BİR UYGUR TÜRK'ÜNÜN ÇAĞRISI!

BirUygur Türk'ünün çığlığını anlatan mektup ...

BİR UYGUR TÜRK'ÜNÜN ÇAĞRISI!
13 Şubat 2019 Çarşamba 17:56

Dünyaca ünlü halk ozanı Uygur Türklerinden Abdurehim Heyt’ın 9 Şubat ölüm haberinin dış işleri bakanlığaca teyit edildikten sonra dün Çin’in resmî olmayan sitesinden yayınladığı bu 28 saniyelik görüntüsü ile onun hala yaşamakta olan bilgisi sosyal medyaya servis edildi ve hemen ardından Çin’in resmî açıklaması geldi.

Çin’deki zülümleri inkar ettiği açıklamada aşırılık ve terörizme karşı bir takım önlemler alındığını, kamplarda Çin dili ve meslek öğrettikleri ve orda herşey yolunda olduğu , camilerin Türkiyeden bile fazla olduğu, hatta turist sayısının artış gösterdiği söyleniyordu.

Yirmi küsur sene önce Çin fuarını Türkiye’ye ilk tanıtan ve o gün bu gündür geceli gündüzlü çalışarak Türkiye’nin Çin ithalatında hatır sayılır katkıda bulunan Uygur türkü olarak önce aşırılığa ve terörizme karşı olduğumu bildirir ve sormak istediğim fakat bir türlü muvaffak olamadığım içimdeki bu soruları yöneltmek istedim.

Ana yurdumda bir çok terörist olayları ve ondan sebep can ve mal kaybı olduğunu söylediniz, biz bunları uluslararası medyalarda duymadık, bilmedik.

Ana topraklarımda şu an nüfusun yarısı gibi bir oranın Çinli olduğu, onların gümrükler, sınır kapıları, polis, jandarma gibi önemli mevkilerde bulunduğu düşünülürse Bu elim olayların kaynağı Sadece orda yaşayan Uygur ve diğer Türk kökenlilerimiymiş acaba ?

Suriye’ye giden 2000’e yakın kişiyi Uygurlarımı kaçırmış?

Önemli karalarda Çinli yetkililer söz sahibi olduğunu bildiğimiz halde Bu olaylarda neden kamplara attığınız ve hüküm verdikleriniz hepsi Uygur yetkililer?

Uygur memurlar?

Çin’in bir çok bölgelerde benzeri ve hatta daha ciddi problemleriniz olduğunu biliyoruz örneğin yıllarca yürüttüğünüz Çıkıp içerisindeki yolsuzluğa karşı mücadeleniz, yıllarca baş etmekte olduğunuz Falungong tarikatı, yurt dışındaki özellikle Amerika kaynaklı , sadece Çin’de 100 milyondan fazla üyesi bulunan demokratçı Çinliler olayı, Peki, bütün bunlara karşı da bu kadar katı uygulamalar yapabildinizimi? 21- yüz yıl elektronik çağında bu guruplar tüm üyelerinin katılımıyla her gün canlı yayın yapıp en üst bürokrasinizin kirli çamaşırlarını boy boy ortaya dökerken biz sanatçımızın öldüğünü ve kaldığın bile öğrenemedik, Onların içinde ne kadar kişiyi kamplara kapatabildiniz?

Ne kadarına hüküm yedirdiniz?

Her sene 100 milyondan fazla vatandaşınızın sırf tatil için yurt dışına çıktığı bu günlerde 70 yaşındaki babam dahil tüm halkımızın pasaportuna el koydunuz, en yakınımızdaki arkadaşım 3 yaşındaki bebesini getiremiyor buraya. benim canım babam bizi, buradaki torunları sayıklaya, sayıklaya sefer almış öbür dünyaya, benim babam ve 3 yaşındaki bebe ve diğerlerinin seyahat etmesinde ne tür sıkıntı olabilirdi ki sizin terörizme karşı mücadelenizde?

Batılı araştırma kurumunca uydudan tespit edildiği kampları geçen sene Mart ayında bütün medya kuruluşları önünde inkar etmiştiniz şimdi ise eğitim ve meslek edinme kampı olduğunu söylüyorsunuz, çok yakından tanıdığım bir yaşında emziren bebesi olan bir anneyi almışsınız içeriye, yıllar oldu hala orda. o annenin Dil öğrenmesi, meslek edinmesi daha mı önemliydi anneliğinden ???

Oradaki en iyi üniversitenin Çin dili ve edebiyatı mezunu olduğum benim , kamplarınızda en az 50 tane kıymetli hocalarım , sınıf ve okul arkadaşlarım bulunuyor.

Şu ana dek binlerce aydınlarımız, bilim insanlarımız, sanatçı, futbolcu ve din adamlarımızın bu kamplarda işi ne? Çin dilinde kitap yazan bu insanlara Çince mi öğretiyorsunuz ?

Mesleğinin zirvesindeki bunları meslek sahibi mi yapıyorsunuz? Tel örgülerle çevrili, yüksek duvarlarla örülü bu kamplarda kimselerle görüştürmeden polis eşliğinde tuttunuz, sırf yemek için çkp şarkısı söylettiğiniz bu insanların mahkeme gerekçeli kararı varımındır?

Ayni Abdurehim Heyt gibi İçinde bir kaçının ölüm haberiyle sarsıldık ve gıyabında namaz kıldık, madem bunların ölmediğini söylüyorsunuz onların da videosunu yayınlayınlayabilirimisiniz?

Ayrıca, bölgedeki turist sayısından bahsettiniz, bizzat benim gönderdiğim 10 küsur Türk vatandaşı Uygur Türkleri 2 sene önce o bölgeye girdikten sonra kayıp, öldümü, kaldımı bilmiyoruz, ben bile ne abimin, nede babamın cenazesine gidemediğim topraklara bahsettiğiniz turistler nasıl gitmiş acaba?

her 50 metrede bir güvenlik kamerası ile çevrilmiş, her 100 metrede bir kimlik kontrolü yapan ortamda ne kadar seyahat edebilmiş ve nasıl olurda kazasız belasız dönebilmiş, pes doğrusu, vallaha.. Camilerde artış olduğunu, hatta kişi başına düşen cami sayısının Türkiye’den fazla olduğunu söylüyorsunuz, o camilerde namaz kılınabiliyorumu ?

Namaz kılınabiliyorsa neden benim babamın cenaze namazını kıymadılar ve apar topar gece yarısında gömdüler?

Sizlerin iddia ettiğiniz tüm o gerçeklere inanmaya çok isterdim, hatta herşeyin bir gün eskisi gibi olacağı umuduyla bekliyordum.

Donarak ölen çocuklar, anne babasının resimine sarılıp uyuyan bebeler , taraf taraftan gelen ölüm haberi psikolojimi çok yıprattı.

Lütfen ana yurdumdaki durumları beyanet vererek değil Pakistan ve Türkiye'nin ATV 'li ve Aydınlık Grubunun gazetecileri ile değil de batılı tarafsız medya kuruluşları ve Birleşmiş Milletler ekibi ile teyit ettirin ,terörle mücadelenizde bölgemizi dünyaya kapatarak değil ,en fazla insan ve maddi güce sahip olduğunuz güvenlik birimleriniz ile siyah ,beyazı karıştırmadan yapın bizde katkıda bulunalım.70 Yıldır Kültür savaşında yaptığınız gibi ,evet yanlış oldu dediğiniz zaman bir çok şey için geç olacaktır.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.