İBB’ye AKP vurgunu: Milyarlarca liralık mal kaçırdılar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni kaybeden AKP, Güngören, Sultangazi, Gaziosmanpaşa, Alibeyköy gibi ilçelerde bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait bazı bina, sosyal tesis ve stadyumları AKP’li ilçe belediyelerine bedelsiz tahsis etti.

İBB’ye AKP vurgunu: Milyarlarca liralık mal kaçırdılar
28 Kasım 2019 Perşembe 11:15

AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu’nun verdiği önerge teklifi geldi. Teklifte mülkiyeti İBB, Maliye Hazinesi ve bazı belediyelere ait 20 taşınmazın 10 yıl süreyle AKP’li ilçe belediyelerine bedelsiz tahsisi ve devri istendi. Mülkiyeti İBB’ye ait 13 parselin 2’sinin bedelsiz devrinin, 11’inin ise tahsisinin istenmesi tartışma yarattı.

‘İBB’NİN ZARARINA’

Teklife olumsuz oy kullanan CHP’li Meclis üyeleri muhalefet şerhi koydu. Şerhte, tahsis taleplerinin incelenmesi için bir tahsis komisyonu kurulduğu anımsatılarak özetle şu ifadeleri kullandı: “Tahsis komisyonu göreve başlamadan önce hangi tahsis taleplerinin olumlu cevaplanacağına dair bazı kriterler koyarak belediyeler arasında uygulama eşitliği sağlamayı amaçlamış ve bu kriterlere uygun talepler de CHP Grup Başkan Vekili ve AKP Grup Başkan vekili ortak imzasını taşıyan teklif haline gelmiştir. Devir taleplerine olumlu yanıt verilmemesi ve Spor Salonları ile stadyumların tahsis edilmeyerek işletmelerinin İBB tarafından yapılması bu kriterler ve prensipleriden sadece iki tanesidir.

Bu rapor, başlangıçta belirlenmiş olan tahsis komisyonu kriterlerine uygun olmadığı ve tahsis yerine devire uygun görüş verildiği ve kapalı spor salonları ile stadyumların tahsisini içerdiği için tarafımızca uygun görülmemiştir. Zira tahsis komisyonu prensiplerini bir kenara bırakarak hukuki yönden bakmak gerekse dahi tahsis geçici kullanım izni vermek iken devir bedelsiz olarak hakkın kökten terk edilmesi manasına geleceğinden İBB zararına olacak bu işlemler tarafımızca uygun görülmemektedir.”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.