İBB Ve İmamoğlu Için Karalama Kampanyası

İSKİ’nin suya iki kademede yüzde 80’e varan zam teklif ettiği öne sürüldü. Ancak gazeteci Barış Yarkadaş, haberin yalan olduğunu, İstanbul’da gece saatlerinde gizlice, “İstanbul’da suya yüzde 80’i bulan zam” yazan broşürler dağıtıldığını açıkladı. İSKİ’den de açıklama geldi, yüzde 80 zam habeleri yalanladı, su fiyatlarının 2015 yılındaki fiyatlarla aynı olduğu belirtildi.

İBB Ve İmamoğlu Için Karalama Kampanyası
27 Kasım 2019 Çarşamba 19:26

İBB Meclisi’ne yarın gelecek İSKİ 2020 Analitik Bütçe Tasarısı Su Satış Tarifeleri Teklifleri’nde, konut tüketim tarifelerinde değişiklik yapılarak gerçekleştirileceği öne sürüldü.

Öte yandan gazeteci-yazar Barış Yarkadaş ise, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı açıklamada zam haberlerinin yalan olduğunu belirtti. İstanbul’da gece saatlerinde “İstanbul’da suya yüzde 80’i bulan zam” yazan broşürlerin dağıtıldığını dile getiren Yarkadaş, Ekrem İmamoğlu’nun yalanlarla hedef alındığını söyledi. Yarkadaş’ın açıklaması şu şekilde:

“Bir yandan @herkesicinCHP’nin kurumsal kimliğine saldırıyor, bir yandan ise İBB Başkanı @ekrem_imamoglu’nu yalanlarıyla hedef alıyor ve onbinlerce broşürü gecenin geç saatlerinde İstanbul sokaklarında gizlice dağıtıyorlar. Birlikte duracak ve KUŞATMAYI YARACAĞIZ!”

İşte o broşürler

İSKİ’DEN AÇIKLAMA

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), bugün basında çıkan ‘su zammı’ haberleriyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, sunulan bütçe ile İstanbul’da 1 metreküp su birim fiyatının konut 1 tarifesi için 4,80 TL olarak belirlendiği ve bu rakamın İstanbul’da 2018 yılı Ağustos ayındaki su birim fiyatı ile aynı olduğu belirtildi.

İSKİ tarafından yapılan yazılı açıklamanın tam metni şu şekilde:

“Yapılması planlanan su fiyat düzenlemesiyle ilgili İstanbul’da dağıtılan afiş ve broşürler ile bazı basın organlarında çıkan haber ve yorumlar üzerine, aşağıdaki bilgilendirici açıklamayı yapmanın gereği doğmuştur. Bir metropol kent olan İstanbul, nüfusu ile Avrupa’nın 23 ülkesinden büyüktür ve hızla gelişmeye devam etmektedir.

İBB’nin bağlı kuruluşlarından İSKİ, İstanbul’a, hayatın olmazsa olmaz maddesi suyu 7 gün 24 saat kesintisiz olarak şehrin her noktasına ulaştırmakta ve kullanılan tüm suları toplayarak arıtmaktadır.

Düzce’den Kırklareli’ne değin geniş bir coğrafyadan İstanbul’a su temin eden İSKİ’nin maliyetlerinde (enerji – dövizle alınan kimyasallar vb) önemli miktarda artış olmuştur. Buna karşın su birim fiyatlarında artış değil indirim yapılmıştır.

2015 YILI FİYATIYLA AYNI

1 Ocak 2019 tarihinde %13,5 ve 21 Mayıs 2019 tarihinde %46’ya varan bir indirim yapılmıştır. İstanbul’da şu an su birim fiyatı 2015 yılı fiyatı ile aynıdır.

İstanbul’da şuan 1 metreküp su fiyatı Konut 1 tarifesinde 4.00 TL’dir ve bu rakam 2015 yılı Kasım ayı fiyatı ile aynı durumdadır. Aynı tarihte dolar kuru 2,80 TL iken, bugün dolar kuru 5,76 TL’dir. (Artış Oranı %34,5) Enerji birim fiyatı ise 2015 yılı Kasım ayında 0,32 TL iken, bugün bu rakam 0,55 TL’dir. (Artış Oranı %71.9)

İstanbul’da tüm içmesuyu ve çevre koruma işletme faaliyetleri devam ederken, şehrin geleceği için de su ve çevre koruma yatırımları devam etmektedir. Nitekim bu yatırımların %75’i de 2016-2017 ve 2018 yılında başlatılan yatırımlardır.

2020 yılı İSKİ bütçesi için “denk bütçe” yani gider – gelir eşitliği öngörülmüş ve yeni su birim fiyatları bu doğrultuda belirlenmiştir.

1 METREKÜP FİYATI 4.80

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunulan bütçe ile İstanbul’da 1 metreküp su birim fiyatı Konut 1 tarifesi için 4,80 TL olarak belirlenmiştir ve bu rakam İstanbul’da 2018 yılı Ağustos ayındaki su birim fiyatı ile aynıdır.

‘BİLİNÇLİ SU TÜKETİMİ TEŞVİK EDİLECEK’

Ayrıca;Geçtiğimiz yıllarda uygulaması iptal edilen, Konut 3 tarifesinin de yeniden yürürlüğe girmesi İSKİ tarafından öngörülmektedir. Böylece 1 ayda 21 metreküpten (ton) fazla su tüketenlerin su birim fiyatları farklı olacaktır. Bu sayede çok tüketenden çok, az tüketenden az ücret alınacak ve bilinçli su tüketimi (su tasarrufu) teşvik edilmiş olacaktır.

GEÇEN YILIN SU FİYATLARINI GEÇMİYOR

Dünyanın en başarılı su idarelerinden birisi ve hiçbir kar amacı olmayan bir kamu kurumu olan İSKİ, 2020 yılı su birim fiyatları, görüleceği üzere geçtiğimiz yılın su birim fiyatlarını dahi geçmemektedir.

Hal böyle iken İstanbul’da kapılara broşür dağıtarak ya da sosyal medya hesaplarından paylaşımlar yaparak İstanbullar tedirgin edilmektedir.”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.