CHP 'DE ÖRNEK BELEDİYE BAŞKANI DR.BÜLENT KERİMOĞLU

“Sosyal Belediyecilikte Öncü Bakırköy Belediyesi” Ücretsiz evde sağlık hizmetine ihtiyaç duyan yurttaşlarımıza ulaşarak tedavilerini gerçekleştiriyor. Bakırköy Belediyesi Sağlık konusunda Türkiyenin öncü Belediyelerinden biri Başkan Dr.Bülent Kerimoğlunun doktor olması da ayrı bir şans bakırköy halkı için...

CHP 'DE ÖRNEK BELEDİYE BAŞKANI DR.BÜLENT KERİMOĞLU
26 Ekim 2017 Perşembe 13:30

BAKIRKÖY'DE ÜCRETSİZ SAĞLIK HİZMETLERİNE, BAŞKAN DR.KERİMOĞLU'DA KATILIYO

" ÖNCE SAĞLIK "SLOGANIYLA YOLA ÇIKAN BAŞKAN DR. KERİMOĞLU ÜCRETSİZ EVDE SAĞLIK HİZMETLERİNE KENDİSİDE KATILIYOR.

HASTALARI MUAYENE EDİYOR.

BAKIRKÖY BELEDİYESİ SAĞLIK İŞLERİNDE TÜRKİYENİN ÖNCÜ BELEDİYELERİNDEN BİRİ.

Tıp Merkezi bünyesindeki halk sağlığı laboratuvarında ücretsiz; biyokimya, mikrobiyoloji ve patoloji laboratuvar hizmetleri, görüntüleme hizmetleri kapsamında röntgen, mamografi, ultrasonografi, gastroskopi, kemik yoğunluğu ölçüm hizmetleri sunulmaktadır”

Bakırköy  Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, belediye personeline yönelik verdiği hizmetlerin dışında, ücretsiz diş tedavi hizmeti, cenaze ve defin işlemi, evde sağlık hizmeti, hasta nakil hizmeti, sağlık eğitimi ve semineri hizmetleri ile Bakırköy halkına hizmet sunmaya devam ediyor.

Çok Yönlü Sağlık Hizmeti Sunuyoruz

Kendiside bir hekim olan ve “Önce İnsan” söylemiyle sağlıklı toplum, sağlıklı bir kent için  örnek projelere imza atan Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu, Bakırköy Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’nün çok yönlü bir sağlık hizmeti sunduğunu belirterek; “Bakırköy Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğümüz, uzman personel kadrosu ile belediye personelimiz dışında, Bakırköylü hemşehrilerimize birçok alanda sağlık hizmeti sunuyor.  Sosyal Belediyecilik anlayışımız kapsamında sağlıklı bir yürüttüğümüz, ücretsiz diş tedavisi, cenaze ve defin işlemleri, evde sağlık hizmeti, hasta nakil hizmeti, sağlık eğitimi ve seminer hizmetlerimizle birlikte vatandaşlarımızın yaşadığı sağlık sorunlarını hafifletiyoruz” dedi.

1.Tıp Merkezi Poliklinik Hizmetleri
*Poliklinikler

2.Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü

3.Laboratuvar ve Görüntüleme Hizmetleri

4.Sağlık Birimleri
*Ataköy Sağlık Birimi
*Kartaltepe Sağlık Birimi
*Şenlikköy Sağlık Birimi
*Yeşilköy Sağlık Birimi
*Sağlıklı Yaşam Merkezi 

5.Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

6.Evde Yardımcı Sağlık Hizmetleri
*Evde Yardımcı Sağlık
*Nakil Ambulans

7.Halk Eczanesi

8.Denetim – Portör Hizmetleri
*Denetim Hizmetleri
*Portör Hizmetleri
*Rapor İşlemleri

9.Cenaze İşlemleri Hizmetleri

10.Şefkat Huzurevi

11.Veterinerlik Hizmetleri
*Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi
*İlaçlama Hizmetleri

1. TIP MERKEZİ POLİKLİNİK HİZMETLERİ
Belediyemiz Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Tıp Merkezi hafta içi 08.30 – 16.30 saatleri arasında hizmet vermeye devam etmektedir.
Tıp Merkezi bünyesinde; SGK mensubu vatandaşlar ve SGK mensubu olmayıp Bakırköy’de ikamet eden BAKKART sahibi kentlilerimize yönelik 14 dalda uzman hekim tarafından; İç Hastalıkları, Kadın - Doğum Hastalıkları, Genel Cerrahi, Nöroloji, Üroloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Göğüs Hastalıkları, Kulak – Burun - Boğaz Hastalıkları, Göz Hastalıkları, Cilt Hastalıkları, Aile Hekimliği, Psikiyatri ve Psikoloji alanlarında poliklinik hizmeti verilmektedir.
Tıp Merkezimizde; 1 Sosyolog ve 14 Hemşire de sağlık hizmetlerine destek vermektedir.
Tıp merkezi Sağlık Hizmetlerimizden Belediyemiz adına herhangi bir ek ücret talep edilmemektedir. SGK’na bağlı vatandaşlarımızdan SGK, muayene katılım ücreti olarak 5 TL muayene ücreti + reçete edilen 3 çeşit ilaca kadar 3 TL sonrası her ilaç için 1 TL olacak şekilde ücret tahsil etmektedir. Tahsilat işlemi, çalışanlar için ilaçların alındığı eczaneden, emekliler için ise emekli maaşlarından SGK adına yapılmaktadır. 
Sosyal güvencesi olmayan BAKKART sahibi kentlilerimiz de ücretsiz olarak Tıp Merkezimizden faydalanabilmektedir. 
Sağlık Birimlerimizde ve Tıp Merkezimizde, günlük poliklinik işlemleri yanında Sağlık İzlem Kartıile kronik hastalıkların tedavi ve takibi yapılmaktadır. Ayrıca yaş, cinsiyet özelliklerine göre risk gruplarında erken tanıya yönelik düzenli kontroller de planlanmıştır.
*Göğüs Hastalıları Poliklinik Hizmetleri kapsamında; tüm akciğer hastalıklarının tanı, tedavi ve takibi yapılmaktadır. Koruyucu hekimlik kapsamında ise; astım bronşit kontrolleri ile 40 yaş üzeri sigara içenlerde KOAH ve Akciğer Kanserine yönelik yılda bir kez akciğer filmi kontrolleri yapılmakta ve Solunum Fonksiyon Testi uygulanmaktadır.
*Genel Cerrahi Poliklinik Hizmetleri kapsamında; 40 yaş üzerindeki kadınlara Meme CA’ya yönelik yılda bir kez mamografi çekilmekte, Radyolojik Ultrason Hizmeti (Troid, Meme, Böbrek, Tüm Batın v.b.) verilmektedir. Troid Hastalıklarının erken tanısı, tedavisi, takibi konusunda da çalışma yapılmaktadır. 
*Kadın Doğum Hastalıkları Poliklinik Hizmetleri kapsamında; Ultrasonografi desteği ile gebelik, uterus hastalıkları takibi ve risk grubundaki kadınlarda da yılda bir kez vajinal smear testi yapılmaktadır.
*Ortopedi ve Travmatoloji Poliklinik Hizmetleri kapsamında; kadınlarda menopoz sonrası, erkeklerde 65 yaş üzerinde yılda bir kez kemik yoğunluğu ölçümü yapılmaktadır.
*Üroloji Poliklinik Hizmetleri kapsamında; 50 yaş üzeri erkek hastalarda yılda bir kez Prostat CA araştırması için PSA ölçümü yapılmaktadır.
*Nöroloji Poliklinik Hizmetleri kapsamında; 65 yaş üzeri kişilerde unutkanlığın görülmesi durumunda Demans Testi uygulanmakta, Demans hastalarının tedavi ve takibi de yapılmaktadır.
*Çocuk Hastalıkları Poliklinik Hizmetleri kapsamında; çocuklarda sağlıklı beslenme takibi yanında alerjik hastalıklara yönelik çalışmalar yapılmaktadır.
*İç Hastalıkları Poliklinik Hizmetleri kapsamında; Kalp – Damar Hastalıkları, Hipertansiyon, Diyabet gibi kronik hastalıkların erken tanısı, tedavisi, takibi ve önlenmesine yönelik çalışma yapılmaktadır.
*Kulak Burun Boğaz Poliklinik Hizmetleri kapsamında; işitme muayenesi ve İşitme Testi uygulaması, Endoskopi ile kulak-burun-boğaz muayenesi yapılmaktadır.
*Göz Hastalıkları Polikliniği; Göz Hastalıkları, görme bozukluklarına yönelik, tanı-tedavi işlemleri yapılmaktadır.
*Cilt Hastalıkları Polikliniği; Cilt hastalıkları tanı-tedavi işlemleri yapılmaktadır.
*Psikiyatri; Depresyon, panik, takıntı, fobi ve diğer psikiyatrik sorun ve hastalıkların tedavisi ve terapisi yapılmaktadır.
*Psikoloji; Bireysel yetişkin psikoterapisi yapılmaktadır.
*Aile Hekimliği Polikliniği; kronik hastalıkların tanı, tedavi ve takibi yapılmaktadır.

2. FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON BÖLÜMÜ 
Belediyemiz Tıp Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü, 2013 yılı Ağustos ayında hizmete açılmış, 08.30-16.30 saatleri arasında randevu esasına dayalı olarak hasta kabulüne başlamıştır. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hizmeti, fizik tedavi uzmanının yanı sıra Fizyoterapi Uzmanı, fizik tedavi teknikeri ve hemşire tarafından sunulmaktadır. 
12 üniteli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümünden, sosyal güvencesi olan tüm kentlilerimiz Tıp Merkezinin diğer bölümlerinde olduğu gibi SGK’ca alınan katılım payı dışında, ücretsiz olarak yararlanmaktadır. Sosyal güvencesi bulunmayan BAKKART sahibi Bakırköylü yurttaşlarımız da bu hizmeti belediyemize hiçbir ücret ödemeden alabilmektedir.
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümünde, bu alanda kullanılan son teknoloji ürünü cihazlar ile FTR Uzmanının düzenlediği programa göre hastaların; kireçlenmeler, yaşlılığa bağlı fıtıklar, nevraljiler, kemik erimesi gibi hastalıkları tedavi edilmektedir. Ayrıca her hastanede olmayan yeni denge cihazıyla düşme riski olan, denge bozukluğuyla giden Parkinson vb. gibi beyni ilgilendiren nörolojik problemlerin tedavisi de yapılmaktadır.

3. LABORATUVAR VE GÖRÜNTÜLEME HİZMETLERİ
Tıp Merkezi Polikliniklerinde muayenesi tamamlanan ve Tıp Merkezi hekimleri tarafından adına Laboratuvar İstek Formu doldurulan hastalara yönelik; Biyokimya, Mikrobiyoloji ve Patoloji Laboratuvar Hizmetleri, Görüntüleme Hizmetleri kapsamında da; Röntgen, Gastroskopi, Kemik Yoğunluğu Ölçümü, 3 boyutlu ultrason cihazı ile Ultrasonografi ve son teknoloji Dijital Mamografi Cihazı ile Mamografi Hizmetleri devam etmektedir.

4. SAĞLIK BİRİMLERİ
Bakırköy’de yaşayan BAKKART sahibi kentlilerimize, Ataköy, Kartaltepe, Yeşilköy ve Şenlikköy’de bulunan Sağlık Birimlerimizde; hasta muayenesi, tedavisi ve takibi, koruyucu hekimlik hizmetleri (Sağlık Kontrolleri), Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri (Dolgu, Diş Temizliği, Koruyucu Uygulama, Kanal Tedavisi, Flor Uygulaması, Simantasyon) ücretsiz olarak verilmektedir.
Osmaniye Sağlıklı Yaşam Merkezi’nde ise; Obezite ve Sigara Bırakma Danışmanlık Hizmetleri, Diyetisyen ve Beslenme Sağlığı Hizmetleri, Aletli Egzersiz Hizmetleri, Reçeteli Enjeksiyon ve Pansuman Hizmetleri ücretsiz olarak verilmekte, Sağlık Kontrolleri gerçekleştirilmektedir.

5. ÇOCUK AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ
Belediyemiz Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Bakırköy’de ikamet eden ya da herhangi bir ilköğretim okulunda öğrenim gören 4-14 yaş grubu çocuklara hizmet vermek üzere kurulmuştur. 
Merkezimizde sunulan Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri; eğitim, koruyucu uygulama çalışmaları ve tedavi uygulamaları olarak 3 grupta değerlendirilmektedir.
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan ortak program çerçevesinde İlçedeki İlköğretim ve anaokulu öğrencileri, amaca uygun düzenlenmiş bir araç ile okullarından alınarak Merkeze getirilmekte, önce Ağız-Diş Sağlığı Eğitimi ve Sağlıklı Beslenme Eğitimi verilmektedir. Eğitimden sonra tek tek tıbbi fiziksel muayeneleri yapılmakta, ardından diş hekimi tarafından ağız-diş muayenesinealınmaktadır. Gerektiğinde diş röntgenleri çekilerek sorunları tespit edilen çocuklara velisinin onayıyla randevu verilmektedir. İşlemleri biten öğrenciler yine Merkez aracı ile okullarına bırakılmaktadır. Yapılan randevu programına göre Diş hekimlerince diş temizliği, çekim, kanal tedavisi, dolgu, koruyucu uygulama, flor uygulaması gibi tedaviler uygulanmaktadır. Muayene ve tedavi sırasında uyum güçlüğü yaşayan çocuklar psikolog tarafından terapiye alınarak gerekli uyum sağlanmaktadır.

6. EVDE YARDIMCI SAĞLIK HİZMETLERİ
• Evde Yardımcı Sağlık Hizmetleri Kapsamında; Reçeteli Enjeksiyon ve Serum Uygulaması, Laboratuvar Analizi İçin Kan Alma, Pansuman İşlemleri, yara bakımı, Doktor Danışmanlığında Sonda Uygulaması hizmetleri verilmektedir.
• Ambulansla Hasta Nakil İşlemleri Kapsamında; Müdürlüğümüz tarafından, Yardımcı Sağlık Birimi Nakil Ambulans Hizmeti kapsamında BAKKART sahibi kentlilerimize 1 şoför ve 1 ambulans ile hasta yakınları eşliğinde il içi veya il dışına hasta taşıma hizmeti verilmektedir. Nakil ambulansımızda hastanın yatarak taşınmasını veya seyahat etmesini sağlayacak sabit, portatif ve branda sedye bulunmaktadır. 
Ayrıca “Uluslararası 32 Parametreyi kapsayan acil durumlarda”, yine BAKKART sahibi Bakırköylü kentlilerimize il içi veya il dışında Acıbadem Mobil / Acil Ambulans Hizmetikapsamında ücretsiz, tam donanımlı ambulans hizmeti sağlanmaktadır.

7. HALK ECZANESİ
Belediyemiz Sağlık İşleri Müdürlüğü olarak sağlık hizmetlerimize ek olarak tanı, tedavi ve takibe yönelik; kentlilerimizin tedavi sürecini destekleyici önemi olan ve bağış ilaç kabul sistemiyle çalışan, kullanımı uygun orijinal ilaçların ayrıştırıldığı “Halk Eczanesi” ile de ekonomik durumu uygun olmayan hastalara ücretsiz ilaç temini sağlanmaktadır.
Halk Eczanemizden ilçemiz dışındaki ihtiyaç sahibi yurttaşlar yanında, Devlet Hastaneleri, Huzurevleri, Bakımevleri gibi kurumlara, Afet-Deprem bölgelerine toplu ilaç yardımı da yapılmaktadır. 

8. DENETİM – PORTÖR HİZMETLERİ
Denetim Hizmetleri: Denetim Ekibi tarafından, İlçemiz sınırları içerisindeki işyerlerinin ruhsat başvurusu üzerine toplum ve çevre sağlığı açısından kontrolleri yapılmaktadır. Gelen istek – şikâyet başvuruları doğrultusunda da söz konusu işyerlerine sıhhi yönden denetim gerçekleştirilmekte, tespit edilen aksaklıların giderilmesi ve şartların iyileştirilmesi amacıyla yapıcı öneri ve uyarılarda bulunulmakta; gerektiğinde cezai işlemler uygulanmaktadır.

Portör Hizmetleri: Gıda imalatı, satışı yapan ve kişisel bakımla ilgili hizmet veren iş yerlerinde, çalışan personelin sağlık kontrolleri (akciğer mikrofilm, gaita kültürü, gaita mikroskopisi, burun-boğaz kültürü muayeneleri) yapılmakta ve Sağlık Muayene Cüzdanı düzenlenerek takibi sağlanmaktadır.


Rapor İşlemleri: Evlilik, İşe Giriş, Havuza Giriş Sağlık Raporları gerekli tetkikler yapılarak verilmektedir. 

9. CENAZE İŞLEMLERİ HİZMETLERİ
Bakırköy Belediyesi Sağlık İşleri müdürlüğü tarafından, İlçemizde gerçekleşen doğal ölümlerde cenaze işlemleri; hafta içi mesai saatleri (08.30 - 17.00) içerisinde Müdürlüğümüz tarafından, akşam ve tatil günlerinde ise İlçe Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün oluşturduğu nöbet listesi üzerinden yürütülmekte ve Gömme İzin Belgesi, Mernis Ölüm Tutanağı düzenlenmektedir. 
Ölüm raporları ile ilgili mernis ve ölüm tutanakları İlçe Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne gönderilmekte, oradan da İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne iletilmektedir. Ayrıca Belediyemizin cenaze aracı, cenaze yakınları için otobüs temin edilmesi ve cenaze evine yemek gönderilmesi gibi ek hizmetleri de bulunmaktadır.

10. ŞEFKAT HUZUREVİ
65 kişi kapasiteli Şefkat Huzurevi’nde, İlçemizde bulunan 60 yaş üzeri ve kendi temel gereksinimlerini yapabilme yeterliliği olan yardım ve desteğe muhtaç yaşlılarımız konuk edilmektedir. Yaşlılarımızın barınmaları, bakımları, beslenmeleri, tedavileri yapılarak, onlara yönelik sosyal ve kültürel etkinlikler, geziler, ziyaretler düzenlenerek yaşamlarını sürdürmelerine yardımcı olunmaktadır. 

11. VETERİNERLİK HİZMETLERİ
Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi: Bakırköy Belediyesi Veteriner İşleri Şefliği, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Yasası çerçevesinde, Bakırköy ilçe sınırlarında bulunan sokak hayvanlarına yönelik çeşitli çalışmalar yürütmektedir.
Bakırköy’deki küpesiz, hasta, yardıma muhtaç ya da saldırgan sokak hayvanları, Belediyemiz Sokak Hayvanları Yakalama Ekibi tarafından, gerek Bakırköy’de yapılan rutin saha kontrolleri gerekse kentlilerimizden gelen istek ve şikâyetler sonucunda tespit edilmekte ve Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi’ne alınmaktadır. Aşılanan, kısırlaştırılan, mikroçiple tanımlanan ve bununla birlikte gerekirse tedavi ve rehabilite edilen sokak hayvanları, işlemlerin tamamlanmasının ardından yine 5199 Sayılı hayvanları Koruma Yasası gereğince alındıkları doğal ortama geri bırakılmaktadır. Isırığa neden olan hayvanlar da Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi’nde yasal süreleri içinde karantinaya alınmaktadır. 
İlaçlama Hizmetleri: 
• Kamu Hizmetleri Kapsamındaki İlaçlama Çalışmaları: Bakırköy Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Veteriner İşleri Şefliği bünyesinde 2 ilaçlama ekibi tarafından verilen ilaçlama hizmetleri kapsamında; İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile koordineli olarak gerçekleştirilen larva mücadelesi, açık-kapalı saha ilaçlaması (uçkun, haşerat, kemirgen mücadelesi) ile birlikte, kamu kurum ve kuruluşlarına ait binaların ilaçlama ve dezenfeksiyon işlemleri yapılmaktadır. Ayrıca pazar yerleri, ızgaralar, rögarlar, çöp konteynerleri da düzenli olarak ilaçlanmaktadır. 
• Özel İlaçlama Çalışmaları: Kentlilerimizin, açık ya da kapalı özel alanlarda yapılmasını talep ettikleri ilaçlamalar da alan ölçülerine ve şikâyet konusuna göre ücretli olarak yapılmaktadır.

Başkanımızın Doktor Olması Bizim İçin Şans

Konu ile ilgili görüşlerini dile getiren vatandaşlar, “Sayın Başkanımızın  hem de doktor olması biz Bakırköy Halkı için çok büyük bir şans. Başkanımız halkın sağlığına verdiği önemi ve çabayı görüyoruz.  Bizim için sunulan hizmetlerinden memnunuz.  Kendisine ve ekibine çok teşekkür ediyoruz” dediler.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.