkansız gibi. Muharrem İnce sotada bekliyor. Muhtemel bir yenilgide, İnce, eksik olan 50 imzayı hemen toplar ve olağanüstü kurultaya gidilir ve İnce, Kılıçdaroğlu’nu devirir.

Bu nedenle, Kılıçdaroğlu, 3 farklı firmaya – ki biri Amerikan firması – İstanbul için anket yaptırmaya karar verdi. Kararını bu sonuca göre verecek.

Bu anket sonuçları aralık ayının sonunda gelecek. Kılıçdaroğlu da, bu ankete göre, Ocak ayının ilk haftasında karar verecek.

Ankettten, muhtemelen ismi konursa Muharrem İnce uzak ara çıkacak. Gürsel Tekin ikinci çıkar  Ekrem İmamoğlu oyunu arttırsa da, İlhan Kesici’nin az farkla onun önünde olması bekleniyor.,

Böyle bir tablo çıkarsa, Kılıçdaroğlu ne yapacak ?

Normali Muharrem İnce'yi  aday yapması.

Ancak, olağanüstü kurultay için imza toplanması sürecindeki tavırları ve İstanbul için temayyül yoklaması istemesi de Kılıçdaroğlu'nu zor durumda bırakmıştı.

Ancak Kılıçdaroğlu,  bu olağanüstü kurultay toplanması işinden  pek hoşlanmamışdı. Bu kızgınlık, Muharrem İnce 'yi aday yapmasına engel olur mu, göreceğiz.

Ancak, bu seçimin kendisi için kader seçimi olacağını çok iyi bilen Kılıçdaroğlu’nun, anket sonucunu dikkate alacağını söylemek, pek falcılık olmaz…

Kılıçdaroğlu’nun anket sonuçlarına aykırı bir karar alması durumunda ise, Sivaslı İlhan Kesici’nin şansı artacak.

Her ne kadar gönlü Ekrem İmamoğlu’nda olsa da, Ekrem İmamoğlu’nun sadece CHP kamuoyunda tanınır olması  ve savcılıkta  soruşturmasının olması en büyük dezavantajı.

Kamuoyunda hiç tanınmayan Ekmeleddin İhsanoğlu’nu aday yapmasının bedelini sandıkta ödeyen Kılıçdaroğlu’nun yoğurdu bu kez üfleyerek yemesi bekleniyor.

Yani, olaya bir at yarışı gibi bakarsak,Kamuoyunda 

Favori…..Muharrem İnce 

Plase…….İlhan Kesici-Gürsel Tekin 

Sürpriz….Ekrem İmamoğlu

banner235
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.