Kaftancıoğlu: Yerel seçimlerde hiçbir yere aday olmayacağım

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu: Bu yerel seçimlerde hiçbir şekilde, hiçbir yere aday olmayacağım.

Kaftancıoğlu: Yerel seçimlerde hiçbir yere aday olmayacağım
15 Eylül 2018 Cumartesi 13:53

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, "İstanbul'da bir yere aday olacağım konusunda günlerdir yazılıyor, çiziliyor. Bu yerel seçimlerde hiçbir şekilde, hiçbir yere aday olmayacağım." dedi.

CHP İstanbul İl Başkanlığı tarafından Kilyos Sosyal Tesisleri'nde gerçekleştirilen ve yerel seçim hazırlıklarının konuşulacağı "İstanbul Yerel Yönetim Çalıştayı" öncesi gazetecilere açıklama yapan Kaftancıoğlu, İstanbul için ortak bir akıl üretmek amacıyla bir araya geldiklerini söyledi.

Kaftancıoğlu, "İstanbul'da bir yere aday olacağım konusunda günlerdir yazılıyor, çiziliyor. Şunu hepinizin huzurunda açıklamak isterim ki ilk günden itibaren inandığım İstanbul hikayesinin ama sonu başarıyla bitecek olan İstanbul hikayesinin mimarı olmaya adayım. Bu yerel seçimlerde hiçbir şekilde, hiçbir yere aday olmayacağım." diye konuştu.

Kaftancıoğlu, yerel seçimlerdeki adayların, bilimle, akılla, liyakatle İstanbul'a yakışan kişiler olacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Bizler yaptığımız, yürüteceğimiz çalışmalarla bugünden sonra İstanbul için, 39 ilçesi için o ilçenin sorunlarını bilen, içinde bulunduğu ilçeyi en doğru yönetebilecek, liyakatiyle, donanımıyla ve hak edişiyle en doğru yönetebilecek kadrolarla İstanbul’da yola çıkacağız.

Mevcut belediye başkanlarımızdan da yine ölçümlerle, örgütümüzün düşünceleriyle ve daha da önemlisi halk memnuniyetiyle karar vereceğiz.

Halkı ikna eden, halkın onayını alan belediye başkanlarımız da yine görevlerine devam edecekler.

Halkı ikna edemeyen belediye başkanının ne beni ne de genel merkezi ikna etme gibi bir şansı olmayacak.

Bizler çok kısa sürede, en doğru yöntemleri kullanarak İstanbul adaylarımızı belirleyeceğiz."

İstanbul adayları Kasım ayında açıklanacak

CHP ’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve ilçe belediye başkanlıkları için adaylarının belirleneceği tarihi de açıklayan Kaftancıoğlu, “Kasım ayı başında ya da en geç ortasında İstanbul’da adaylarımızı açıklayacağız” dedi.“Hiçbir yere hiçbir şekilde aday olmayacağım”

Kaftancıoğlu konuşmasında bazı basın organlarında yer alan belediye başkan adayı olacağına ilişkin iddialara da şöyle yanıt verdi: “Günlerdir yazılıyor çiziliyor.

İstanbul’da bir belediyeye aday olacağım söyleniyor.

Ben İlk günden itibaren inandığım sonu zaferle bitecek İstanbul hikâyesinin mimarı olmaya adayım.

Başka hiçbir yere hiçbir şekilde aday olmayacağım.

İstanbul’u AKP’den kurtaracak örgütün başkanı olarak bu seçimleri geçireceğim.

İstanbul’u AKP’den kurtaran örgütün başı olmanın gururu da bana bir ömür boyu yetecektir.

Hiçbir makam ve mevkinin de bu kadar kıymeti olamayacağını düşünüyorum.”

İstanbul Kent Anayasası tartışılacak

Çeşitli sunumların ve tartışmaların gerçekleştirileceği çalıştayda masaya yatırılacak en önemli başlıklardan biri de İstanbul Kent Anayasası.

İstanbul Kent Anayasası’nda CHP ’nin yerel seçim sürecinde uygulayacağı kurallar başta olmak üzere yerel yönetim anlayışına ilişkin ilke ve esasları yer alıyor.

Taslak olarak hazırlanan bu çalışmanın çalıştayda değerlendirildikten sonra karara bağlanması ve önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor.

Dr. Canan Kaftancıoğlu başkanlığındaki CHP İstanbul Örgütü, yerel seçim çalışmaları kapsamında konusundan uzman isimlerden oluşan akademik, ölçme ve değerlendirme ile siyasal iletişim birimi olmak üzere 3 farklı birim de oluşturdu.

Bu birimler ilçe ve mahalle bazlı gerçekleştirdiği saha çalışmalarıyla İstanbul’da seçmenlerin oy verme davranışlarından yerel yönetimlerden beklentilerine; yaşadıkları mahallelerin lokal sorunlarından kentin genel, ortak sorunlarına kadar birçok alanda çalışmalarını tamamladı.

Çalıştayda örgütün değerlendirmelerine sunulacak raporlar doğrultusunda İstanbul’un 39 ilçesinde parti içi örgütsel hazırlıkların tamamlanması ve yerel seçim takviminin oluşturulması öngörülüyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.