BAŞKAN DR. HANDAN TOPRAK AVCILARDA YÜZYILIN PROJESİNE İMZA ATIYOR

Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan TOPRAK BENLİ , ‘’Bütün yollar Avcılar’dan Geçer’’ sempozyumun kapanış konuşmasında İstanbullulara nefes aldıracak yeni BATHONEA Arkeopark projesini açıkladı. Kanal İstanbul projesinin Avcılar güzergahından geçmesiyle birlikte İstanbul’un yeni tarihi yarım adası ve boğazı olacak olan bölgeye, 400 hektarlık alana dev bir şehir parkı projesini açıkladı.

BAŞKAN DR. HANDAN TOPRAK AVCILARDA YÜZYILIN PROJESİNE İMZA ATIYOR
05 Eylül 2018 Çarşamba 12:37

Avcılar’ın geçmişi, bugünü ve yarını, tarihi ve medeniyeti, demografik durumu, arkeolojik yapısı, yeraltı zenginlikleri ve birçok özelliğinin konu edildiği sempozyum, ilçenin kültürel zenginliği açısından birçok konuya ışık tutacak olması bakımından çok önemli görülüyor.

İstanbul’a yeni Central Park ‘’BATHONEA Arkeopark’’ Projesi

Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan TOPRAK BENLİ, www.gelecekgundem.com yaptığı açıklamada ; “Çağlar boyunca birçok kavme ev sahipliği yapan ve coğrafi konumu ile medeniyetleri birbirine bağlayıp, bir köprü görevi gören Avcılarımızın dününü ve bugününü değerli bilim insanlarımızla birlikte konuştuk.

“Bütün Yollar Avcılar’dan Geçer”  Kara yolundan Asya’dan Avrupa’ya gitmek isteyenler Avcılar’dan geçmek durumundadır.

Sadece insanlar değil göçmen kuşlar da Avcılar’dan geçiyor. Biz yol üstündeyiz.

Birçok Medeniyetin köprüsüyüz. Dolayısıyla Avcılar’ı anlatmaya kelimeler yetersiz kalır.

Avcılar’ın Küçükçekmece göl kıyısında kalan bölgeye arkeolojik ve doğal sit alanını koruma amaçlı imar planıyla birlikte 400 hektar olmak üzere , İstanbul’un Central Parkı olacak ‘’BATHONEA Arkeopark’’ Projesini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

Uzun zamandan beri bu proje üstünde çalışıyoruz. Park 14 ana bölümden oluşacak , içinde ören yeri, arkeoloji müzesi ,araştırma merkezi , çocuk kazı parkı , botanik park, kuş gözlem merkezi ,dinlenme alanı piknik alanı , yürüyüş alanı ( koşu parkuru ve bisiklet pisti ) spor faaliyetleri alanı, binicilik alanı, festival ve konser alanı, organizasyon alanı ve ulaşım transfer merkezlerinden oluşacak.

Doğa ve Kent kültürüyle alakalı somut adımlar atarken , insan odaklı projelerimizle aynı zamanda Avcılar’a değil İstanbul içinde Küçükçekmece göl kıyısında, New York ‘un Central parkı ve Londra’nın Hyde Park’ı gibi büyük bir şehir parkı olmasını hedefliyoruz.

İstanbul’un tarihine ve adına yakışır büyüklükte olan bu park olacak projesinde , bir çok yerli ve yabancı turist yeni tarihi yarım adayı görmek içinde Avcılarımızı ziyarete gelecek. Bölgemizde ekonomik olarak katkı sağlayacak olan bu projeyle hem Avcılarlı hemşerilerimiz hem de İstanbullular kazanacak. "dedi. 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.