AKP'li ve CHP'li vekiller arasında kavga

Meclis Genel Kurulu’nda, Anayasa değişiklik teklifinin birinci tur görüşmelerinde 3. madde için gizli oylama yapılıyor.

AKP'li ve CHP'li vekiller arasında kavga
11 Ocak 2017 Çarşamba 21:46

Meclis Genel Kurulu’nda, Anayasa değişiklik teklifinin birinci tur görüşmelerinde 3. madde için gizli oylama yapılıyor.

Teklifin 3. Maddesi milletvekili seçilme yaşını 18 olarak düzenliyor. Maddeye göre, “Askerlikle ilişiği olanlar” milletvekili seçilemeyecek.

GENEL KURUL'DA KAVGA

AKP'li ve CHP'liler arasındak kavga çıktı. Genel Kural'a 15 dakika ara verdi.

AKP'LİLERİN AÇIK OY KULLANMA GİRİŞİMİ SONRASI KAVGA ÇIKTI

Genel Kurul'da Anayasa değişiklik teklifinin birinci tur görüşmelerinde 3. maddenin oylaması sırasında AKP'li ve CHP'li vekiller arasında çıkan "açık oy tartışması" yumruklu kavgaya dönüştü. 

CHP'li Fatma Kaplan Hürriyet, AKP'li Mustafa Elitaş'ın 'açık' oy kullandığını cep telefonu ile çekerken AKP'li vekiller, CHP'li vekilin üzerine yürüyerek cep telefonunu almaya çalıştığı iddia edildi. Bu tartışmanın ardından AKP'li ve CHP'li vekiller arasında yumruklu, tekmeli kavga yaşandı.

TBMM Genel Kurulunda, Anayasa değişiklik teklifinin 1. turunda, 3. maddenin gizli oylamasına geçildi. 3. madde teklifinin oylaması sırasında gerginlik yaşandı, milletvekilleri birbirlerinin üzerine yürüdü.


Oy kullanımı sırasında CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet açık oy kullanan vekilleri cep telefonuyla görüntülemeye çalıştı. Bu sırada AK Parti Grup Başkan vekili ve Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, Kaplan'ı engellemeye çalıştı ve üzerine yürüdü. 

Bu sırada AKP milletvekilleri ile CHP milletvekilleri arasında itişmeler yaşandı, yumruklaşmaya varan tartışma çıktı.


OYLAMA TEKRAR YAPILACAK

Gerginliğin bir anda artması üzerine 3. maddenin oylaması durduruldu, Oylamanın yeniden yapılacağı öğrenildi.


HÜRRİYET KAPLAN: FİZİKİ ŞİDDETE MARUZ KALDIM, TELEFONUM GASP EDİLDİ


Gerginliğin biraz azalmasının ardından CHP'li Fatma Kaplan Hürriyet ve AKP'li Mustafa Elitaş söz hakkı aldı ve yaşananları anlattı.

İlk olarak söz alan CHP'li Kaplan, Mustafa Elitaş'ın üzerine yürüdüğünü söyledi. Kaplan, "Boğazım kıpkırmızı, fiziki şiddete maruz kaldım, telefonum bile gasp edildi." diye konuştu.


Daha sonra kürsüye gelerek tekrar yaşananları anlatan Kaplan şöyle konuştu:

"Darpedilen ben konuşan sizsiniz. Fiziki müdahaleye uğrayan ben mağdur yine sizsiniz. Bana yapılan fiziki müdahaleyi kınıyorum. Ve boğazım kıpkırmızı. Bir kadına saldırabilecek kadar başkanlık hırsına bürünmenizden dolayı sizi kınıyorum. Yere batsın sarayınız, yere batsın başkanlığınız yere batsın anayasanız.
 


AKP'Lİ MUSTAFA ELİTAŞ: HERKES GAZETECİ OLMUŞ


AKP'li Mustafa Elitaş da yaşananları şöyle anlattı:

Biraz önceki oylamada, daha önceki oylamalarda uygulanan aynı usulün devam edeceğini kararlaştırmıştık. Ancak burada bir yoğunluk oluştu. Burada hanımefendi benim resmimi çekmeye çalıştı. Ben ‘hanımefendi benim resmi çekmeyin’ dedim. Ancak hanımefendi ‘ben çekerim’ dedi. Bakın jandarmaya itiyacımız yok. AK Parti önergesinin arkasında. AK Parti iç tüzüğün gereklerini yerine getirerek oylarını kullanmaktadır. Herkes gazeteci olmuş. Çıkın gazetecilerin bölümünde çekim yapın. Sonuçta millet karar verecek.


3. MADDE

Maddeye göre, milletvekili seçilebilme yaşı 25'ten 18'e indirilecek. "Askerlikle ilişiği olanların" milletvekili adaylığına başvuramaması da öngörülüyor.

Maddenin görüşülmesine başlanmadan önce Genel Kurulda, dün maddelerin sonuç tutanağına imza atıp atmama konusunda usul tartışması yaşandı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.