BAHÇELİ ‘AKP, MHP’de kaosa oynuyor’

10 Temmuz kurultayı için hazırlanan ‘Oyun Bozulacak Neden?’ adlı kitapta, AKP’nin MHP’de kaos ve belirsizliğin sürmesine çabaladığı öne sürüldü.

BAHÇELİ ‘AKP, MHP’de kaosa oynuyor’
25 Haziran 2016 Cumartesi 13:02

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nin MHP’li vekillerin AKP’ye geçebileceği iddiaları siyasi kulislerde hareketlilik yaratırken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 10 Temmuz kurultayı için hazırlattığı, kitapta çarpıcı tespitler yer aldı.

AKP’nin MHP’de kaos yaratma çabasında olduğu iddia edilen kitapta olağanüstü kongrenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın işine yarayacağı dile getirildi.

Genel Merkez’in hazırladığı 135 sayfalık ‘Oyun Bozulacak Neden?’ adlı kitapta şu çarpıcı tespitler yer aldı:

AMELİYAT FIRSATÇILIĞI: Bir il başkanının kendi partisinin genel başkanının tutumu aleyhinde basın toplantısı düzenlemesi, açıklama yapması parti içi demokrasi değil, terbiyesizliktir. Eğer genel merkezle anlaşamıyor ve partinin politikalarını beğenmiyorsa üzerine düşen istifa edip bayrağı bir başka arkadaşına devretmektir. Genel Başkanımızın ameliyat geçirmesini bile fırsat bilip aleyhinde olağanüstü kurultay için kampanya düzenleyenlerin bu tutumu fırsatçılıktan öte bir kurultay tacirliğidir. Partimizin 19 yıllık genel başkanı henüz görevinin başındayken olağanüstü kurultay çağrısı yapmak, yersiz olmuştur. Türkiye tarihinin en zor günlerini yaşarken; MHP yi mahkeme koridorlarına sürüklemeye çalışanlar bu vebal ve sorumluluğun altından kalkamayacaktır.

MHP’DE KAOS İSTİYOR: Yeni nesil müzmin muhaliflerin olağanüstü kongre çabaları MHP’nin değil; AKP’nin, dolayısıyla da Erdoğan’ın işine yarayacaktır. Bu gibilerin olağanüstü kongre çabaları, hem Erdoğan’ın hem de AKP’nin yolunu açmaktadır. Ama kamuoyunda yaratılmak istenen algı bunun tam tersidir. AKP cephesi bunu bildiği için, sanıldığı gibi Bahçeli’ye destek vermemekte aksine MHP’de kaosun ve belirsizliğin sürmesine çabalamaktadır.

STEPNE ELEŞTİRİSİ: Partimizi hedef alan bazı yazarların, Bahçeli’nin AKP’ye stepne olduğu iddiası ise yalnızca bir bahane maksatlı bir itham ve iftiradır. Asıl AKP stepne ve payandaları, MHP’nin geleceğini mahkeme kararlarına ipotek ederek bu süreçte bölücüleri memnun edecek bir Anayasa hazırlama ve Tayyip Erdoğan’ı resmen başkan yapma yolundaki iktidara çoklu senaryo planlama fırsatı verenlerdir.

CUMHURBAŞKANI OYUNUN İÇİNDE: MHP lideri Devlet Bahçeli olmadığı takdirde paradigmanın değişeceği iddiaları ortaya atılmıştır. Birden bire oy patlaması olacağı, yüzde 20’lerin aşılacağı öne sürülmüştür. Türkiye rejim değişikliğine zorlanırken; MHP’nin marjinalleşmesi amaçlanmaktadır. Etap etap oynan bu oyunun senaristleri Okyanus ötesinde, oyuncuların bazıları içimizde, bazıları da çevremizdedir. Cumhurbaşkanı bu oyunun içindedir. AKP de bu oyuna refakat etmektedir. İktidar partisi; camiamızda kaosun hâkim olmasına oynamıştır. Bahçeli, bu süreçte gereksiz tartışmalarla MHP’nin yıpratıldığını düşünmüştür ve seçimli olağanüstü kongrenin yapılması düşüncesini açıklamıştır. Bahçeli’nin seçimli olağanüstü kurultay kararı turnusol işlevi gürmüş; MHP’de kaos yaratmaya çalışanlar iyot gibi açığa çıkmıştır.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.