ŞİŞLİ BELEDİYE BAŞKANI HAYRİ İNÖNÜ"YE KAMU ADINA SORUYORUZ.

Haber sitemize gelen ihbarlar CHP "li Şişli Belediyesi ile ilgili ciddi iddialar var ,bizde kamu adına soruyoruz ve cevaplarını sitemizde yayınlayacağız.

ŞİŞLİ BELEDİYE BAŞKANI HAYRİ İNÖNÜ"YE KAMU ADINA SORUYORUZ.
03 Ocak 2017 Salı 14:56

1-19 Mayıs Cad. Meriç Plaza No: 12 Kat: 2’de bulunan yer dershane adı altında yasalara ve hukuka aykırı olarak faaliyet göstermekte midir?
Sizin de bildiğiniz üzere gençlerimizin eğitimi için önem arz eden dershaneler belirli kurallar ve düzen içinde açılmak ve işletilmek zorundadır. Söz konusu yerler gençlerimizin fiziki ve akademik gelişimi için önem arz etmektedir. Yine son dönem kurslarda ve yurtlarda yaşanan yangın olayları ve ölümlerde göstermektedir ki aileleri için en değerli varlıklar olan çocuklarımızın eğitimini üstlenmekte olan kurumlar yeteri kadar denetlenmemektedir.
Denetimsizlik ise söz konusu kurumların lakayt bir şekilde açılmasını ve kurallara yasalara aykırı olarak faaliyet göstermesine sebep olmaktadır.
Sizin de bildiğiniz üzere 5393 sayılı Belediye Kanunu kurumunuza birçok yükümlülük yüklediği gibi gençlerin gelişimlerine olanak sağlamak, eğitimlerine destek vermek ve bu yönde faaliyet gösteren kurumları kamu yararı açısından denetlemek görevini de sizlere vermektedir.
Bu çerçevede gençlerimizin uzun saatlerce içinde bulunduğu söz konusu "bina dershane hizmeti vermeye uygun değildir. "

2-Daire içerisinde herhangi tadilat izni olmadan binanın yapısına aykırı taşıyıcı kirişler kesilip ve alt üst iki dairenin ara zemin yıkılarak birleştirilmişmidir?

3-Ruhsatı olmadan, gerekli önlemleri almadan gayri yasal olarak böyle bir işletme işletilmesi olanaksızdır. Dershanenin içinde bulunduğu binanın öğrendiğimiz kadarıyla inşaat ruhsatı ve bina kullanım izni bulunmaktamıdır?

4-Yine söz konusu binanın yangın merdiveni de yoktur. Mevzuatımız uyarınca içinde yangın merdiveni bulunmayan bir binada dershane ve kafeterya açılıp işletilmesi yasal mıdır?

5-Yine iskânı bulunmayan bir binada açılmış olan işletmelere işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilemeyeceği açıktır. İşyeri açma ve çalışma ruhsatı bulunmayan bir işletmeye göz yummak suç teşkil eder. 9207 sayılı İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına ilişkin Yönetmeliğin 9. Maddesine aykırı olarak faaliyet gösteren söz konusu işletmelerin kapatılması gerekmektedir.

6-Bu kadar hukuka ve yasalara aykırı olaylar varken kimler bu iş için aracı oluyor?
 
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.