ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KARDEŞİNE RANT MI SAĞLADI?

Mustafa Tuna’nın ‘emsal çıkışı’ da şovmuş! Kardeşine ait projenin 0,20’den 1,70’e çıkan emsalini ‘görmezden gelmiş’

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KARDEŞİNE RANT MI SAĞLADI?
28 Ağustos 2018 Salı 21:53

AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın göreve geldikten sonra dilinden düşürmediği ve önceki Başkan Melih Gökçek’i hedef alan “emsal” tartışmasının tıpkı otopark ücretleri gibi şovdan ibaret olduğu ortaya çıktı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini 6 Kasım 2017 günü devralan Mustafa Tuna’nın, göreve başladıktan sonra kendisinden önceki Başkan Melih Gökçek’i hedef alan “emsal artırımı” ve “imar rantı” söylemlerinin “şovdan”ibaret olduğu ortaya çıktı.

Son dönem Ankara’daki bilbordlarda tanıtımı yapılan ve Tuna’nın aile şirketine ait“Tuna Panorama” projesinin Gökçek döneminde emsalinin arttırıldığı öğrenildi.

Tuna’nın Sincan Belediye Başkanı olduğu dönemde kendisi ve meclis üyelerinin de bu emsal artırımına olumlu oy kullandığı, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından 0,20 emsal ile rekreasyon alanı olan yerin 1,70 emsale çıkarılarak ticari parsele dönüştürüldüğü, Mustafa Tuna’nın ise; Çukurambar’daki bazı projelerin emsal artırımlarını sürekli gündeme getirerek projelerde tıraşlama yapmak istemesine, Polatlı/Temelli bölgesinde 3 bini aşkın aileyi mağdur eden“emsal değerini düşürme” kararı almasına karşın kardeşine ait aile şirketi olan TUNA A.Ş’nin iki tip 4 oda 1 salon konseptinde 194 adet daireden oluşan ve Ankara’nın en gözde bölgesinde Orman’a nazır “Tuna Panorama” projesini görmezden gelmesi dikkat çekti.

ekran-resmi-2018-08-28-15.13.34-001.png

BÜYÜKŞEHİR’E AİT BİLBORDLAR “TUNA PANORAMA” YA MI TAHSİS EDİLDİ?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın, kendisinden önceki başkan Melih Gökçek’in emsal artırım kararları için her fırsatta “şaibe” algısı oluşturacak göndermede bulunmasına karşın aynı dönemde emsali yüzde 800’ü aşkın artırılan kardeşine ait proje için sessiz kalması tepki çekerken, söz konusu projenin tanıtımlarının Ankara Büyükşehir Belediyesi bilbordlarında yapılması da yeni bir tartışmayı gündeme getirdi.

Ankara’da Tuna Panorama’nın tanıtımı için kiralanan Bilbord maliyetlerinin kimler tarafından karşılandığı sorusunun cevabı merak edilirken, başta yerel olmak üzere basının bu duruma sessiz kalması da manidar bulundu.

ÜST GEÇİT PROJESİ DE KARDEŞE AYARLI MI?

Öte yandan, Mustafa Tuna’nın kardeşi Mahmut Tuna’ya ait TUNA A.Ş’nin tartışılan projesi Tuna Panorama’ya giden yol üzerinde geçtiğimiz haftalarda başlanan alt geçit çalışmasının da Tuna Panorama’ya ayarlı yapılıp yapılmadığı merak ediliyor.

Konu ile ilgili kamuoyuna herhangi bir açıklamada bulunmayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın, kardeşine ait ve emsali tartışmalı bir projeye ulaşımı kolaylaştırmak için Ankara Büyükşehir imkanlarını devreye sokup sokmadığı merak ediliyor.

ekran-resmi-2018-08-28-15.17.36-001.png

ÇANKAYA’NIN CHP’Lİ BAŞKANI TAŞDELEN İLE YAKINLAŞMA SEBEBİ RUHSAT MI?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın, göreve başladıktan kısa bir zaman sonra Çankaya’nın CHP’li Başkanı Alper Taşdelen ile birbirine sarıldıkları samimi pozları kamuoyuna yansımış, Tuna bu pozlar için “herkesi kucaklama” mealinden açıklamalarda bulunmuştu.

Ancak istihbarat servisimizin  ulaştığı bilgilere göre  Ankara Büyükşehir ve Çankaya Belediye çevreleri bu “kucaklaşmanın” bir tesadüf olmadığını, Mustafa Tuna’nın kardeşine ait Tuna Panaroma projesinin inşaat ruhsatının onay süreci ile Tuna ve Taşdelen’in bu kucaklaşmasının birbiriyle ilintili olabileceğini dile getirdiler.

İŞTE O PROJE

2-057.png

ekran-resmi-2018-08-28-13.56.21.jpg

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.