Beşiktaş'ta Mahkeme ranta 'dur' dedi!

İstanbul’un en değerli bölgelerinden Etiler’deki kupon arazi kurtuldu. Beşiktaş Belediyesinde İmar planlarının değiştirilmesi amacıyla Milyonlarca Dolarlık Rüşvet iddialarıyla ilgili kupon arazi ..

Beşiktaş'ta Mahkeme ranta 'dur' dedi!
01 Ekim 2019 Salı 11:40

Mahkeme Beşiktaş Etiler’deki kupon arazinin ranta açılmasına “dur” dedi. Büyük bölümü, Edap İnşaat Limited şirketine ait arazi, konut ve yeşil alan fonksiyonundayken ticaret binaları yapılabilir hale dönüştürülmüş, yeşil alan kaldırılmıştı.

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre dönemin CHP’li Meclis üyesi Serdar Bayraktar, “Mahkeme rant kardeşliğine dur dedi. Uzun süre mücadele ettik ve araziyi kurtardık” dedi.

‘Mücadele ettik, araziyi kurtardık’

İstanbul 4. İdare Mahkemesi ve İstanbul 10. İdare Mahkemesi kararlarında; söz konusu plan değişikliği ile yeşil alan fonksiyonunun kaldırıldığını belirterek “Nüfus ve inşaat alanının daha da artacağı, ulaşımda yoğunluk sorunuyla karşı karşıya kalınacağı, nüfus yoğunluğunun artmasının donatı dengesini bozacağı görülmüştür” denildi.

İstanbul 10. İdare Mahkemesi 29 Mayıs’ta, İstanbul 4. İdare Mahkemesi 19 Temmuz’da bilirkişi raporuna atıfta bulunarak alt ölçekli imar planını oy birliğiyle iptal etti.

Kararı değerlendiren Serdar Bayraktar ‘Mahkeme rant kardeşliğine dur dedi. Uzun süre mücadele ettik ve araziyi kurtardık’ dedi

Ak Merkez Alışveriş Merkezi’ne komşu milyonluk arazinin mülkiyetinin önemli bir kısmına Edap İnşaat Anonim şirketi sahip. Metal Yapı Yönetim Kurulu üyesi Ömer Saçaklıoğlu’nun eski yönetim kurulu üyesi ve eski hissedarı olduğu Edap İnşaat’ın 1 Haziran 2018 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi’ne göre de yüzde 70 hissesini, dönemin AKP’li Beşiktaş Belediye Meclis üyesi İsmail Akyıldız elinde bulunduruyor.

Bu arazi imar planlarında 5 kat izinli konut ve yeşil alan olarak görülüyordu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi tarafından 2017 yılının temmuz ayında CHP’li Meclis üyelerinin itirazlarına karşın oyçokluğuyla kabul edilen küçük ölçekli imar planıyla arazideki 5 kat yükseklik sınırı kaldırıldı ve 2 bodrum kat da emsal dışı bırakıldı.

Arazinin fonksiyonu da konut ve yeşil alandan “ticaret” fonksiyonuna alındı.

Yeşil alan kaldırıldı, araziye iş merkezleri, ofis, alışveriş merkezi, konaklama tesisi, rezidans yapılabilir hale getirildi.

Beşiktaş Belediyesi de söz konusu imar planını 2015 yılında onaylamıştı.

'HALKA BİR YARARI YOK'

Dönemin CHP’li Meclis üyeleri Serdar Bayraktar ve Hakkı Sağlam imar planının iptali istemiyle dava açtı. İstanbul 4. ve 10. İdare Mahkemeleri’nde görülen dava dosyalarına bilirkişi raporu girdi.

Raporda alanın konut, yeşil alan, yol fonksiyonlarının değiştirildiği anlatılarak arazinin ticaret alanına dönüştüğü ve yeşil alanın da iptal edildiğine dikkat çekildi.

NE OLMUŞTU?

RANT SÜRECİ NASIL BAŞLADI

AKP’li Beşiktaş Meclis Üyesi İsmail Akyıldız, İstanbul Etiler’deki 18 bin metrekarelik arazisi için yıllardır uğraştığı imar değişikliğine, bazı CHP Beşiktaş Meclis üyelerinin de desteğiyle sonunda kavuştu.

RANT SÜRECİ NASIL BAŞLADI

Ak Merkez karşısında olan ve 60 milyon Dolar değerinden olduğu söylenen araziyi, AKP’li İsmail Akyıldız ve akrabaları 1984 yılında satın aldı. Arazi 1998 tarihli planlarda düşük yoğunluklu ve konut ve yeşil alan içinde kalıyordu. 2001 yılındaki planlarında da 5 kata kadar inşaat izni olan konut, yeşil alan ve yol fonksiyonundaydı. AKP’li Akyıldız, arazinin imar durumunu değiştirmek için 2006'dan bugüne kadar sayısız girişimde bulundu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de 2017 yılının Temmuz ayında  yapılan plan değişikliğini oy çokluğuyla kabul etmiş ve arazideki 5 kat yükseklik sınırı kaldırılmıştı. 13 bin 600 metrekarelik inşaat hakkı da 2 bodrum kat emsal dışı bırakılarak 40 bin metrekareye çıkarıldı. Arazinin fonksiyonu da konut ve yeşil alandan “ticaret” fonksiyonuna alındı. Araziye iş merkezleri, ofis, alışveriş merkezi, konaklama tesisi, rezidans yapılabilecekti.

BEŞİKTAŞ’IN CHP VE AKP’Lİ MECLİS ÜYELERİ RANTA “EVET” DEDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi arazi için 1/5000’lik plan yaptı. Sonra 1/1000’lik plan için arsanın durumu CHP’li Beşiktaş Belediyesi’ne geldi. Beşiktaş Belediyesi’nin bazı CHP’li Meclis üyeleri konuyla ilgili itirazlarını yaptılar. Ancak, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Beşiktaş eski Belediye Başkanı Murat Hazinedar, yapılan iki itirazı Belediye Meclis gündemine kendi döneminde getirmedi. Bu itirazları o dönem Hazinar’ın vekili olan, şimdiki Beşiktaş Belediye Başkanı Tahir Doğaç da belediye meclisine getirmedi. Bunun üzerine ranta itiraz eden CHP’li bazı Meclis üyeleri konuyu mahkemeye taşıdılar.

Mahkeme süreci devam ederken Beşiktaş Belediye Başkanı Tahir Doğaç bugün, AKP’li üye Akyıldız’ın arsasını Belediye Meclis’ini olağanüstü toplayarak gündeme getirdi. Bazı CHP’li üyelerin de desteğiyle itirazlar reddedildi ve AKP’li İsmail Akyıldız sonunda istediğine kavuşmuştu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.