10 Temmuz'da MHP seçimli kurultayı yapılamaz

Ankara 3'üncü Asliye Mahkemesi, MHP'li muhaliflerin olağanüstü kurultayda aldığı kararları durdurmuştu

10 Temmuz'da MHP seçimli kurultayı yapılamaz
27 Haziran 2016 Pazartesi 12:19

Çankaya İlçe Seçim Kurulu, MHP seçimli kurultayının 10 Temmuz'da yapılamayacağını açıkladı.

MHP Merkez Disiplin Kurulu Başkanvekili ve avukat Yücel Bulut, Ankara 3'üncü Asliye Mahkemesi'nin, 19 Haziran'da gerçekleştirilen olağanüstü kurultayda yapılan tüzük değişikliklerini "ihtiyati tedbir yoluyla durdurduğunu açıklamış. Bulut, "Üst kurul delegemiz tarafından açılan genel kurul iptal davası neticesinde ileri sürülen bu gerekçeler ışığında, Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkeme tarafından 19 Haziran 2016'da düzenlenen genel kurulda alınan kararların ve tüzük değişikliklerinin ihtiyati tedbir yoluyla durdurulmasına karar verilmiştir" demişti.

Olağanüstü kurultayda seçim yapılması için 19 Haziran'da yapılan tüzük değişiklikleri üzerindeki tedbirin kaldırılması ya da yeniden tüzük değişikliği yapılması gerekiyordu. MHP Tüzüğü, "olağanüstü kurultaylarda seçim yapılamayacağını" öngördüğü için, 19 Haziran'da bu hüküm değiştirilmişti. Tedbir kararıyla durdurulan MHP Tüzüğü değişiklikleri kapsamında "olağanüstü toplanan kongrelerde seçim yasağı"nın  yanı sıra genel merkez yönetiminin kurultay sürecinde disipline sevk yetkisi de kaldırılmıştı.

ERSAN ŞEN YORUMLADI

Ceza Hukukçusu Ersan Şen, HABERTÜRK TV'ye seçim kurulunun kararını değerlendirdi.

Şen şunları söyledi:

"19 Haziran'da yapılan tüzük değişikliklerinde toplam yeter sayısı sağlanmadı. Çoğunluk orada sağlanamadı. Buna karşılık açılan dava ve alınan bir tedbir var. Orada, 'Siz tüzüğü değiştiremediniz. 10 Temmuz'da seçimli kongreye gidemezsiniz' açıklaması var. Tüzük değişikliği yapılmadıkça da, genel başkan seçimini olağanüstü genel kurulda gerçekleştiremezsiniz. Taraflar mutabık olmadıkça, bu tüzük maddesi değiştirilmediği sürece 10 Temmuz'da ister muhalifler, ister Genel Merkez 'biz seçim yapacağız' diyerek kurultay yapamaz."

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.