İBB’nin üssü olacaktı şimdi otel, rezidans olacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB), yeni hizmet binası yapılacağını duyurduğu ancak sonradan vazgeçtiği Türk Telekom Arena Stadı’nın hemen karşısındaki Seyrantepe arazisine 65 kat yüksekliğe kadar otel, alışveriş merkezi ve rezidans yapılabilmesi için plan değişikliği yapıldı.

İBB’nin üssü olacaktı şimdi otel, rezidans olacak
19 Şubat 2017 Pazar 15:59

İBB'nin müdürlüklerinin ve iştiraklerinin Seyrantepe'de yapılacak yeni yönetim binasında bir araya geleceği duyurulmuş, İBB'nin mevcut kullanımda olan binalarının ise satılacağı iddia edilmişti. 2010 yılında hazırlanan proje görselleri ile birlikte kamuoyuna duyuruldu, ihale düzenlendi. Ancak İBB, 2015 yılında bu projeden vazgeçtiğini açıkladı. İBB mülkiyetindeki arazi 18 Ocak 2017'de İBB'nin iştiraki olan İMAR A.Ş. mülkiyetine geçirildi. Bu değişikliğin ardından düzenlenen ilk İBB Meclisi'nde, Seyrantepe'ye yönelik plan değişikliği gündeme geldi.

PLAN NOTU EKLENDİ

68 bin metrekare büyüklüğündeki araziye yönelik plan notu “ofis, çarşı, otopark, kongre ve kültür merkezi, kreş ve belediye hizmet alanı vb” olarak sınırlandırılmıştı. Ancak İBB Meclisi'nde yapılan plan değişikliği ile bu plan notuna “iş merkezi, büro, alışveriş merkezi, rezidans, konaklama tesisleri, otel, motel, apart otel” fonksiyonları da eklendi. Bir kısmının metro istasyonu olarak düzenleneceği, Türk Telekom Arena Stadyumu arasında yaya tünellerinin inşa edileceği araziye 65 kat yüksekliğe kadar bina yapılabilecek.

“CUMHURBAŞKANI'NIN ‘DİKİNE' GİDİYORSUNUZ”

İBB'nin CHP'li meclis üyeleri teklife red oyu kullandı. Meclis oturumunda söz alan CHP'li Meclis üyesi Esin Hacıalioğlu, “Bu teklif İstanbul halkıyla dalga geçmek gibi. Önce ‘Belediye Başkanlığı binası olacak', sonra ‘vazgeçtik' denildi. Şimdi ise ‘rezidans ve AVM olsun' deniyor. Bu durum İstanbul'a yakışmıyor” diyerek teklifin geri çekilmesini önerdi. CHP'li Meclis üyesi Hüseyin Sağ ise, “Sayın Cumhurbaşkanı dikine mimariye karşıyım diyor, siz onun söylediğinin ‘dikine' gidiyorsunuz” diyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Şehircilik Şurası'ndaki dikey mimariye yönelik sözlerini hatırlattı

‘Dikey değil yatay mimariden yanayım’


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şehircilik Şurası'nda konuşuyor. Erdoğan konuşmasında "Ben dikey değil yatay mimariden yanayım. İnsan toprağa yakın yaşamalıdır" diye konuşarak gökdelenlerin ruhsuzluğuna dikkat çekti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.