ADANA"DA İHMAL ,FACİA HESABINI KİM VERECEK

Adana"daki yuır yangınında ihmaller zinciri birbirini izlemiş...

ADANA"DA İHMAL ,FACİA HESABINI KİM VERECEK
30 Kasım 2016 Çarşamba 12:27

Aladağ kız öğrenci yurdundaki yangında hayatını kaybedenlerin isimleri:

Görevli: Fatma Canatan

Öğrenciler: Yurt müdürü Cumali Genç'in kızı Sare Betül Genç

Sema Nur Aydoğdu Gamze Bagir Bahtınur Baş Nurgül Pertlek  Tuğba Aydoğdu Sümeyye Yetim Cennet Karataş Sevim Köylü İlknur Maden Zeliha Avcı 

Aladağ kız öğrenci yurdundaki yangında yaralananların isimleri:

Görevliler: Gülsüm Çelik Sümeyye Tanrıverdi Merve Mete,

Siviller: Ayşe Genç, Elif Deniz, Veysel Dede, Abdi Fersak, Emin Alakaş,

Öğrenciler: Gülcan Bagir, Nefise Sarıkaya, Hafize Sultan Deniz, Zeynep Sevde Deniz, Zeynep Sena Özkan, Yasemin Kara, Emine Pertlek, Sema Karataş, Sedat Topbaş, Şule Altun, Fatma Zehra Altun, Rabia İnce, Nurcan Yılmaz, Neslihan Aydoğdu, Fadime Yetim Büşra Güneş

Yangında hayatını kaybedenlerin ilçeye bağlı Kışlak, Köprücük ve Karahan mahallelerinde oturduğu tespit edildi.

Öğrencilerden Merve Dilara Gölükçü ile Hacer Manıt'ın ise izinli oldukları öğrenildi. 

Adana’nın Aladağ ilçesindeki Süleymancılar Cemaati’ne ait öğrenci yurdundaki yangında hayatını kaybeden öğrencilerden birinin babası, köyde okul, ilçede da başka bir öğrenci yurdu bulunmadığını söyledi.

Beşinci sınıf öğrencisi Cennet Karataş’ın babası Mehmet Karataş, “Eleştirme şansımız da yoktu ki. Başka seçeneğimiz yoktu. Mecburduk. Ücretsiz kalıyordu” dedi.

adana-yurt-yangin6

‘Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Orta Öğretim Kız Öğrenci Yurdu’ adlı yurtta çıkan yangında 10’lu yaşlarda 11 öğrenci ve bir eğitmen yanarak can vermiş, 22 öğrenci ve yurttaş da yaralanmıştı.

Valilik, yangının binada meydana gelen elektrik kontağı yüzünden çıktığını belirtirken, yurttaki yangın merdivenin kapısının kilitli olduğu ortaya çıkmıştı.

‘Bir buçuk saatlik uzaklıktaki Aladağ’a yerleşti’

adana-yurt-yangin12

Karataş, adli tıpta kızının cenazesini beklerken Al jezareden Umay Aktaş Salmana konuştu.

Beş çocuğunun en büyüğü kızı için “Geleceğimdi benim. Sıcakkanlı, öyle güzel bir çocuktu ki, ömrüm boyunca unutamam” diyen Karataş, Cennet’in bu yıl beşinci sınıfa başladığını ve ortaokul için zorunlu olarak evlerine bir buçuk saat uzaklıktaki Aladağ’a giderek yurda yerleştiğini anlattı.

‘Belediye başkanından servis istedik’

Kızının doktor olmak istediğini ve okumayı çok sevdiğini anlatan Karataş şöyle devam etti: “Köyde okul yoktu. Aladağ’da başladı. Tek yurttu burası. Eleştirme şansımız da yoktu ki. Başka seçeneğimiz yoktu. Mecburduk. Ücretsiz kalıyordu. Okul açıldığından bu yana üç kez görüşebildik. Hafta sonları da gelemiyordu, ulaşım sağlanamamıştı. Ben kendi imkânlarımla kızımı alıyordum. Belediye başkanına‘Ücretsiz servis verin; çocuklarımız eve gelebilsin hafta sonları’ dedik. Daha bir şey yapmamışlardı. Onu da çok gördüler. En son geçen hafta TEOG tatili var diye almıştım kızımı, dört gün kaldı yanımızda. Pazartesi sınavı vardı, döndü. Kızım okumak istiyordu. Hangi liseyi kazanırsa imkânlarımı zorlayıp yollayacaktım ileride. Durumumuz yok ama elimden geleni yapacaktım.”

‘Bu yurttan başka yurt kalmadı’

adana-yurt-yangin14

Aladağ’da daha önce bir devlet yurdu olduğunu ama binası yıkık olduğu için boşaltıldığını aktaran baba Karataş, “Orası hâlâ öyle boş. Yapmadılar. Bu yurttan başka yurt kalmadı. Biz de buna verdik” diye konuştu.

Adana’daki faciayla ilgili yurt müdürü dahil altı kişi gözaltına alındı.

Adana’nın Aladağ ilçesindeki öğrenci yurdundaki yangınla ilgili yurt müdürü dahil altı kişi gözaltına alındı.

Fotoğraf: DHA

‘Süleymancılar’ olarak bilinen cemaate ait olduğu belirlenen kız öğrenci yurdunda çıkan yangında 10 öğrenci, yurt müdürünün kızı ve bir eğitmen hayatını kaybetmişti.

Kozan başsavcılığı tarafından sorumlular hakkında ‘taksirle ölüme sebebiyet vermek’ suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.

Adli idari ve teknik olarak başlatılan soruşturmada savcılık, yangının ortaya çıkış nedeninin belirlenmesini istedi.

Gözaltına alınanlar arasında yurt müdürü Cumali Genç de var.

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.